تهیه و تامین مواد اولیه صنعت چاپ، نیازی اساسی

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  64
  مواد اولیه صنعت چاپ

  مدیر مجموعه کارتن پارسیان گفت: اکثر واحدهای چاپی با 30 درصد توانشان کار می‌کنند و با مشکل تأمین مواد اولیه صنعت چاپ همچون کاغذ و مرکب مواجه شده‌ایم، کارخانه‌ها نیمه تعطیل شده‌اند،

  کمال شبانیان، مدیر مجموعه کارتن پارسیان درباره حال ‌و روز صنعت چاپ کشور به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ در حال حاضر با مشکلات عمده‌ای مواجه شده است؛ این موضوع همه استان‌ها را تحت تأثیر قرار داده و استان اصفهان نیز از گزند آن در امان نیست؛ با این حال صنعت چاپ اصفهان شرکت‌ های فعال و خوبی دارد که ماشین‌ آلات مجهزی دارند؛ هم‌اکنون نیز واحدهای بزرگی در بخش بسته ‌بندی در حال راه‌اندازی است که در بهبود وضعیت استان اصفهان و شهرهای جنوبی کشور بسیار مفید و تأثیرگذار خواهند بود.

  شبانیان درباره میزان سفارشات استان اصفهان بیان داشت: بیشتر سفارشات ما برای استان‌ های دیگر است؛ استان‌ های جنوب کشور در بحث ماشین‌ سازی ضعیف هستند و به همین دلیل بخش اعظم کارهای مربوط به این حوزه در مناطق جنوبی به ما سپرده می‌ شود. استان اصفهان همه مراحل مربوط به کارهای چاپی را به خوبی در خود استان انجام می ‌دهد و نیازی به برون‌سپاری سفارشات چاپی‌اش به بیرون از استان ندارد.

  وی در ادامه اظهار کرد: متأسفانه میزان سفارشات کاهش یافته که اصلاً خوب نیست. اکنون اکثر واحدهای چاپی با 30 درصد توانشان کار می‌کنند؛ ما با مشکل تأمین مواد اولیه صنعت چاپ همچون کاغذ و مرکب مواجه شده‌ایم، کارخانه‌ها نیمه تعطیل شده‌اند، کاغذسازها کاغذ تولید نمی‌کنند و واردکنندگان کاغذ هم کاغذ نمی‌فروشند. قابل توجه است که ما مشکل فروش نداریم، یعنی تقاضا تا حدودی وجود دارد اما تهیه مواد اولیه ما سخت شده است و قیمت‌ها روزبه‌روز تغییر می‌کند.

  شبانیان ادامه داد: امروز سفارش دریافت می‌کنیم و فردا قیمت مواد اولیه صنعت چاپ آن‌قدر تغییر می‌کند که از میزان سودی که در نظر داشتیم نیز بالاتر می‌رود. واردکنندگان مواد اولیه را به آن قیمتی که توافق کردیم تحویل نمی‌دهند؛ برای مثال تولیدکننده کاغذ فروخته است و پولش را نیز دریافت کرده و طبق توافق باید ظرف یک یا دو روز کاری آن را تحویل بدهد؛ اما یک ماه بعد مواد اولیه را به دست ما می‌رساند و علاوه بر آن اگر قیمت‌ها اضافه‌شده باشد مابه‌التفاوتش را نیز دریافت می‌کند؛ متأسفانه در صنف ما کسی نیست که به این امور رسیدگی کند.

  بیشتر بخوانید: توجه به ماشین آلات به روز و مدرن چاپی؛ نیاز امروز صنعت چاپ

  مدیر مجموعه کارتن پارسیان افزود: به نظر بنده برای تغییر این وضعیت باید اقتصاد کل کشور اصلاح شود؛ کسانی که در رأس هرم تصمیم‌گیری‌ها هستند باید با همفکری و قدرت تصمیم‌های صحیحی بگیرند تا مشکل مواد اولیه صنعت چاپ حل شود. موضوع تهیه مواد اولیه به بخش خصوصی برمی‌گردد؛ بنابراین نمی‌توانیم مجبورشان کنیم که با قیمت تعیین ‌شده بازار جنسشان را عرضه کنند؛ اما می‌توانیم با یک مدیریت درست ثبات و سامانی به این بخش بدهیم.

  وی در پایان درباره آینده صنعت چاپ اصفهان بیان داشت: اگر شرایط این‌طور باشد اکثر شرکت‌ها رو به تعطیلی می‌روند و بیکاری زیاد می‌شود؛ همین حالا هم نیمی از واحدهای تولیدی به تعطیلی کشانده شده‌اند و اگر مسئولان فکری به حال این مسئله نکنند آینده خوبی را نمی‌توان برای صنعت کل کشور و به طبع استان اصفهان پیش‌بینی کرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × دو =