بهای کاغذ به مرز های تعادل بازگشت

  0
  32
  بهای کاغذ

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از قدس آنلاین: بهای کاغذ که در سال های اخیر دچار نوسان های بسیار زیاد شده بود با کمک سیاست های دولتی به قیمت متعادل خود بازگشت در این بین ریس اتحادیه کاغذ فروشان مشهداز نتایج اقدامات انجام شده  ابراز خرسندی کرد وی هم چنین از اقدامات به جا و درست دولت در زمینه تشکیل کار گروه کاغذ وزارت ارشاد اسلامی تشکر کرد. 

  ریس اتحادیه کاغذ فروشان مشهد گفت: بازار کاغذ کاملا اشباع شده است و قیمت ها نسبت به سه ماه گذشته تقریبا بندی در بخش کاغذ تحریر ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمتی داشته ایم.

   گرانی کاغذ در این چند ماهه اخیر حواشی و اخبار زیادی را به همراه داشت تا جایی که باعث شد حتی چند روزنامه و چاپخانه بزرگ هم تا پای تعطیلی پیش بروند ولی با تشکیل کارگروه کاغذ وزارت ارشاد اسلامی ارامش به بازار کاغذ برگشت.

  در همین خصوص علی مغانی رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ  ضمن ابراز خوشحالی از ارزان شدن بازار کاغذ گفت: بالاخره به کار گرفتن یک سیاست درست و تصمیم به جای کارگروه کاغذ وزارت ارشاد و اسلامی کار خودش را کرد و خدا را شکر که قیمت کاغذ به تعادل و آرامش رسید. و از آن جایی میزان مصرف کاغذ هم خیلی کم شده است با این حال اما هیچ کمبودی در بازار کاغذ حس نمی شود.

  علی مغانی ادامه داد: از اول هم حرف ما همین بود که چرا نمی آیید به جای هزینه تراشی برای دولت بیایید با همین ارز نیمایی کاغذ وارد میشد مشکلات این چند ماهه بوجود نمی آمد. در آن مقطع جلو واردات کاغذ گرفته شده بود ولی در حال حاضر که کاغذ وارد می شود و سیر طبیعی اش را طی می کند می بینید که بازار در آرامش است و قیمت کاغذ بسیار قابل توجه است.

  کاهش بهای کاغذ

  رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ گفت: اگر وضع به همین منوال پیش برود هیچ مشکلی برای بازار کاغذ هیچ مشکلی ایجاد نمی شود چون بازار کاملا اشباع شده است و بهای کاغذ نسبت به سه ماه گذشته در بخش کاغذ تحریر تقریبا بندی ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمتی داشته ایم.

  مشکلات در بازار کاغذ در سال های اخیر کمر اهالی چاپ و نشر را خم کرده بود. بهای کاغذ در سال های اخیر به دلیل نوسانات قیمت ارز با یک شوک ناگهانی روبرو شد. در این میان دولت دست به یکسری اقدامات اساسی زد تا بتواند بهای کاغذ را دربازار کنترل کند.

  به این ترتیب برای کنترل کردن بهای کاغذ افدام به تورزیع کاغذ دولتی در بین اهالی نشر کرد. در ابتدای اجرای این طرح اما عده ای از سودجویان سعی کردند تا با استفاده  از فروش کاغذ های دولتی به نرخ  چند برابر سود هنگفتی را به جیب بزنند و البته در این میان عده ای نیز موفق شدند اما دولت با اقدامات هوشمندانه ای که انجام داد توانست  جلوی چنین سود جویی هایی را گرفته و متخلفان را محاکمه و محکوم کند.

  در این بین چندین شرکت وارد کننده کاغذ به دلیل سوء استفاده های اینچنینی شناسایی و دادگاهی شدند و علاوه بر آن مجبور به پرداخت جریمه های سنگین شدند.

  در این بین اما امیدواری برای ناشران و اهالی فرهنگ و کتابخوانی به وجود آمده است که به این ترتیب و با کاهش بهای کاغذ  وضعیت قیمت کتاب نیز به حد تعادل بازگردد و کتاب به عنوان  یکی از کالاهای اساسی به سبد کالای مردم بازگردد.

  این روزها به دلیل قیمت های بالای کتاب و گرانی در همه حوزه های زندگی مردم ایران کتاب از سبد کالایی مردم ایران حذف شده بود. اما جای امیدواری است که با بازگشت بهای کاغذ به حد تعادل مشکلاتی که در زمینه خرید کتاب به وجود آمده بود حل شود.

  بیشتر بخوانید:

  صرفه جویی در مصرف کاغذ

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + 9 =