تعادل قیمت کاغد و رونق کار چاپخانه‌ ها

  0
  11
  چاپخانه

  گرانی کاغذ طی سال های اخیر مشکلات فراوانی را برای چاپخانه‌ داران و ناشران ایجاد کرد، قیمت کاغذ بعد از بحران ناگهانی افزایش قیمت ارز به شدت افزایش پیدا کرد. در این میان عده بسیار زیادی از فعالان حوزه چاپ به دلیل مشکلات مالی از کار کردن انصراف دادند. به همین دلیل دولت مجبور به پا در میانی شد و کاغذ دولتی را دربین ناشران توزیع کرد. با همه مشکلات به وجود آمده دولت توانست تا قیمت ها را مهار کند. قیمت کاغذ کنترل شد و جانی تازه به رگ های فعالان این حوزه ریخته شد.

   نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از ایجاد رونق کاری در چاپخانه‌های کشور طی سه ماه پایان سال به دنبال کاهش قیمت کاغذ و افزایش سفارش‌های ناشران خبر داد.

  بهمن پورمند، نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، با اشاره به وضعیت این روزهای چاپخانه‌ها در تهران گفت: از دو سه ماه پیش که قیمت کاغذ در بازار روند کاهشی پیدا کرد بسیاری از ناشران و سفارش‌دهندگان کارهای چاپی توانستند بار دیگر به بازار برگردند.

  وی افزود: این موضوع موجب ایجاد رونق و چرخش نقدینگی  شد که طی ماه‌های قبل به‌دلیل رکود در بازار بیکار شده بودند.

  نمایشگاه کتاب دلیل رونق چاپخانه ها

  پورمند با بیان اینکه اکنون رکود در چاپخانه‌ هاچا کمرنگ‌تر شده است، گفت: این‌روزها ناشران به‌دنبال چاپ کتاب‌های خود برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هستند و همین موضوع به افزایش سفارش کار در چاپخانه‌ها منجر شده است.

  به گفته وی، از سوی دیگر به مناسبت پایان سال و آغاز سال جدید، حجم زیادی سررسید و تقویم سفارش داده شده که به کمک چاپخانه‌داران آمده است.

  پورمند همچنین به ارزان‌ شدن سایر مواد اولیه اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه در مقایسه با سال گذشته در همین موقع که قیمت کاغذ و دیگر مواد اولیه مانند مرکب و زینک بسیار بالا بود، قیمت‌ها کاهش زیادی داشته و همین موضوع چرخ‌های صنعت را به حرکت در آورده است.

  وی تاکید کرد: خوشبختانه تعدیل قیمت مواد اولیه در حوزه‌های مختلف چاپ و نشر به نفع صنعت بوده است و امیدواریم شرایطی از سوی دولت و واردکنندگان ایجاد شود که قیمت‌ها ثبات داشته باشند تا بسیاری از فعالان این حوزه بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

  بیشتر بخوانید:

  استقبال ناشران از نمایشگاه کتاب همدان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 + 10 =