حفظ نیروی کار کارآمد چاپ در پساکرونا

  گفت‌وگو با علی نجفی، مدیرعامل مجموعه چاپ و بسته‌بندی پیشرو اورامان

  0
  26
  نیروی کارآمد

   یک چاپخانه‌دار معتقد است؛ از دغدغه‌های مهم فعالان حوزه چاپ و نشر حفظ سرمایه و مجموعه و از دست ندادن نیروی کار کارآمد در دوران پساکرونا است که با حمایت دولت از بخش خصوصی می‌تواند اجرایی شود.

  دغدغه های اهالی صنعت چاپ و نشر

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ علی نجفی، چاپخانه‌دار و فعال حوزه چاپ ، مدیر شرکت چاپ و بسته بندی پیشرو اورامان با ارزیابی وضعیت صنعت چاپ و نشر در دوران پساکرونا گفت: متأسفانه وضعیت نشر کشور به دلیل گرایش بیشتر مردم به دنیای مجازی و پیگیری اتفاقات و اخبار روز دنیا از طریق سایت‌ها و کانال‌های خبری و همچنین پایین بودن سرانه مطالعه به هزاران دلیل موجه و غیرموجه، قبل از شیوع کرونا هم دچار مشکل بود.

   وی ادامه داد: با بروز و گسترش بیماری کرونا، زندگی به معنای زنده ماندن و حفظ سلامت، اولین و مهم‌ترین دغدغه روزمره مردم و نیروی کار کارآمد شده است و اکنون بسیاری به‌ناچار تنها برای تهیه ضروریات زندگی از منزل خارج می‌شوند. این موضوع معضلی جدی و اساسی برای ناشران ایجاد کرده است.

   نجفی توقع اینکه مردم طبق روال گذشته در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها برای خرید اقلام غیرضروری حضور داشته باشند را توقعی غیرمنطقی خواند و عنوان کرد: به نظرم تنها راه حفظ بقا و حفظ ارتباط با مشتریان گذشته، روی آوردن به فروش مجازی است که بتوان خسارات را تا حد توان به حداقل رساند. البته در این ماه‌ها به دلیل ضرورت، گا‌م‌های مؤثری هم برداشته شد.

  وی با اشاره به دغدغه چاپخانه‌داران؛ به خصوص فعالان این حوزه در بخش نشر در این روزها توضیح داد: بزرگ‌ترین معضل برای چاپخانه‌دار و ناشر تأمین مواد اولیه و کاغذ و مقوای موردنیاز آن‌ها است. متأسفانه نوسانات زیادی در قیمت ارز و متعاقب آن قیمت کاغذ و مقوا ایجاد شد که خسارات جبران‌ناپذیری را تا به امروز به این صنف وارد کرده است.

   نجفی تأکید کرد:‌ این مسئله موجب شده است که حتی برخی از مراکز و کارخانجات بزرگ هم تعطیل شوند و در این میان برگزار نشدن نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دلیل شیوع بیماری کرونا نیز خسارات بسیاری به ناشران وارد کرد.

  حفظ سرمایه‌ های مادی و نیروی کار کارآمد

  مدیرعامل شرکت چاپ و بسته‌بندی پیشرو اورامان با بیان اینکه حضور در نمایشگاه کتاب برای همه ناشران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: فکر اینکه یک ناشر حرفه‌ای سرمایه زندگی خود را صرف چاپ، تولید و نشر کتاب می‌کند؛ به این امید که بتواند در نمایشگاه حضور گسترده و مثمری داشته باشد و تا دقیقه نود هنوز نداند که این نمایشگاه برگزار خواهد شد یا نه؛ واقعاً سخت و آزاردهنده است.

   نجفی حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی را یکی دیگر از دغدغه‌‌های فعالان بخش چاپ و نشر دانست و افزود:‌ یکی دیگر از دغدغه‌های مهم فعالان این صنعت حفظ سرمایه و مجموعه و از دست ندادن نیروی کار کارآمد در این دوران است؛ زیرا با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی، اجتماعی، سلامت و بهداشت، صنایع کشور یکی پس از دیگری با تعطیلی و بحران مواجه می‌شوند.

