دولت توانست قیمت کاغذ را کنترل کند

  0
  20
  ‌کاغذ

  در سال های اخیر در زمینه قیمت کاغذ مشکلات فراوانی برای فعالان این حوزه به وجود آمده بود. قیمت کاغذ به دلایل تحریم های اقتصادی و گران شدن قیمت کاغذ به شدت افزایش پیدا کرده بود.

  دولت برای حل کردن این معضل دست به یکسری اقدامات ویژه زد به این ترتیب که با توزیع کاغذ دولتی قیمت کاغذ را کنترل کرد، البته این مسئله خود باعث به وجود آمدن سو استفاده هایی در بازار کاغذ توسط دلالان شد اما با اینهمه دولت توانست شرکت ها و دلالانی را که در این میان به اخلال گری دست زده بودند را شناسایی ،دستگیر و محاکمه کنند. با این تمهیدات دولت موفق شد تا از قیمت مقوا و کاغذ گلاسه بکاهد.

   رییس اتحادیه صحافان تهران تاکید کرد؛ کاهش قیمت مقوا به خصوص مقوای گلاسه در ماه‌های اخیر به کمک صحافان آمده، موانع کاری برداشته شده و زمینه را برای فعالیت دست‌اندرکاران این حوزه تسهیل کرده است.

  قیمت کاغذ و مقوا متعادل شد

  قیمت کاغذ
  جلیل غفاری‌رهبر، رییس اتحادیه صحافان با اشاره به کاهش قیمت کاغذ و مقوا طی ماه‌های اخیر و تاثیر آن بر فعالیت صحافان گفت: کاهش قیمت‌ها در دو بخش کاغذ و مقوا نویدبخش اتفاقات و رخدادهای خوبی برای همکاران صحاف ما بوده است و توانسته به رونق فعالیت آن‌ها کمک کند.

  وی افزود: در این زمینه قیمت مقوای گلاسه که سال گذشته همین موقع تا کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان رسیده بود اکنون به ۱۱ تا ۱۵ هزار تومان به تناسب کیفیت، تقلیل پیدا کرده است.

  غفاری‌رهبر با بیان اینکه کاغذ نیز روند کاهشی خوبی را طی کرده است، عنوان کرد: قیمت‌ها اکنون منطقی‌تر شده هر چند نسبت به گذشته هنوز بالا است و تهیه کاغذ و مقوا برای فعالان صحافی با این قیمت‌ها کار آسانی نیست، اما بهتر شده است و امیدواریم باز هم کاهش داشته باشد.

  وی یادآور شد: از سوی دیگر ثبات قیمت کاغذ و مقوا نیز مطالبه‌ای جدی‌ از سوی اهالی صنف صحافان است؛ هر چند در این زمینه گاهی تغییر نرخ ارز و برخی رویدادها تاثیر جدی بر قیمت‌ها می‌گذارد اما باز هم از دولت انتظار داریم برای ثبات قیمت‌ها تلاش کند.

  غفاری‌رهبر با اشاره به لزوم ورود کاغذ و مقوا به کشور نیز توضیح داد: یکی از مسائلی که گاهی باعث گرانی این کالاها می‌شود عدم ثبت‌سفارس و ایجاد مشکل برای این حوزه است، تا زمانی که بازار به شکل گسترده در بازار وجود داشته باشد کمتر شاهد بی‌ثباتی خواهیم بود.

  وی با بیان اینکه نظارت بر عرضه و توزیع کاغذ از سوی دولت یک ضرورت است، گفت: ایجاد حباب در بازار کاغذ و مقوا هرچندوقت یک‌بار ایجاد می‌شود که آسیب‌های زیادی به فعالان چاپ و نشر وارد می‌کند. خوشبختانه این حباب اکنون ترکیده است و در ماه‌های پایانی سال بازار خوبی برای فعالان این صنف ایجاد شده است.

  غفاری‌رهبر تاکید کرد: این بازار می‌تواند تا حد زیادی به ایجاد نقدینگی در آستانه سال نو برای فعالان حوزه چاپ و نشر ایجاد کند و خیال زحمت‌کشان این صنف را راحت کند.

  بیشتر بخوانید:

   

  دعوت ازناشران هندی برای حضور در نمایشگاه بین المللی تهران

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه + شش =