بازاریابی اینترنتی و اصول مربوط به آن

  0
  19
  بازاریابی اینترنتی

  به گزارش چاپ و نشر؛  با از بین رفتن فواصل توسط شبکه مجازی اینترنت ، مدیران ازبازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند. اما اصولی را نیز در این خصوص باید رعایت کرد. بازاریابی مقوله‌ای است که از قرن‌های پیش، درواقع از زمانی که انسان دادوستد را آموخت، به وجود آمد. بازاریابی اینترنتی که امروزه باب شده است و بسیار پرکاربرد و نتیجه‌بخش است، در ابتدایی‌ترین شکل خود در زمان‌های بسیار دور به این صورت بود که تاجران برای شناساندن محصولات خود به قبیله‌ها یا شهرهای دورتر و فروش بیشتر، خودشان شخصاً اقدام می‌کردند اما متوجه شدند که برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه و انرژی می‌توانند از روش دیگری استفاده کنند که امروزه بانام بازاریابی شناخته می‌شود. تاجران به این صورت عمل می‌کردند که اشخاصی را به مقاصدی که در نظر داشتند می‌فرستادند تا کالای خود را تبلیغ کنند. درصورتی‌که هرکدام از این شهرها پتانسیل خرید کالا را داشتند، تاجر با کالاها توسط کاروان به آن شهرها سفر می‌کرد. درواقع تبلیغ و بازاریابی دو مقوله‌ی وابسته به یکدیگر و اصطلاحاً مکمل همدیگر هستند. از همان زمان‌ها تبلیغات هم‌شکل گرفت و اشخاصی به‌عنوان بازاریاب و مُبَلِغ که وظیفه‌ی تبلیغ را داشتند شروع به کارکردند و شاخه‌ی شغلی جدیدی به وجود آمد.

  حال که تکنولوژی به این حد پیشرفت کرده و بستر اینترنت  فضای مجازی و بازاریابی اینترنتی به وجود آمده است، کاسبان و مدیران کسب و کارها، اینترنت را موقعیت بسیار خوبی برای تبلیغات خود دیدند و عملا خود به یک تاجر تبدیل شدند. چرا که اینترنت، فواصل را از بین برد.

  تا چند سال قبل که کسب و کارها هنوز خیلی در اینترنت و فضای مجازی فعال نبودند، بازاریابی همچنان با روش سنتی خود اما با تکنیک های جدید به کار خود ادامه می داد.  و بازاریابی اینترنتی جا نیافتاده بود تکنیک هایی همچون آراستگی ظاهری فرد بازاریاب که به شرکت ها یا مراکز تجاری هدف مراجعه می کرد، نحوه صحبت کردن و ارتباط عمومی، نحوه ی آغاز کردن صحبت، نوع وسایلی که برای تبلیغ مورد نیاز است و …

  با رونق گرفتن کسب و کارها در اینترنت، بازاریابی اینترنتی و مشاغل وابسته به آن نیز باید به وجود می آمدند. به عنوان مثال طراحی سایت های مختلف درزمینهٔ های مختلف مانند آگهی و … و همینطور مشاغل مربوط به تبلیغات این کسب و کارها در اینترنت. دیجیتال مارکتینگ نیز در کنار این مشاغل خودبخود به وجود آمد چرا که نیاز کسب و کار های اینترنتی، بازرایابی اینترنتی نیز بود.

  بازاریابی با به وجود آمدن بستر اینترنت و فضای مجازی متحول شد و با شکل جدید خود به فعالیت ادامه داد و به یکی از مشاغل پر درآمد تبدیل شد. البته درآمد بازاریابی همیشه خوب بوده است اما این تحول باعث شد جهشی در این مورد صورت بگیرد. بازاریابان نیز خود را با روش‌های جدید، بروز کردند و در حال فعالیت هستند.

