احیاء سلول های قلب با فناوری چاپ

  0
  15
  سلول های قلب

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا- محققان دانشگاه فنی و طراحی سنگاپور با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی و سلول‌های بنیادی راهکاری جدید ابداع کردند که امکان تولید سلول های قلب را با دقت بالا در اختیار می‌گذارد.

   محققان با استفاده از این فناوری توانستند فرایند تولید سلول‌های کاردیو میوسیت را که در قلب وجود دارند، با دقت بالایی اجرا کنند.

  تمام انسان‌ها از یک سلول پدید می‌آیند و سلولهای قلب در نتیجه تقسیم سلولی، جنین را تشکیل می‌دهند. در مراحل بعدی هر گروه از سلول‌های جنین بسته به نقشی که در آینده به عهده خواهند گرفت، تقسیم شده و بافت‌ها و اندام‌های مختلف را شکل می‌دهند.

  در بازتولید بافت‌ها، کنترل فرآیند تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های بالغ تشکیل‌دهنده بافت‌ها، به ویژه سلول‌های دارای قابلیت خاص مانند سلول های قلب و مغز، امری حیاتی است.

  یکی از روش‌های انجام این کار، تحریک شیمیایی سلول‌های بنیادی است که برای ساخت یک نوع سلول بالغ، بسیار مقرون به صرفه است؛ اما فاقد قابلیت بازسازی ارگانیسم‌های پیچیده زنده است که در آن‌ها انواع مختلفی از سلول‌ها همزیستی دارند.

  به عنوان راهکار جایگزین محققان مجموعه‌ای از سلول‌های بنیادی برانگیخته را در مجموعه‌های سه‌بعدی شکل می‌دهند که به آن‌ها اندام‌های جنینی گفته می‌شود. کارکرد این اندام‌ها شبیه به جنین است و امکان شکل‌گیری اندام‌های مختلف در اثر تعامل سلول‌ها با یکدیگر را فراهم می‌کنند.

  در تولید این اندام‌ها پارامترهایی مانند تعداد سلول‌ها، اندازه آن‌ها و شکل اندام جنینی، نوع سلول‌های بالغ شکل‌گرفته را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اکنون محققان با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و تولید افزایشی ساختارهایسلول های قلب توانستند این مشکل را حل کنند و به همین دلیل امکان تولید سلول های قلب با دقت بالایی در اختیار قرار می‌گیرد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Bioprinting منتشر شده است.

  بیشتر بخوانید:

  درخواست توجه وزارت صمت به مشکلات صنعت چاپ و…

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  9 + هجده =