ساخت اعضای بدن با کمک چاپ سه بعدی

  0
  9
  چاپ سه بعدی

  چاپ سه بعدی این روزها غوغای عجیبی در همه ابعاد دانش بشری به راه انداخته است. از درست کردن خانه برای بی خانمان های مکزیکی در خانه سازی، یا ایجاد بافت هایی  برای ساختن اعضای بدن انسان در علم پزشکی، چاپ سه بعدی با گسترش علم روز به روز پیشرفت های جدیدی می کند و نوآوری های شگرفی در حوزه های مختلف ایجاد می کند.

  پیوند عضو موضوعی سرنوشت ساز برای بسیاری از افراد است که در فهرست انتظار برای آن قرار دارند اما افرادی که در نهایت اعضای اهدایی را دریافت می‌کنند باید نگران باشند تا پیوند پس زده نشود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، چاپ زیستی در دهه‌های گذشته توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. با این تکنیک به پزشکان اجازه داده می‌شود که اعضای جایگزین را با استفاده از سلول‌های خود بیمار چاپ کنند. این بافت‌ها توسعه می‌یابند تا جایگزین بافت‌های آسیب دیده شوند. البته در این زمینه از چاپگرهای زیستی استفاده می‌شود.

  فناوری چاپ سه بعدی در ابعاد مختلف

  چاپ سه­ بعدی زیستی فرآیندی برای تولید الگوهای سلولی در یک محیط محدود با استفاده از فناوری چاپ سه­ بعدی است که در آن، عملکرد سلولی و زنده بودن آنها در سازه چاپ­ شده حفظ می‌شود. روش چاپ اندام یا بافت بدین صورت است که سلو­ل‌ها و مواد زیستی مورد نیاز به صورت لایه ­لایه و بر اساس مدل رایانه­‌ای به دست آمده از داده‌­های تصویربرداری از بدن (مانند CT اسکن و MRI) چاپ می­‌شوند. این دستگاه برای تولید اندام و اجزاء زیستی مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

  با توجه به ظرفیت­‌های بالای علمی ایران در زمینه­‌های  چاپ سه بعدی زیست­ شناسی و پزشکی و وجود سابقه‌ای درخور توجه در زمینه مهندسی بافت، امکان رقابت با سایر بازیگران اصلی این حوزه وجود دارد. در این زمینه مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتقاء حوزه چاپگر سه بعدی  زیستی را در دستور کار خود قرار داده است تا علاوه بر کمک به توسعه مدل‌های ارتقاء یافته جدید از چاپگرهای زیستی، موجبات توسعه بازار برای محصولات را فراهم کند.

  در این راستا رویداد «توسعه بافت چاپی» برگزار شد که نتایج خوبی داشت. در ادامه و با ساخت این چاپگرها در داخل کشور این مرکز رویداد دیگری را در سال جاری در حوزه چاپ بافت‌های انسانی برگزار می‌کند. رویدادی که ما را در مسیری جدید برای بهبود فعالیت‌های این حوزه و پیشرفت آن قرار می‌دهد.

  «چاپ بافت‌های انسانی با استفاده از چاپگرهای زیستی» عنوان آن است. هدف نهایی این مسابقه چاپ بافت‌های انسانی، ارائه محصول به سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه است. محصولاتی به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شوند که در فرایند مسابقه نتایج موفقیت‌آمیزی از آزمون‌های in vitro و in vivo داشته باشند. در حال حاضر ثبت نام برای حضور در آن آغاز شده است تا با شناسایی گروه‌های خلاق و توانمند گامی دیگر برای توسعه این حوزه برداشته شود.

  بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت علمی، با این اقدامات و ظرفیتی که در کشور وجود دارد می‌توان انتظار آینده‌ای درخشان را داشت و به زودی شاهد توسعه بیشتر  در چاپ سه بعدی این فناوری‌ها و حوزه فناوری همگرا در کشور باشیم.

  بیشتر بخوانید: 

  حرف اول حوزه چاپ در خاورمیانه

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 + نوزده =