کار آفرینی با صنایع بسته بندی

  0
  39
  بسته بندی

  بسته بندی یکی از مهمترین قسمت های تولید یک کالا است و علاوه بر آن جزو صنایعی است که می تواند در زمینه اشتغال زایی موثر عمل کند. اگر به بخش بسته بندی کالا اهمیت داده شود می توان بسیاری از مشکلات در زمینه اشتغال زایی را حل کرد. یکی از کسانی که در این حوزه دست به فعالیت زده است جوانی است که توانسته در این حوزه اشتغال زایی کند. 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، کارآفرین مینابی موفق شده با ایجاد واحد بسته بندی محصولات کشاورزی برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کند.

   هرمزگان پتانسیل مناسبی در حوزه کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی دارد، شهرستان میناب نیز که از آن به عنوان گلستان استان یاد می‌شود ظرفیت‌های مناسبی در این حوزه دارد.

  اکثر مردم شهرستان میناب در حوزه کشاورزی مشغول فعالیت هستند، مهم‌ترین محصول این شهرستان انبه است اما در کاشت دیگر محصولات از جمله صیفی‌جات نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

  در کنار تولید محصول کشاورزی، ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی نیز در این شهرستان در حال رونق گرفتن است و برخی از کارآفرینان برای تاسیس واحدهای بسته بندی ترغیب شده‌اند.

  یکی از کارآفرینان شهرستان میناب با ایجاد یک واحد فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی توانسته است ضمن کسب درآمد پایدار و مناسب برای خود، برای ۲۵۰ نفر نیز شغل ایجاد کند.

  یعقوب قاسمی داشت: این واحد بسته بندی از سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و توانسته ظرف مدت یه سال برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل کند.

  وی افزود: در این واحد محصولاتی نظیر گوجه، کدو، بادمجان و انواع مرکبات بسته بندی و به بازارهای داخلی و خارجی از جمله کشورهای روسیه، اوکراین، قطر و عمان صادر می‌شود.

   این حوزه می تواند در بخش های مختلف  عملکرد خوبی داشته باشد ، چه در بخش کشاورزی و چه در بخش شیلات و در نقاط مختلف کشور، از شمال تا جنوب هر کجا که محصولات کشاورزی و محصولات مربوط به شیلات کشور وجود داشته باشد. بخش بسته بندی می تواند به صورت موثری کارکرد داشته باشد و مشکلات اقتصادی کشور را کاهش دهد.


  صنعت بسته‌بندی یکی از صنایع پرسود در دنیا محسوب می‌شود و در عین حال به دلیل ارتباط مستقیم آن با صنایع غذایی، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. ورق‌های قلع‌اندود که به عنوان ماده اولیه صنایع بسته‌بندی و قوطی‌سازی تلقی می‌شوند، بخش نسبتا کمی از تولیدات فولاد را در سراسر جهان تشکیل می‌دهند. تمامی قوطی کنسروها و بسیاری از بسته‌بندی‌های فلزی برای مواد غذایی یا شیمیایی از ورق قلع‌اندود ساخته می‌شود. ضخامت ورق‌های قلع‌اندود بسیار پایین است و این ورق‌ها نازک‌ترین ورق فولادی موجود در بازار به شمار می‌روند.

  بزرگترین تولید کنند  ورق های فلزی برای بسته بندی های فلزی در منطقه

  کشور ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قوطی‌های فلزی و بسته‌بندی در غرب آسیا است و محصولات ایرانی همواره در کشورهای همسایه به وفور یافت می‌شود. حضور در بازارهای منطقه‌ای و حتی بعضا فرامنطقه‌ای نشان می‌دهد که تولیدکنندگان ایرانی در این زمینه از تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برند و در شرایط نامطلوب اقتصادی و فشار تحریم‌ها می‌توانند محصولاتی تولید کنند که قابل رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی باشد.

  علی‌رغم وضعیت قابل قبول صنعت بسته‌بندی کشور، این صنعت از مشکل بزرگ کمبود مواد اولیه رنج می‌برد. تخمین زده می‌شود میزان مصرف ورق قلع‌اندود در کشور بالغ بر ۲۵۰ هزار تن است. در حالی که تنها دو تولیدکننده ورق قلع‌اندود در کشور وجود دارد که شرکت فولاد مبارکه با ظرفیتی ۱۰۰ هزار تن در سال و شرکت صنایع فولاد توان آور آسیا با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال فعالیت می‌کنند. اگر فولاد مبارکه با تمام ظرفیت خود تولید کند، با توجه به فعال بودن ۳۰ درصد از ظرفیت شرکت فولاد توان آور آسیا، میزان تولیدات به ۱۴۰ هزار تن می‌رسد؛ یعنی همچنان حدود ۱۱۰ هزار تن کمبود ورق قلع‌اندود احساس می‌شود.

  تحریم‌ها در یکی دو سال اخیر تقریبا به تمام صنایع کشور به ویژه آن صنایعی که به نوعی وابستگی بیشتری به کشورهای خارجی دارند، فشار زیادی وارد کرده است. زیرا از یک سو تحریم باعث شده تا بسیاری از تامین‌کنندگان خارجی به ویژه شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که به نوع دیگر ریسک تجارت با ایران را نپذیرند و تنها آن دسته از تامین‌کنندگان باقی ماندند که بین‌المللی نیستند و وابستگی کمتری به آمریکا دارند.

  از سوی دیگر، به دلیل افزایش نرخ ارز و گران‌قیمت بودن ورق قلع‌اندود در بازارهای بین‌المللی که به حدود یک هزار دلار به ازای هر تن می‌رسد، تامین ارز مورد نیاز برای واردات این ورق از سوی صنایع مصرف‌کننده در کشور بسیار دشوار است. با احتساب قیمت جهانی ورق قلع‌اندود، برای تامین ۱۱۰ هزار تن کمبود این نوع ورق در کشور باید حدود ۱۱۰ میلیون دلار هزینه کرد که تامین این میزان ارز برای هر صنعتی، چالشی بزرگ محسوب می‌شود؛ بنابراین بهترین استراتژی در این صنعت، تقویت تولید داخلی است.

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که امکان افزایش۲۰ تا ۳۰ درصدی ظرفیت تولید ورق قلع‌اندود در شرکت فولاد مبارکه وجود دارد و اگر این شرکت و شرکت توان آور آسیا بتوانند با تمام ظرفیت تولید کنند، قطعا نیاز صنایع داخلی را پوشش خواهند داد.

  باید توجه داشت که شرکت فولاد مبارکه تمام زنجیره تولید ورق را در اختیار دارد و می‌تواند مواد اولیه خود را تامین کند اما شرکت توان آور آسیا برای تامین ورق مورد نیاز خود به فولاد مبارکه وابسته است. شرکت فولاد توان آور با وجود سابقه هشت ساله خود، به دلیل فقدان مواد اولیه نتوانسته با تمام ظرفیت ورق قلع‌اندود تولید کند.

  استراتژی صحیح برای صنایعی که با ورق قلع‌اندود سر و کار دارند آن است که تامین مواد اولیه آن‌ها، تسریع و تسهیل شود. در عین حال، به جای اختصاص ارز فراوان به واردات ورق قلع‌اندود، به شرکت‌های داخلی توجه ویژه‌ای شود و با عنایت به پتانسیل‌های موجود در صنعت کشور، تمامی نیازهای صنایع داخلی به ورق قلع‌اندود تامین شود.

  بیشتر بخوانید: 

  یک واحد بسته بندی غیر مجاز پلمپ شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 − 3 =