بررسی وضعیت و گرانی فیلم پلیمری بسته بندی

  0
  64
  فیلم پلیمری

  عصر روز گذشته (21 دی ماه)، جلسه ای با حضور احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران، حمید رضا طاهری تولید کننده انواع فیلم های پلی اتیلن و رضا رضایی تولید کننده فیلم پلیمری با مهندس نعیمی رئیس تنظیم بازار و صنایع پایین دستی در محل ساختمان شرکت های صنایع پتروشیمی برگزار شد.

  صنعت بسته ‌بندی حامی دیگر صنایع

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران تهران؛ در این جلسه که به موضوع گرانی مواد اولیه فیلم پلیمری پرداخته شد، طاهری با اشاره به افزایش سرسام آور مواد اولیه فیلم های پلیمری گفت: در حال حاضر این مواد را ۱۵ تا ۲۰ درصد از قیمت های جهانی گران‌تر می خریم.

  وی افزود: متاسفانه مواد اولیه فیلم پلیمری با قیمت جهانی به علاوه تعرفه به تولیدکننده وطنی عرضه می شود.

  به گفته طاهری اگر هم اکنون تعرفه برداشته شود می‌توانیم مواد اولیه فیلم پلیمری را ارزان تر از قیمت های داخلی خریداری و وارد کنیم، چرا که از ابتدای سال تاکنون مواد اولیه فیلم های پلیمری ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

  در ادامه این جلسه، رضایی دیگر تولید کننده فیلم های پلیمری که از سال ۱۳۴۷ خورشیدی در این صنعت فعال است، اظهار داشت: متاسفانه بسته ‌بندی صنعت شناخته شده ای نیست. این صنعت بسترساز تولید و صادرات تمام اقلام و کالاهای مختلف وطنی است.

   وی افزود: صنعت بسته ‌بندی به عنوان یک صنعت B2B حامی صنایع دیگر است از این رو اگر تنها یک هفته روند فعالیت در صنعت بسته ‌بندی متوقف شود بلافاصله تمام صنایع متوقف می شود.

  وی ادامه داد: به دلیل وضع تعرفه واردات مواد اولیه فیلم ‌پلیمری مقرون به صرفه نخواهد بود.

  فیلم پلیمریافزایش قیمت مواد اولیه فیلم پلیمری

  احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در ادامه این جلسه با اظهار نگرانی از افزایش قیمت مواد اولیه فیلم های پلیمری گفت: از آنجایی که فیلم های پلیمری مصرف بالایی در صنعت بسته ‌بندی دارد قیمت آن موجب بروز بحران در این صنعت و صنایع دیگر می شود.

   وی ادامه داد: در حال حاضر گرانی بیش از اندازه مواد اولیه فیلم های پلیمری، موجب شده تا فسق قرداد میان تولید کنندگان فیلم های پلیمری با مصرف کنندگان این فیلم ها مقرون به صرفه تر از انجام تعهدات باشد.

  به گفته ابوالحسنی یکی از مشکلات جدی صنعت چاپ با پتروشیمی ها این است که عرضه کننده مواد اولیه، خود واحد تولیدی فیلم های پلیمری راه اندازی کرده است.

  وی افزود: گرانی مواد اولیه پتروشیمی برای صنعت بسته ‌بندی به اندازه‌ای است که اگر تعرفه واردات این مواد برداشته شوند تولید کننده ایرانی می ‌تواند مواد اولیه فیلم های پلیمری را ۲۰ درصد ارزان‌تر از قیمت های داخلی تهیه کرده و بخرد.

  به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران، ترکیه از ایران مواد اولیه پتروشیمی می خرد و سپس فیلم پلیمری به ایران صادر می‌ کند. اگر مواد اولیه ساخت فیلم های پلیمری که مورد استفاده و مصرف گسترده در صنایع بسته بندی است در اختیار تولید کننده وطنی قرار گیرد ما خواهیم توانست بخش بزرگی از بازار فیلم های پلیمری در جهان را از آن خود کنیم و از این طریق ارزآوری بسیار گسترده‌ای برای کشور به ارمغان بیاوریم.

  فیلم پلیمریکوتاه کردن دست واسطه ها

  در پایان این جلسه مهندس نعیمی رئیس تنظیم بازار صنایع پایین دستی پس از استماع دیدگاه های حاضرین، اظهار داشت: واحد تنظیم بازار صنایع پایین دست، به دنبال پیدا کردن تولید کننده و مصرف کننده واقعی محصولات پتروشیمی است تا از این طریق دست واسطه ها را از بازار مواد اولیه کوتاه شود.

   وی افزود: واحد تنظیم، با مهندسی کردن بازار عرضه مواد اولیه به شدت مخالف است و حتی در این ارتباط پتروشیمی های متخلف را نیز جریمه شده اند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یازده + 19 =