چاپ خودرو در کوتاه ترین زمان میسر شد

  0
  9
  چاپ خودرو

  کمپانی چینی “polymaker” به تازگی از نوعی خودرو هوشمند به نام “LSEV” رونمایی کرده است که چاپ خودرو را تنها در مدت تنها ۳ روز و با کمک چاپگر سه بعدی طراحی و ساخته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری علم و فناوری؛ چاپگر سه‌ بعدی یک دستگاه تولید است که برای ساخت قطعات نهایی از روی فایل سه بعدی کامپیوتری (CAD) به صورت لایه لایه به کار گرفته می ‌شوند. این ابزار یک فناوری توانمند است که طراحان را تحریک و تشویق می ‌کند و به آن‌ ها آزادی طراحی بی ‌سابقه ‌ای می ‌دهد.

  اولین استفاده از چاپگر سه‌ بعدی در اتاق ابزار تولید بوده است. به عنوان مثال، ساخت سریع نمونه اولیه و چاپ خودرو یکی از اولین کاربردهای چاپ سه‌ بعدی است که هدف از آن کاهش زمان و هزینه اولیه توسعه نمونه های قطعات و دستگاه های جدید که قبلا تنها با استفاده از روش های ساخت کاهشی مانند ابزار فرزکاری CNC و سنگ زنی انجام می شده است، می باشد.

  طی سال های اخیر و با پیشرفت های گسترده ای که در زمینه تکنولوژهای نوین به وجود آمده باعث شده فناوری چاپگرهای سه بعدی نیز پیشرفت های چشمگیری داشته باشند و از این وسیله تنها برای تولید نمونه اولیه استفاده نشود و ساخت بسیاری از ابزارهای پزشکی، صنایع نظامی و حتی تولید اندام های حیاتی انسان نیز استفاده شود.

  از سال 2015 تاکنون، پایین بودن قیمت تمام شده قطعات و محصولات تولیدی توسط چاپگرهای سه بعدی باعث شده صنایع همچون خودروسازی نیز برای تولید قطعات مورد نظر خود رو به چاپگرهای سه بعدی بیاورند؛ اما حال خبر می رسد که یک شرکت خودروسازی پا را از ساخت قطعات فراتر گذاشته و اقدام به ساخت و چاپ خودرو کامل با چاپگر سه بعدی نموده است و قرار است این خودروها به تولید انبوه برسند.

  این خودرو سه بعدی “LSEV” نام دارد و توسط کمپانی چینی “polymaker” و مبتکر ایتالیایی “XEV” تقریبا به طور کامل با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است که سریع تر و ارزان تر از روش های متعارف معمول است، ولی کماکان قطعاتی از شاسی، پنجره ها و تایرها فعلا بایستی با همان متد های فعلی ساخته شود.

  وزن این خودرو تنها 7500 پوند است و قادر است با یکبار شارژ کردن تا 150 کیلومتر حرکت کند و تا 70 کیلومتر بر ساعت نیز سرعت بگیرد. به گفته شرکت polymaker برخلاف سایر خودرها که برای تولید آن باید چند هفته وقت گذاشت چاپ خودرو را می توان تنها در 3 روز انجام داد.

  یک مزیت بزرگ چاپ خودرو به این روش برای خودروسازها، این است که اجازه می دهد تا تولید کننده به میزان قابل توجهی تعداد قطعات مورد استفاده را کاهش دهد و بنابراین تاثیرات زیست محیطی تولید خودرو را کاهش می دهد. همچنین در این مورد خاص، تعداد قطعات پلاستیکی تنها 57 عدد بوده که در مقایسه با 2000 قطعه استفاده شده در روش های معمول، بسیار قابل توجه است.

  چاپ خودرو

  اجزای تشکیل دهنده خودروی “LSEV”

  پیش بینی می شود مقاصد اصلی این چاپ خودرو برای فروش، طی سال آتی آسیا و اروپا باشند. در حال حاضر سازنده این خودرو یک خط تولید ویژه را برای ارائه این محصول در بازار های جهانی ایجاد کرده و قرار است با قیمت 8500 یورو به بازار ارائه شود.

  بیشتر بخوانید: تولید قلب راکتور هسته ای با چاپگر سه بعدی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 + شش =