  بازاریابی اینترنتی روش‌های مختلفی دارد و بسیار متغیر است. منظور از متغیر بودن این است که روش‌های کارامد بازاریابی اینترنتی در حال تغییر است و در هر زمان، برخی روش‌ها ناکارامد می شوند بنابراین نمی‌توان گفت که کدام روش بازاریابی اینترنتی برای همیشه خوب است و می‌توان به آن تکیه کرد تا نتایج بسیار خوب حاصل شود. به چند روش بازاریابی اینترنتی که در حال حاضر بیشترین نتیجه را می‌توان از آن کسب کرد خواهیم پرداخت.

  یکی از روش‌های مهم برای بازاریابی اینترنتی، داشتن سایت است. درواقع برای تبلیغ در اینترنت و اینکه بتوان در اینترنت مطرح شد، در ابتدا باید یک وبسایت داشت. طراحی سایت برای کسب و کار خود، دروازه ی ورود به اینترنت و تبلیغات اینترنتی است. البته طراحی سایت مناسب هم نکاتی دارد که فقط یک متخصص آن را می داند و می‌تواند انجام دهد. شرکت هایی مانند شرکت طراحی سایت دارکوب به این مسائل واقف هستند و می‌توانند یک سایت بهینه و مناسب برای مطرح شدن کسب و کار شما در فضای اینترنت تولید کنند و راه کارهای مناسب برای گرفتن نتایج خوب در اینترنت را به شما ارائه دهند.

  طراحی سایت از هر طریق فقط به صرف اینکه یک سایت داشته باشید کار درستی نیست و باید به مرجع مناسب آن رجوع کرد. برخی افراد که به صورت شخصی با هزینه های بسیار پایین اقدام به طراحی سایت می کنند، لزوماً نمی‌توانند یک سایت مناسب برای شناخته شدن شما در فضای اینترنت برای شما به وجود آورند. طراحی سایت امروزه بسیار آسان شده است اما طراحی سایت حرفه ای فقط از دست متخصصین این کار که می دانند در پشت پرده چگونه باید عمل کنند تا یک سایت، حرفه ای و مناسب برای مطرح شدن در اینترنت باشد بر می آید. به یاد داشته باشید که لزوماً زیبا بودن ظاهر سایت دلیل بر کارامد بودن آن نیست بنابراین گول ظاهر سایت ها را نخورید.

  قبل از فراگیر شدن اینترنت و فعالیت کسب و کارها در اینترنت، یکی از روش‌های بازاریابی مجازی، استفاده از ایمیل و تلفن بود. بازاریابان در پلتفرم های ایمیل معروف مانند یاهو و گوگل، گروه هایی می ساختند و با ترفند هایی ایمیل های مشتریان را بدست می آوردند و در این گروه ها عضو می کردند و ایمیل تبلیغاتی خود را به تمام اعضاء ارسال می کردند یا بدون ساختن گروه، یک ایمیل دسته جمعی به ایمیل هایی که از مشتریان بدست آورده اند ارسال می کردند. این روش بسیار کارامد بود چون مردم در آن زمان به جای امروز که برنامه های اجتماعی نبود، بیشتر ایمیل های خود را چک می کردند و با ایمیل در تماس بودند. این روش جزو همان روش‌هایی است که بالاتر اشاره شد که منسوخ شده است. یکی از دلایل منسوخ شدن آن هم به وجود آمدن شبکه های اجتماعی است به همین دلیل مردم بیشتر از طریق این برنامه ها در ارتباط هستند و بسیار کمتر ایمیل های خود را چک می کنند. همین امر هم باعث شد تا ارسال ایمیل های تبلیغاتی نیز از سوی بازاریابان بسیار کم شود. حتی می‌توان گفت به حد توقف رسیده است.

