کارخانه کاغذ سازی و دنبال کردن دو هدف مهم

  0
  25
  کاغذ

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از  ایرنا – بازار کاغذ در چندین سال اخیر دچار مشکلات فراوانی شده است. ایران برای وارد کردن این کالا همواره ارز زیادی را از کشور خارج کرده، این در حالی است که مشکلات زیادی نیز گریبان بازار کاغذ را گرفته از سو ءاستفاده دلالان از ارز دولتی و توزیع کاغذ دولتی تا چندین برابر شدن قیمت  این کالا ، راه اندازی کارخانه کاغذ سازی در خوزستان اما خبر بسیار دلگرم کننده است که این روزها در رسانه های کشور مطرح شده است.

  کارخانه ای که بنا است تا از پسماندهای نیشکر کاغذ بسازد تا هم از آلودگی زیست محیطی کاسته شود و هم اشتغال زایی در منطقه ایجاد شود و اینچنین می توان گفت مسئولان با یک تیر دو هدف مهم را دنبال می کنند.

   استاندار خوزستان گفت: راه‌اندازی کارخانه کاغذسازی در کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در شهرستان شادگان از باگاس یا تفاله نیشکر که از آن به عنوان یک تهدید زیست‌محیطی نام برده می‌شود، می‌تواند به فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال و رونق صنعت چاپ و نشر کشور تبدیل شود.

  غلامرضا شریعتی در حاشیه آیین شروع عملیات اجرایی کارخانه ۲۰۰هزار تنی کاغذ کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی از طرح های هفتگانه نیشکری خوزستان در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: یکی از دغدغه های زیست محیطی مردم خوزستان ، آلودگی ناشی ازآتش زدن باگاس بود که به دلیل فراهم نبودن شرایط برای تبدیل آن به کاغذ و فقدان سرمایه گذاری در این بخش ، این فراورده باارزش که حجم سالانه آن حدود ۱.۵میلیون تن بود از بین می رفت و به محیط زیست صدمه می زد.

  وی گفت: با شروع عملیات اجرایی کارخانه کاغذسازی از باگاس نیشکر یکی از آرزوهای مردم خوزستان محقق شد و یک گام به استقلال کشور و قطع وابستگی کشور به واردات کاغذ برداشته شد.

  کارخانه کاغذ سازی و قدرتمند شدن خوزستان

  استاندار خوزستان با بیان اینکه با تبدیل شدن خوزستان به قطب کاغذ کشور ، اهمیت اقتصادی خوزستان برای تامین نیازهای اساسی کشور دو چندان خواهد شد و از این رهگذر نیز اشتغال و رونق اقتصادی برای خوزستان به همراه خواهد داشت.

  شریعتی با تقدیر از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) که در ساخت این کارخانه با حجم سرمایه گذاری ۹۰هزار میلیارد ریال مشارکت کرده افزود:این ستاد در سال‌های اخیرگام‌های بلندی برای رشد و توسعه و رفع محرومیت از نقاط مختلف خوزستان برداشته است.

  وی بهره‌برداری ، شروع و در دست اجرای سه هزار و ۱۰۰ طرح اشتغال‌زا در خوزستان توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با ۱۱۰هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۱۱هزار نفر را نمونه ای از ورود این ستاد برای مشارکت در توسعه متوازن خوزستان بیان کرد و ادامه داد:این ستاد در جریان سیلاب بهار امسال ۱۰هزار دست لوازم خانگی ، زلزله مسجدسلیمان ۲ هزار دست لوازم خانگی و آبگرفتگی اخیر کارون و اهواز نیز ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰دست لوازم خانگی به خانواده های آسیب دیده کمک کرد.

  شریعتی به سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در بخش‌های نفت ، فولاد و صنایع خوزستان اشاره کرد و گفت:اهتمام ویژه این ستاد به توسعه خوزستان قابل تقدیر است.

  عبدعلی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان نیز در آیین کلنگ زنی کارخانه سلمان فارسی گفت:ماده اولیه و اساسی کارخانه کاغذسازی در کشت و صنعت سلمان فارسی ، “باگاس” است که از واحدهای نیشکر در جنوب خوزستان تامین خواهد شد.

  وی گفت: با بهره‌برداری از این واحد صنعتی که فرصتی مغتنم برای اشتغال جوانان بومی منطقه فراهم می‌کند ، علاوه بر جلوگیری از خروج سالانه ۴۰۰میلیون دلار ارز از کشور ، از قطع ۳۰میلیون درخت جنگلی جلوگیری می‌شود.

  ناصری افزود: با تولید کاغذ به عنوان یک کالای فرهنگی ، زنجیره‌ای از تولیدات و محصولات متکی بر کاغذ در خوزستان شکل می‌گیرد که نقش به‌سزایی در حوزه‌های چاپ و اقلام آموزشی متکی به کاغذ در خوزستان خواهد داشت.

   بر اساس طرح بلندمدت شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی قرار بود در جوار طرح‌های هفتگانه این شرکت ، هفت کارخانه کاغذسازی از محل باگاس که از فرآورده های جانبی محصول نیشکر است ساخته شود ولی به دلیل فقدان نقدینگی و نبود سرمایه گذار توانمند این طرح‌ها مسکوت ماند.

  بنای طرح های هفت‌گانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در شمال و جنوب اهواز با ۸۴هزار هکتار از اوایل دهه ۷۰ گذاشته شد و پس از ۱۰ سال یکی پس از دیگری وارد چرخه تولید شدند.ظرفیت اسمی طرح‌های هفتگانه نیشکر، تولید ۷۰۰هزار تن شکر در سال است.

  بیشتر بخوانید:

  ایجاد فرصت شغلی با احداث کارخانه کاغذ سازی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش + شانزده =