کاهش قیمت کاغذ در بازار

  0
  31
  قیمت کاغذ

  بازار کاغذ در این چند سال اخیر نا آرامی های بسیاری را تجربه کرده است. نوسانات قیمت ارز برروی قیمت کاغذ تاثیرات بسیار گسترده ای گذاشت. تحریم ها باعث شد تا قیمت کاغذ های وارداتی با چیزی حدود پنج برابر قیمت واقعی در بازار عرضه شود و بازار کاغذ را با یک شوک اساسای و ناگهانی مواجه کند. فعالان حوزه چاپ در این میان آسیب دیدند و قیمت کتاب به شدت افزایش پیدا کرد.

  دولت هم برای کنترل این وضعیت برنامه ریزی کرد و سعی داشت تا با توزیع کاغذ دولتی مشکلات به وجود آمده را کنترل کند. توزیع کاغذ های دولتی گویا موثر واقع شده و با وجود سوء استفاده هایی که دلالان از این بازار آشفته برده اند بازهم توانسته تا حدودی تاثیر مثبتی بر قیمت ها بگذارد.

  یکی از اهالی حوزه چاپ و نشر اعتقاد دارد قیمت این کالا به شکل محسوسی پایین آمده است،مجید باشعور مدیر مسئول نشر تایماز،درباره  وضع امروز قیمت کاغذ گفت: قیمت کاغذ نسبت به سه چهار ماه پیش کاهش یافته است. آخرین بار که کاغذ خریدم قیمت آن نسبت به قیمت قبلی اش بسیار کاهش یافته بود؛ قبلاً کاغذ صد در هفتاد را بندی ۴۱۰ هزار تومان خریده بودم اما الان با قیمت کمتری همین کاغذ را تهیه می‌کنم.

  او افزود: در چند روز اخیر با وجود مسائلی که در کشور روی داد، قیمت کاغذ تغییری نکرد و این اتفاقات تأثیر خود را روی قیمت کاغذ نشان نداده است. گمان می‌کنم ثبات نسبی که در قیمت کاغذ ایجاد شده است تا پایان سال ادامه پیدا کند. درباره‌ اینکه وضعیت کاغذ در سال آینده چگونه شود، نمی‌توان پیش بینی خاصی کرد. باید دید در آن زمان چه اتفاقی روی می‌دهد. امیدوارم اتفاق خوبی برای قیمت کاغذ در سال آینده بیفتد.

  کاهش قیمت کاغذ A4

  مدیر مسئول انتشارات تایماز با اشاره به اینکه فکر می‌کنم ناشران از نظر قیمت کاغذ مشکلی نداشته باشند و بتوانند راحت کتاب هایشان را برای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آماده کنند، اظهار داشت: الان یک بسته A4 با قیمت ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. درحالی که چند ماه پیش قیمت آن به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان می‌رسید. این کاهش قیمت برای مردم هم ملموس بود. ما که دائم با کاغذ سر و کار داریم هم این کاهش قیمت را احساس می‌کنیم.

  باشعور در پایان گفت: ناشران با کمبود این کالا در بازار مواجه نیستند و به هر میزانی که به آن نیاز داشته باشند، می‌توانند کاغذ را از کاغذ فروش تهیه کنند.

  بیشتر بخوانید:

  سهمیه کاغذ برای نشریات دانشجویی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده + نه =