فرصت های صادرات صنعت چاپ از دست رفت

0
22
فرصت های صادرات

در حالی که هنوز تمهیدی برای جبران خسارات بخش ‌های مختلف از کرونا نشده است،‌ صنعت چاپ فرصت های صادرات  را که در سال‌ های اخیر با خون دل فراهم کرده بود، نیز از دست می‌ دهد.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران در سال‌ های اخیر پیشرفت ‌های بسیاری داشته است،‌ به گونه ‌ای که اگر در سال‌ های گذشته حجم واردات محصولات چاپی همواره دغدغه ‌ای برای مسئولان شده بود‌، در دو سال اخیر با آرامش می ‌توان از کاهش قالب توجه این واردات سخن گفت. با این حال هنوز در بخش صادرات به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم‌ ها نتوانسته ‌ایم آنچنان که ظرفیت آن را داریم، فعالیت کنیم.

فرصت های صادرات

پیشتر بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران درباره فرصت های صادرات این صنعت گفته بود: فرصت خوبی که به وجود آمده و مبادلات 300 تا 400 میلیون یورویی را فراهم می ‌کند‌، مبادلات تجاری در حوزه چاپ با اقلیم کردستان عراق است‌، به دلیل حملات ارتش ترکیه به کردستان عراق و تحریم کالای ترکیه در این منطقه فرصت خوبی فراهم شده است که بتوانیم داد و ستد مالی با این منطقه را بیشتر برقرار کنیم. این تنها محدود به صنعت چاپ نمی ‌شود،‌ بلکه در تمامی صنایع کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: آینده صنعت چاپ نیازمند برنامه ای مدون

اما حالا چند وقتی است که به خاطر بسته‌ شدن مرزها عملاً فرصت های صادرات محصولات چاپی متوقف شده و بازار کشورهای همسایه در شرف از دست رفتن است. به نظر می ‌رسد خساراتی که کرونا به صنایع مختلف از جمله صنعت چاپ زده است‌، تنها با احتساب سه ماه تعطیلی نخست سال به دست نمی ‌آید، بلکه تبعات آن همچنان ادامه دارد.

فرصت های صادرات

استان خراسان رضوی که به دلیل هم‌مرز بودن با کشورهای مختلف از جمله استان ‌های فعال در صنعت چاپ و بسته‌بندی و صادرات محصولات است،‌ در این میان بیش از سایر استان ها متضرر شده است. علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی از این خسارات می ‌گوید.

علی مغانی: سفارشاتی که از کشورهای همسایه داشته‌ ایم تعلیق شده است،‌ در سال گذشته صادرات محصولات چاپی کل کشور به کشورهای همسایه بالغ بر 900 میلیارد بوده است که این رقم و فرصت های صادرات قطعاً با شرایط فعلی در سال جاری به شدت کاهش خواهد داشت.

وی با اشاره به خسارات برآورد شده صنعت چاپ در دوران شیوع کرونا گفت:‌ خساراتی که برآورد شده در حدود 550 میلیارد تومان است. این رقم تنها خساراتی است که صنایع چاپ در استان خراسان رضوی متحمل شده ‌اند.

وی ادامه داد: پس از اجرای طرح فاصله ‌گذاری هوشمند که چاپخانه‌ ها با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی آغاز به کار کردند،‌ نیز فعالیت چندانی در صنعت چاپ انجام نشده است،‌ اکنون اکثر چاپخانه‌ های استان با ظرفیت پایین مشغول به فعالیت هستند.

مغانی با اشاره به ویژگی صنعت چاپ در این استان که هم‌مرزی با 5 کشور دیگر فرصت های صادرات را فراهم کرده است،‌ گفت: متأسفانه با بسته شدن مرزها امکان صادرات نیز از ما گرفته شد و این ضررهای میلیاردی بیشتری را روانه صنعت چاپ استان کرده است.

وی گفت: بیش از سه ماه است،‌ سفارشاتی که از کشورهای همسایه داشته‌ ایم تعلیق شده است،‌ در سال گذشته صادرات محصولات چاپی کل کشور به کشورهای همسایه بالغ بر 900 میلیارد بوده است که این رقم و فرصت های صادرات قطعاً با شرایط فعلی در سال جاری به شدت کاهش خواهد داشت.

مغانی همچنین از افزایش سه برابری قیمت مواد اولیه صنعت چاپ خبر داد و گفت:‌ با شرایط موجود صنعت چاپ به سختی می ‌تواند فعالیت داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

4 × یک =