واردات کاغذ کاربن لس به جای کاغذ چاپ و تحریر

  گفت و گو با مهشید پورداد، دبیر سندیکای تولید‌کنندگان کاغذ و مقوا

  0
  22
  مواد اولیه تولید کاغذ

  برخی واردکنندگان در ماه ‌های گذشته کاغذ کاربن لس را که در داخل تولیدکننده عمده دارد، به جای کاغذ چاپ و تحریر وارد کشور کرده ‌اند تا از تعرفه بسیار اندک این کاغذ بهره ببرند؛ این در حالی است که کاغذ کاربن لس  روی دست تولیدکنندگان آن مانده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ از زمان اختصاص ارز دولتی به کاغذ عده کثیری از فعالان این صنعت از فسادی که در ادامه این ماجرا در حوزه کاغذ به وجود خواهد آمد،‌ سخن گفتند. پس از آن، بارها از کشف انبارهای احتکار کاغذ‌، نام ‌های جعلی که اقدام به اخذ ارز از بانک مرکزی کردند و هرگز کاغذی وارد نکردند و… به میان آمد.

  فساد در حوزه کاغذ اما تنها اختصاص به زمانی که ارز دولتی به این کالا اختصاص پیدا کرد،‌ ندارد. از آنجا که کاغذ چاپ و تحریر از تعرفه بسیار اندک وارداتی (5 درصد) بهره‌مند بوده و معاف از مالیات است، برخی از سودجویان بازار کاغذ با فریب گمرک اقدام به واردات کاغذهای دیگر (کاغذ کاربن لس) به نام کاغذ چاپ و تحریر کرده‌ اند‌؛ نمونه ‌هایی از این اقدام در چند سال اخیر خبرساز شده‌ اند.

  حالا چند هفته‌ ای است که سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با موضوعی تازه در این زمینه روبرو شده است؛ واردات کاغذ کاربن لس به جای کاغذ چاپ و تحریر.

  مهشید پورداد، دبیر سندیکای تولید‌کنندگان کاغذ و مقوا، با تأیید این خبر به تسنیم گفت:‌ در داخل کشور پنج تولیدکننده کاغذ کاربن لس (کاغذ خودکپی که در دفترچه بیمه و فیش ‌های بانکی کاربرد دارد) وجود دارد که از میان آنان، دو تولیدکننده عمده نیاز کشور را تأمین می ‌کنند و با راه‌اندازی فازهای جدید تولید و افزایش ظرفیت تولیدی راه برای هدایت مازاد تولیدات در مسیر صادرات هموار خواهد شد.

  پورداد افزود:‌ چندی پیش این تولیدکنندگان این نوع کاغذ خاص با مراجعه به سندیکا عنوان کردند که مصرف‌کنندگان اصلی این کاغذ خاص که دو چاپخانه بزرگ در کشور هستند‌، عمده نیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌ کنند؛ در حالی که تولیدکننده داخلی ما علی‌رغم تولید مناسب قادر به فروش تولیدات خود در داخل نیست؛ آن هم در حالی که در شرایط امروز کشور همه باید تلاش کنیم تولید داخلی را تقویت کنیم و اولویت را بر استفاده از آن بگذاریم.

  وی تصریح کرد:‌ پیگیری ‌های ما نشان داد که قیمت تمام شده کاغذ کاربن لسی که وارد می‌ شود‌، بسیار پایین ‌تر از کاغذی است که در داخل تولید می‌ شود و این غیر عادی بود. بررسی‌ ها نشان داد که عده‌ای از واردکنندگان سودجو از سهل‌انگاری و بی‌توجهی برخی از افراد در گمرک استفاده کرده‌ و با ترفندهایی کاغذ  کاربن لس را به نام کاغذ چاپ و تحریر که از پرداخت ارزش افزوده معاف است و از تعرفه بسیار پایین 5 درصد بهره می‌ برد‌، وارد کرده ‌اند.

  وی افزود: تعرفه کاغذ کاربن لس 20 درصد است. به همین دلیل واردکننده، این کاغذ را با هر قیمتی عرضه کرده باشد، برایش سود قابل توجهی داشته است. در مقابل کمر تولیدکننده داخلی شکسته و ناگزیر از کاهش تولید و تحمل ضرر است.

  دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا ادامه داد:‌ ما موضوع را پیگیری کردیم و با اداره استاندارد، گمرک و وزارت صنعت طرح موضوع کردیم که خوشبختانه همکاری خوبی در این زمینه داشته ‌اند تا مانع سوء استفاده سودجویان شده و ارز کشور را هدر ندهیم.

  وی تاکید کرد: اینگونه بی مهری ‌ها موجب دلسردی تولیدکنندگان می ‌شود و در دراز مدت تولید و اشتغال پایدار را با مشکل مواجه می ‌سازد. از سوی دیگر این انتظار وجود دارد که مصرف‌کنندگان این نوع کاغذ به تولید داخل توجه بیشتری داشته باشند. ما ظرفیت بالایی برای تولید این نوع کاغذ در کشور داریم که باید مورد حمایت قرار بگیرد.

  توان تولید کاغذ در کشور به جز کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر بسیار بالا است‌. ایران در حوزه کاغذ سلولزی و بسته ‌بندی نیز در سال ‌های اخیر گام‌های مؤثری برداشته است. هرچند در حوزه کاغذ چاپ و تحریر مشکلات متعددی وجود دارد که تاکنون نتوانسته ‌ایم خودکفا شویم‌، اما در زمینه افزایش تعرفه کاغذ چاپ و تحریر بارها پیگیری‌هایی از سوی تولیدکنندگان انجام شده است که در نهایت موفق شدند تنها یک درصد به تعرفه واردات این کاغذ اضافه کنند.

  تولیدکنندگان معتقدند که کم بودن تعرفه واردات کاغذ چاپ و تحریر موجب شده نظم تعادلی بین بازار تولید و بازار واردات این نوع کاغذ بر هم بخورد و رقابت ناعادلانه‌ای بین تولیدکنندگان این کاغذ و واردکنندگان آن شکل بگیرد.

  با این حال وزارت ارشاد که بزرگترین مخالف این افزایش است نیز دلایل خاص خود را دارد که مهمترین آن افزایش قابل توجه قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار به دلیل وابستگی نسبتاً کامل کشور به واردات این نوع کاغذ است.

  بیشتر بخوانید: کاربن لس در راه صادرات

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده + 11 =