  بعد از اینکه سایت طراحی شد حالا نوبت به قوی کردن سایت می رسد تا در موتورهای جستجو اعتبار و رتبه کسب کند تا دیده شود. امروزه مردم، بسیاری از مواردی که نیاز دارند، از کالا گرفته تا انواع خدمات، در موتورهای جستجو به دنبال آن می گردند بنابراین رتبه گرفتن سایت در موتورهای جستجو به طوری که در صفحه اول جستجو ها دیده شوید بسیار با اهمیت می باشد چرا که معمولا مردم در همان صفحه ی اول به نحوی به نتیجه ی خود می رسند و نیازشان مرتفع می شود. اصطلاحاً به رتبه گرفتن سایت و بالا رفتن رتبه ی سایت در موتورهای جستجو، سئو گفته می شود. پس سئو یکی از مهمترین بازاریابی های اینترنتی به شمار می رود و بعد از طراحی سایت اگر آن را به حال خود رها کنید هیچگاه نمی‌توان از سایت نتیجه های مطلوب را بگیرید بنابراین به محض اتمام طراحی سایت، باید سئو را روی سایت شروع کرد.

  البته لازم به ذکر است که سئو را همانند طراحی سایت نمی‌توان به هر کسی سپرد چرا که یک امر بسیار تخصصی است. این کار هم معمولاً همان شرکت های متخصص در طراحی سایت مانند دارکوب انجام می دهند. اگر سئو به درستی و توسط متخصص آن روی سایت انجام نشود می‌تواند نتایج فاجعه باری را به وجود بیاورد و تمام هزینه ها و زمانی که برای ساخت سایت و رتبه گرفتن آن صرف کردید، سوخت خواهد شد.

  یکی از روش‌هایی که هم برای سئو سایت بسیار مفید است و هم نوعی بازاریابی اینترنتی و دیجیتال محسوب می شود، درج آگهی در سایت های آگهی می باشد. با درج آگهی در سایت های آگهی که رتبه ی بالایی در گوگل دارند می‌توان به طور مستقیم، کالا و خدمات را عرضه کرد. همچنین با درج لینک سایت در پلان های ویژه، درواقع یک بک لینک با ارزش برای سایت خود درج کردید که باعث رتبه گرفتن سایت در گوگل خواهد شد.

  گوگل ادوردز یکی از شناخته شده ترین روش‌های بازاریابی اینترنتی در زمان حال است. تبلیغ گوگل که خود یک موتور جستجوست و ایرانیان هم بیشتر از این موتور استفاده می کنند، بسیار در امر دیده شدن سایت و کسب و کار شما موثر است. نحوه کار آن هم ساده است. به گوگل پول پرداخت می کنید تا سایت شما را در رتبه های بالا نشان دهد. البته تنظیمات ادوردز کار ساده ای نیست و متخصص خود را می طلبد؛ اما تبلیغ در گوگل به وسیله ی ادوردز یک راه آسان برای رسیدن به نتیجه یعنی همان قرار گرفتن در رتبه های بالای جستجو است.

  یکی دیگر از راه های  که در سئو هم تاثیر زیادی دارد، رپورتاژ است. رپورتاژ یک مقاله است که موضوعیت آن مرتبط با کسب و کار شماست و جنبه ی اطلاع رسانی دارد نه تبلیغی. البته می‌توان در آن کسب و کار خود را به نحوی معرفی نمایید. این مقاله در سایت های پر بازدید و رتبه بالا درج می شود و سه لینک از آن به سایت شما درج می شود. این رپورتاژ به اصطلاح، دائمی است به این معنی که برای همیشه در سایت هدف باقی می ماند. در ازای رپورتاژ باید هزینه پرداخت کنید.

  برنامه های شبکه های اجتماعی جزو موثرترین و پر بازده ترین روش‌های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. در حال حاضر شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام و … بسیار پر بازدید است چرا که همانطور که بالاتر به آن اشاره شد، ارتباطات مردم از این طریق است و تقریبا روزی چند بار توسط مردم بازدید می شود؛ بنابراین می‌توان به عنوان بهترین روش بازاریابی اینترنتی از آن نام برد. اهمیت آن به حدی است که وصل شدن سایت به آن‌ها برای رتبه گرفتن در گوگل بسیار موثر است و گوگل به آن اهمیت زیادی می دهد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − شش =