تبلیغات کاغذی و انتخابات پیش رو

  0
  25
  تبلیغات کاغذی

  این روزها نزدیک به انتخابات است و فعالیت های انتخاباتی پیش روی نامزدهای انتخاباتی است و در نتیجه نامزدها برای تبلیغات خود تلاش می کنند، در این میان نامزدهای انتخاباتی برای تبلیغات خود از کاغذ استفاده می کنند. شاید دیده باشید که بعد از انتخابات سراسر خیابان ها پر از پوستر ها و تراکت های تبلیغاتی است که زمین را فرش کرده اند و تازه کار ماموران شهرداری آغاز می شود. تمام کاغذ های مصرفی باید به زباله ها سپرده شوند و در این میان خیل وسیعی از کاغذ به هدر می رود.

  دبیر شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور در این خصوص بیان داشت:  کاغذهایی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند بیش از ۹۰ درصد شان وارد می شوند و این مطلب بیانگر آن است که درآمد کشور صرف وارد کردن کاغذ می شود، اما در اینجا باید دید این کاغذ ها صرف چه کارهایی می گردد. یکی از این مصارف با توجه به انتخابات پیش رو در جهت تهیه برگه های رای و بروشور و پوسترهای تبلیغاتی است.

  تهیه کاغذ کشور از طریق واردات است بنابراین تبلیغات کاغذی منجر به خروج دارایی از کشور می شود.

  محمد الموتی همچنین اظهار داشت: محیط زیست و منابع طبیعی در کشور مورد تهدید قرار گرفته و وضعیت جالبی ندارد در نتیجه شاهد تخریب منابع طبیعی هستیم، وضعیت منابع طبیعی برخاسته از وضعیت موجود در کشور مطلوب نیست .

  وی همچنین اشاره کرد نبود شغل در کشور و نداشتن خلاقیت برای ایجاد شغل باعث شده تا منابع طبیعی به تاراج برود.

  وی همچنین بیان داشت که عدم وجود خلاقیت در ایجاد شغل منجر به از بین رفتن منابع طبیعی کشور شده است. الموتی گفت: بنابراین برداشت بی مهابا و ایجاد شغل فشار زیادی بر روی منابع طبیعی آورده ، برای مثال دامداری باعث از بین رفتن عرصه جنگل های زاگرس و البرز و مراتع شده است.

  الموتی تصریح کرد: در نتیجه وضع منابع طبیعی کشور را بسیار بغرنج می بینیم و اگر بخواهیم با همین وضعیت مدیریت کنیم دیگر طبیعت توان ترمیم و بازسازی مجدد خود را نخواهد داشت.

  وی در خصوص این که تبلیغات کاغذی در بازه زمانی انتخابات یکی دیگر از موارد فشار بر روی منابع طبیعی کشور است، گفت: آمارهای متعددی در خصوص میزان تخریب منابع طبیعی به واسطه مصرف کاغذ در تبلیغات کاغذی وجود دارد اما به صورت قطعی نمی توان آن ها را اعلام کرد.

  وی همچنین گفت: با توجه به ایجاد فضای مجازی و گسترش  فضای دیجیتال مصرف کاغذ کمتر شده است و می توان امیدوار بود که مصرف بی رویه کاغذ به شدت کاهش پیدا کند. این مسئله باعث می شود تا از تاراج جنگل ها جلوگیری شود. وی تصریح کرد باید تبلیغات کاغذی تا آنجا که امکان دارد محدود شود.

  جنگل ها برای تبلیغات کاغذی به تاراج می روند

   این مقام مسئول افزود : عمده کاغذ مورد نیاز ایران از کشورهایی وارد می شود که برای تولید کاغذ از کاشت های مخصوص کاغذ استفاده می کنند. اما بخش دیگر آن از جنگل های شمال ایران تامین می شود و متاستفانه این به معنای تخریب بخش عمده ای از جنگل ها و منابع طبیعی کشور است.

  وی با اشاره به مصرف سالانه ۶۰۰ هزار تنی کاغذ در کشور اذعان کرد: ۹۰ درصد نیاز کاغذ کشور از طریق واردات انجام می شود و بخش عمده آن از کره جنوبی می باشد که این کشور نیز زراعت درختان مخصوص تولید کاغذ در انبوه گسترده انجام می دهد.

  الموتی افزود: می توان با صرفه جویی در تبلیغات کاغذی بخش عمده ای جنگل ها را نجات داد و از قطع درختان جلوگیری کرد، برای تولید کاغذ چندین تن درخت باید نابود شود تا بتوان خمیر کاغذی تهیه کرد. بنابر این نامزدها باید به این مقوله التفات داشته باشند.

  وی همچنین به این نکته اشاره کرد که ورادات کاغذ سبب می شود تا ارز زیادی از کشور خارج شود، تبلیغات کاغذی از هر طرف باخت محسوب می شود.

  وی یادآور شد: مشخصا یکی از بخش هایی که ما در حوزه فعالیت های مدنی و مردم نهاد بر آن تکیه می کنیم پیگیری فعالیت های انتخاباتی نامزدها است؛ توقع می رود فردی که صلاحیت جذب آراء مردم را برای نشستن بر روی کرسی قانون گذاری در خود می بیند، کنش مثبتی نسبت به حمایت از محیط زیست داشته باشد.

  الموتی همچنین به این مطلب اشاره کرد که نامزدهای انتخاباتی می توانند تبلیغات خود را از طریق فضای مجازی دنبال کنند و تبلیغات کاغذی را از گزینه های تبلیغات خود حذف کنند . وی همچنین تصریح کرد گوشی موبایل گزینه ای است که می توان بر روی آن حساب زیادی باز کرد چرا که مردم همیشه گوشی موبایل همراهشان است و مدام آن را چک می کنند، از طریق اس ام اس و دیگر بخش های فضای مجازی می توان به تبلیغات گسترده ای دست زد.

  وی در خصوص مصوبه وزارت ارشاد که به سازمان های دولتی اجازه ارائه تبلیغات به رسانه های خبری را می دهد گفت: ما هم اکنون در دوره گذار از زندگی مبتنی بر رسانه های کاغذی به سمت رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی هستیم و شنیدن خبرهایی مبنی بر این مصوبه از جمبه اخبار مسرور کننده است.

  وی بیان کرد: اگر مسئولین ما بدانند که فضای موجود در حال گذر است باید قوانینی متناسب با آن تدوین کنند و این نوع مصوبه ها بسیار تاثیر گذار است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 + دو =