کاغذ دولتی در دست مصرف‌کننده واقعی

  0
  44
  مصرف‌کننده واقعی

  مدیر انتشارات ابوعطا معتقد است؛ در طرح توزیع کاغذ دولتی به ناشران کاغذ به دست مصرف‌کننده واقعی رسیده و این موضوع موجب کاهش و ثبات قیمت این کالا در بازار آزاد شده‌است.

  به گرازش چاپ و نشر آنلاین به نقل ازخبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) رفیع احمد جواهری، مدیر انتشارات ابوعطا با اشاره به توزیع کاغذ دولتی و اثر آن بر بازار و اقتصاد نشر و کتاب گفت: توزیع کاغذ یارانه‌ای طی دو سال اخیر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صد‌درصد بر کاهش و کنترل قیمت کتاب تاثیر داشته است زیرا از یک‌سال‌و‌نیم قبل، هیچ کالایی در این کشور نمی‌توانید نام ببرید که قیمت آن ثابت مانده باشد.

  وی ادامه داد: قیمت آزاد کاغذ، مدت‌هاست که حدود ۳۴۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است و اگر این مبلغ را به قیمت جهانی کاغذ و قیمت دلار آزاد برگردانیم می‌بینیم که قیمت هر دلار، حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است.


  مصرف‌کننده واقعی

  جواهری با بیان اینکه در طرح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ به‌دست مصرف‌کننده واقعی رسیده‌است، عنوان کرد: این موضوع موجب شده درخواست در بازار به میزانی کاهش پیدا کند که فروشندگان کاغذ نتوانستند افزایش قیمت زیادی داشته باشند کما اینکه برای سایر کالاها در کشور شاهد افزایش قیمت‌های زیادی هستیم. اما قیمت مهار شده قیمت کاغذ باعث شده است تا مصرف‌کننده واقعی بتواند توان بهتری برای خرید داشته باشد.

  وی با طرح این موضوع که در حوزه کاغذ، برخلاف سایر کالاها افزایش قیمتی طی این مدت نداشتیم، افزود:‌ توزیع  کاغذهای دولتی، علاوه بر کنترل قیمت کتاب در بازار نشر، توانسته بازار کاغذ را نیز حفظ کند و این نکته مهمی است که نباید از ان غافل شد و باید به آن توجه کرد.

  به گفته جواهری، اگرچه توزیع کاغذ دولتی به کمک ناشران آمده‌است اما باید بدانیم قیمت پشت جلد کتاب از سوی ناشران کنترل می‌شود زیرا جیب مردم و بودجه‌ای که برای خرید کتاب می‌گذارند اندازه مشخصی دارد و ناشران نمی‌توانند قیمت‌گذاری بالایی داشته باشند. اما این مطلب باعث شده تا مصرف‌کننده واقعی بتواند به قیمت عادلانه ای کاغذ تهیه کند.مصرف‌کننده واقعی

  بیشتر بخوانید:

  رکوردی جدید در صنایع چوب و کاغذ مازندران

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × یک =