افزایش توان ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان آذربایجان

  0
  41
  صنایع تبدیلی و تکمیلی

   اکبر فتحی  در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته نیز ۱۰ درصد به ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان افزوده شده است، گفت: در سال گذشته تعداد ۷۷ واحد کارخانه صنایع تبدیلی و تکمیلی غذایی به بهره برداری رسید.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از نصیر نیوز:وی ظرفیت فرآوری و تولید سالانه این واحدها را ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دام، طیور، آبزیان، سردخانه، کشتارگاه و خوراک دام اعلام کرد.

  وی همچنین با اشاره به اینکه سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی سال زراعی ۹۹-۹۸ علاوه بر جذب صددرصد سهم خط اعتباری تخصیصی استان، توانست ۲۰ درصد از سهم شناور کشوری را نیز جذب و مورد بهره برداری قرار دهد، ادامه داد: در سال زراعی ۹۹-۹۸ از خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی، مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان در ارتباط با جذب انواع دستگاهها، ادوات دنباله بند و ماشین آلات کشاورزی به بدنه کشاورزی استان تزریق شده است.

   

  صنایع تبدیلی و تکمیلی

  فتحی، اظهار کرد: نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی یکی از ضروریات و توفیقات بخش کشاورزی استان در سالهای ۹۹ و ۹۸ بود که با تلاش کارشناسان امر و کشاورزان محقق شد. 

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، ادامه داد: در حوزه زراعت با توجه به این که روغن مورد نیاز کشور به طور عمده وارداتی می باشد و سیاست وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان براین اساس پی ریزی شده تا سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در سطح کشور و استان افزایش یابد در این راستا اقدامات لازم انجام و سال زراعی ۹۹-۹۸ سه هزار تن کلزا از مزارع استان آذربایجان شرقی برداشت  شد که در نوع خود بی نظیر بود.

  وی افزود: این روند در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز ادامه داشته و کشت انجام شده است که به امید خدا با مراقبتهای ویژه و افزایش عملکرد در واحد سطح، شاهد برداشت محصول بیشتر در سال زراعی جاری خواهیم بود. 

  فتحی، گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ افزون بر ۷۵۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شد که قسمتی از آن به صورت خودمصرفی توسط کشاورزان به مصرف رسیده و مابقی از طریق شرکت غله خریداری شد که خوشبختانه میزان خرید شرکت غله نیز مازاد بر مصرف استان می باشد و استان آذربایجان شرقی در تولید گندم و آرد مورد نیاز برای طبخ نان و سایر موارد به خودکفایی رسیده و مازاد بر خودکفایی به سایر استانها صادر می شود.صنایع تبدیلی و تکمیلی

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در خصوص تولید علوفه در سطح استان و امور دام و طیور، خاطرنشان کرد: علوفه مورد نیاز استان در داخل استان تولید می شود.

  وی افزود: در بخش دام و طیور نیز قبل از سالهای ۹۹ و ۹۸ بخشی از گوشت مرغ مورد نیاز استان از سایر استانها تهیه می شد که با صدور مجوز به مرغداری های گوشتی در سالهای ۹۹ و ۹۸ گوشت مرغ استان نیز در داخل استان تولید شد و از این طریق توانستیم در این زمینه نیز به خودکفایی دست یابیم.

   فتحی گفت: تولید تخم مرغ در استان مازاد بر مصرف استان می باشد و در حدود ۵۰ درصد تخم مرغ تولیدی به استان تهران و استانهای همجوار از جمله اردبیل و آذربایجان غربی صادر می شود.

  وی با اشاره بر این که استان در تولید گوشت قرمز نیز به خودکفایی رسیده است، افزود: تنها دغدغه سازمان جهادکشاورزی، دامداران و مرغداران استان در اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ تامین نهاده های دامی بود که با اتفاق افتادن نوسانات شدید ارزی در کشور و افزایش قیمت نهاده ها تهیه و تامین نهاده ها با مشکل مواجه شد در حال حاضر این معضل حل و فصل شده و کشاورزان، دامداران و مرغداران مستقیماً می توانند از طریق سامانه بازارگاه نسبت به تامین صد درصدی نهاده های مورد نیاز خود اقدام کنند.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان عنوان کرد: ایجاد شبکه های آبیاری، لاینینگ کانالهای آبیاری و بهسازی و نوسازی قنات ها در سال ۹۹ و ۹۸ براساس سهمیه ابلاغی وزارتخانه متبوع، مازاد بر سهمیه های ابلاغی علاوه بر اعتبارات ملی از محل اعتبارات استانی اتفاق افتاده است.

  بیشتر بخوانید:

  تسهیلات برای طراحی صنعتی و بسته‌بندی

  اهمیت بسته بندی در صنایع دستی

  نقش بسته بندی در تبلیغ بصری کالا

  بسته بندی و صنایع تبدیلی حلقه مفقوده توسعه کشاورزی

   

  فتحی، ادامه داد: در سال ۹۹ حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح آبیاری تحت فشار استان افزایش یافته است و یکهزار و ۲۰۰ هکتار به سطح شبکه های آبیاری و زهکشی استان افزوده شده است که می توان از اقدامات شاخص سازمان جهادکشاورزی استان در راستای ایجاد زیرساخت های بخش کشاورزی استان نام برد.

  صنایع تبدیلی و تکمیلی

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم اصلاح کشت با توجه به محدودیت منابع آبی استان، افزود: در این خصوص متولیان بخش کشاورزی استان علاوه بر حذف محصولات پر آببر و جایگزین کردن محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم؛ توسعه گلخانه ها در شهرستانهای کلیبر، هوراند، اهر، ملکان، عجبشیر و بناب از طریق واگذاری و تجهیز اراضی به افراد مستعد و سرمایه گذاران حائز شرایط، جزو اولویت های اصلی سازمان جهادکشاورزی استان در حوزه اصلاح الگوی کشت و بهینه سازی مصرف آب کشاورزی می باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × سه =