   به گفته وی، در این برهه اغلب تولید کالا متوقف یا کاسته می‌شود؛ درنتیجه نیاز به بسته‌بندی محدود و چاپ کتاب نیز کمتر می‌شود و همین موضوع باعث ورشکستگی و تعطیلی خیلی از فعالان این صنف خواهد شد.

   مدیر چاپ پیشرو اورامان همچنین درباره آسیب‌های کرونا به صنعت چاپ و تأثیرات آن بر بدنه این صنعت گفت:‌ متأسفانه طی سه سال اخیر شاهد اتفاقات غیرمنتظره بسیاری در اقتصاد کشور بوده‌ایم که این اتفاقات تأثیرات بسیار منفی و ماندگاری را برای همه تولیدکنندگان داخل رقم زده است و چاپخانه‌ها هم از این موضوع مستثنا نیستند.

   نجفی تأکید کرد: عدم ثبات در قیمت‌ها، مشکلات تأمین مواد اولیه، رویکردهای سودجویانه و احتکار برخی از افراد و نبود کیفیت در تولیدات داخلی باعث شده است این صنف نیز در تأمین مواد اولیه موردنیاز روزانه خود همچون مرکب، کاغذ، مقوا و سایر اقلام دچار مشکلات جدی شود.

   وی کمبود جنس و مواد اولیه موردنیاز اهالی چاپ و نشر را به عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های جدی دست‌اندرکاران این حوزه برشمرد و عنوان کرد: با بروز و گسترش کرونا شاهد قطع زنجیره صادرات و واردات؛ به شکلی بسیار شدیدتر از قبل هستیم. انبارهای خالی از جنس و نفروختن جنس‌های موجود توسط فروشندگان با طمع به فروش با قیمت بالاتر هم به این موضوع دامن زده و باعث بروز مشکلات جدی‌تری برای همکاران ما شده است.

   

  لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی

  نجفی درباره نقش حمایتی دولت برای برون‌رفت از این بحران و راهکارهای پیشنهادی خود در این حوزه نیز سخن گفت و افزود:‌ ازجمله ابتدایی‌ترین اقدامات دولت برای کاهش و بهبود معضلات این صنف حمایت همه‌جانبه از فعالان این حوزه است که مواردی همچون تخصیص تسهیلات ارزان‌قیمت و کنترل قیمت ارز -که منجر به کنترل قیمت مواد اولیه و مهم‌تر از همه کاغذ و مقوا- از مهم‌ترین و مؤثرترین عملکردها محسوب می‌شود.

   نجفی درباره دیگر اقدامات دولت در این روزها با هدف حمایت از صنعت توضیح داد: دولت با حمایت از بخش خصوصی سرمایه‌گذار در این صنف برای به‌روز نگه‌داشتن امکانات و ماشین‌آلات موردنیاز در این صنعت می‌تواند کمک مؤثری برای دست‌اندرکاران این بخش به شمار آيد.

  بیشتر بخوانید: صنعت چاپ و کیفیتی که فدای کمیت شد

   وی همچنین به اقدامات چاپخانه‌داران و فعالان حوزه نشر برای جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌هایشان اشاره کرده و گفت: کتاب ازجمله اقلامی است که امکان عرضه غیرمستقیم و اینترنتی را داراست و دست‌اندرکاران این بخش تنها با فراهم کردن شرایط اعتماد مشتریان به خرید اینترنتی -مانند ایجاد شرایط پرداخت مطمئن و صحیح- و همینطور اجرای راهکارهای جلب خریدار -مانند تبلیغات وسیع در دنیای مجازی و یا اهدای تخفیف به مناسبت‌های خاص یا ارائه خدمات ویژه در صورت خرید از کتاب‌فروش‌های طرف قرارداد- می‌توانند مشتریان خود را حفظ کنند.

   نجفی در پایان تأکید کرد:‌ امکان ارسال کتاب به‌صورت وسیع از طریق پیک، پست و راه‌هایی از این قبیل می‌تواند تا حد زیادی به حفظ فعالیت دست‌اندرکاران نشر کمک کند؛ البته نباید فراموش کنیم که هر شروع تجربه نشده و تغییری، مستلزم تلاش مضاعف، صبوری و اتخاذ تدابیر جدید است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 8 =