تعیین وضعیت اتحادیه چاپخانه داران تهران توسط دیوان عدالت اداری

0
58
اتاق اصناف ایران

در حالیکه کمتر از دو ماه دیگر یک سال از انتخابات ابطال شده اتحادیه چاپخانه داران تهران می‌گذرد‌،‌ کمیسیون نظارت بر انتخابات صنفی وزارت صمت تکلیف را مشخص نکرده است.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ انتخابات هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران تیرماه سال گذشته برگزار شد، اما بالافاصله پس از اتمام انتخابات گروهی از نامزدهای این انتخابات نسبت به روند برگزاری انتخابات شکایت کردند.

مسعود فرشی‌فرید از نامزدهای این دوره پیشتر در ارتباط با این شکایت به تسنیم گفته بود: «ایراد اصلی که ما به انتخابات وارد کردیم، این بود که اتحادیه چاپخانه داران تهران بر اساس صورت‌جلسه هیئت اجرایی برگزاری انتخابات  973 عضو دارد،‌ از طرف دیگر طبق قانون نظام صنفی اتحادیه‌های زیر هزار عضو باید هیئت مدیره پنج نفره و اتحادیه‌های بالای هزار عضو هیئت مدیره هفت نفره انتخاب کنند‌،

بیشتر بخوانید: اعضای جدید هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‎ داران تهران انتخاب شدند

این در حالی است که هیئت اجرایی انتخابات که در صورت‌جلسه‌های خود تعداد اعضا را 973 نفر عنوان کرده است،‌ با استناد به عدد درج شده در سایت ایرانیان اصناف که بالای هزار عضو بوده است،‌ اقدام به برگزاری انتخابات با هیئت مدیره هفت نفره کرده‌اند.در حالی‌که در واقعیت اتحادیه  700 عضو دارد، چرا که در سال ‌های اخیر به دلیل مشکلات متعدد بیش از 200 عضو ما یا تغییر کاربری داده یا تعطیل کرده‌اند.

انتقاد ما اینجاست که اگر این دوستان مبنا را سایت ایرانیان اصناف قرار داده‌اند، چرا در صورت‌جلسه ذکر کرده‌اند 973 عضو، اگر مبنا عدد صورت‌جلسه است چرا اقدام به برگزاری انتخابات هیئت مدیره هفت نفره کرده‌اند؟ اگر چنین تخلفی ثابت شود، احتمال ابطال انتخابات وجود دارد.»

چندی پس از این اعلام شکایت، کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت،‌ تاییدیه انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تهران را که روز 16 تیرماه برگزار شد، متوقف کرد و رئیس اتاق اصناف در نامه‌ای به اتحادیه چاپخانه داران تهران گروه پیشین را همچنان ابقا کرد تا نتیجه شکایت مشخص شود.

کمتر از دو ماه دیگر یک سال از برگزاری انتخابات اتحادیه چاپخانه داران تهران می‌گذرد ولی هنوز نتیجه بررسی کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت مشخص نیست. در این رابطه دو طرف بارها از پیگیری خود و بی‌نتیجه بودن این پیگیری‌ها خبر داده‌اند‌، حتی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای به وزارت صنعت خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر این انتخابات شد اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

احمد ابوالحسنی عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران با بیان این مطلب که تاکنون سابقه نداشته است در هیچ صنفی چنین اتفاقی بیافتد و انتخابات یک اتحادیه صنفی 11 ماه در بلاتکلیفی قرار بگیرد،‌ می‌گوید: من به عنوان عضو هیئت مدیره از کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت شکایت کرده و پرونده را به شکل حقوقی پیش می‌بریم.

وی ادامه داد: اگر کمیسیون ظرف یک هفته آتی کاری از پیش نبرد،‌ ما به دیوان عدالت اداری نیز شکایت خواهیم کرد‌، چرا که بررسی این مسئله کار وقت گیری نیست و طبق قانون باید یک ماه پس از شکایت تکلیف آن مشخص می‌شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

نوزده − 5 =