تولید کاغذ در کشور تنها حرف بود

  0
  57
  کاغذ

  دهه ۹۰ در حالی روزهای پایانی خود را سپری می‌کند که مسئله تولید کاغذ که از همان روزهای نخست مطرح و مورد تاکید بوده، همچنان لاینحل باقی مانده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ در حالیکه بازار کاغذ تحریر چند هفته پرتلاطم را در ماه پایانی سال 99 سپری کرد‌، حالا قیمت‌ها چند روزی است که روی بندی 620 هزار تومان ثابت مانده است؛ این در حالی است که سایر انواع کاغذ همچنان با افزایش قیمت مواجه هستند.

  برای نمونه کاغذ تحریر اندونزی باز هم در روزهای گذشته با افزایش قیمت روبرو بوده و به بندی 690 هزار تومان رسیده است. کاغذ روزنامه نیز با افزایش قیمت به کیلویی 19 هزار و 500 و 21 هزار تومان رسیده است.

  کاغذهای کرافت، ‌مقوای پشت طوسی نیز با افزایش قیمت چند هزار تومانی در قیمت‌ها روبرو بوده‌اند. اما بیشتری قیمت  متوجه کاغذ A4 است که به بسته‌ای 68 تا 70 هزار تومان رسیده است.

  افزایش قیمت‌ها در یکی دو ماه اخیر در بازار ناشران را برای فعالیت در سال‌ آینده که محدودیت‌های ناشی از کرونا کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و فعالیت مجدد کلیه صنوف از سر گرفته خواهد شد،‌ نگران کرده است،‌ با توجه به کمبود کاغذ تحریر در کشور و عدم تمایل وارد کنندگان به واردات کاغذ تحریر به دلیل محدودیت‌های وزارت صمت و بانک مرکزی در تخصیص ارز و از سوی دیگر بدون تکلیف ماندن اختصاص ارز کاغذ فرهنگی سال 99 و 1400 با وجود وعده دولت به نظر می‌رسد این نگرانی جدی است.

  تجربه دو ماه پیش  توقف توزیع کاغذ دولتی و مراجعه ناشران به بازار کاغذ نشان داد که بازار کاغذ می‌تواند با یک افزایش تقاضا تا دوبرابر قیمت‌ها پیش رود.

  در نتیجه این نگرانی جدی برای سال آینده وجود دارد که قیمت‌ها در بازار آزاد تا کجا پیش خواهد رفت؟ آیا ارز دولتی به کاغذ فرهنگی اختصاص پیدا می‌کند؟ در غیر این صورت قیمت کتاب تا چه اندازه افزایش پیدا می‌کند و کتاب در سبد خانوار  تا چه حد منزوی‌تر می‌‌شود؟

  در سوی دیگر ماجرای نیاز نشر به کاغذ،‌ تولید است که متاسفانه در دهه 90 به جرئت می‌توان گفت که تولید کاغذ با عقب‌رفت روبرو شده است.

  تولید کاغذ

  چرا که بزرگترین کارخانه‌ای که اختصاصا برای تولید کاغذ تحریر در ایران و مازندران راه‌اندازی شده بود،‌ و ظرفیت تولید بخش قابل توجهی از نیاز کشور ر ا داراست‌، در سال‌های اخیر از اهداف خود دور شده و حالا با توقف خط تولید تحریر به تولید سایر انواع کاغذ می‌پردازد‌، آن هم به دلیل نبود مواد اولیه تولید یعنی چوب.

  بیشتر بخوانید:

  بهبود وضعیت تولید کارخانه چوب و کاغذ ماموریت ویژه سازمان بازرسی

  وضعیت اختصاص کاغذ دولتی به ناشران مشخص نیست

  کاغذ سنگی؛ نجات درختان از مرگ

  افزایش قیمت کاغذ و دشواری‌هایی که ناشران با آن…

   

  آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه روز گذشته در جریان بازدید خود از استان مازندران  از کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیز بازدید کرده و با اظهار تأسف از تعطیلی خط تولید کاغذ تحریر بر لزوم برطرف شدن مشکلات تولید این نوع از کاغذ در کارخانه‌ای که بیشترین ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور را دارد، تأکید کرده است؛ تاکیدی که این امیدواری را ایجاد کرده است که مگر با پیگیری‌‌های قوه قضا این مشکلات برطرف شود؛ وگرنه دولت در یک سال گذشته با وجود  تلاش‌ها و مذاکرات بسیار همتی برای رفع مشکلات تولید در این کارخانه نداشته است.

  بنابراین باید گفت در حالی دهه 90  آخرین روزهای خود را سپری می‌کند که مسئولان 10 سال مداوم بر لوزم تولید کاغذ در داخل کشور سخن گفتند و کارخانه‌های متعدد را احداث و بازسازی کردند اما همچنان در نقطه اول ایستاده‌ایم و تمام حمایت‌ها متوجه واردات است و تولید نه تنها اتفاقی برایش نیفتاده بلکه به باور کارشناسان این حوزه فرسنگ‌ها به عقب پرتاب شده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 4 =