صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان آمیزه‌ای از صنعت و هنر

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  12
  صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان

  مدیرعامل مجتمع ترام چاپ معتقد است صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان در پنج سال گذشته به لحاظ تجهیز ماشین ‌آلات پیشرفت خوبی داشته است.

  صنعت چاپ و بسته بندی اصفهانعلیرضا احمدی، مدیرعامل مجتمع ترام چاپ درباره وضعیت صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: وضعیت صنعت چاپ را نمی ‌شود منطقه‌ای ارزیابی کرد؛ اگر چه از این بعد نیز باید بررسی شود. هزینه حمل‌ و نقل به آن صورت در حوزه چاپ و بسته‌بندی تأثیرگذار نیست و سفارشات لزوماً محلی تولید نمی‌شوند؛ از این منظر باید فرامنطقه‌ای به مسئله چاپ نگاه کرد.

  وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم به لحاظ تجهیزات و ماشین‌آلات چاپی استان اصفهان را ارزیابی کنیم باید گفت که در طی چندین سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی در زمینه صنعت چاپ در این استان انجام شده است. به نظر بنده صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان در پنج سال گذشته به لحاظ تجهیز ماشین‌آلات چاپی پیشرفت خوبی داشته است و یکی از مجموعه‌هایی که توانسته در این حوزه پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشد مجموعه ترام چاپ بوده است که با سرمایه‌گذاری‌هایی بزرگ و قوی که در این حوزه داشته توانسته به بزرگ‌ترین مجموعه چاپ و بسته‌بندی در استان اصفهان بدل شود.

  احمدی تاکید کرد: استان ما به لحاظ زیرساختی، تجهیز ماشین‌آلات و همچنین حجم سرمایه‌گذاری توانسته به یکی از قطب ‌های صنعت چاپ تبدیل شود؛ از طرفی منابع انسانی نیز در این استان در حال پیشرفت و حرفه‌ای شدن هستند.

  وی با توجه به رکود اقتصادی درباره میزان سفارشات استان اصفهان بیان داشت: میزان سفارش‌ ها در حوزه چاپ بستگی به شرکت‌ها و مجموعه‌ها دارد؛ مجموعه‌های بزرگی مانند ترام چاپ این روزها با صف‌های طولانی سفارشات کارهای چاپی روبرو هستند؛ اما بعضی از چاپخانه‌های خوب هم وجود دارند که متأسفانه در این شرایط حتی نمی‌توانند یک شیفت را هم  پر کنند.

  صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان

  مشکلات تهیه ملزومات صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان

  این فعال صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان درباره وضعیت تهیه مواد اولیه این صنعت افزود: تأمین مواد اولیه با مشکلات ارزی که این روزها در کشورمان به وجود آمده است قطعاً کار دشواری است؛ اما ما سعی کرده‌ایم با کمک تیم قوی بازرگانی خود این چالش را به فرصت تبدیل کنیم. مشکل مواد اولیه قابل حل است اما اکنون یک کار ساده با صرف انرژی و هزینه ده برابری انجام می‌شود.

  احمدی در ادامه درباره وضعیت برون‌سپاری کارهای چاپی استان اصفهان بیان داشت: به قطع می‌گویم که من صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان را استانی و بخشی نمی‌بینم؛ بازار، بازار کل ایران است. چیزی در حدود پنج درصد از سفارشات کاری ما مربوط به خود اصفهان و بقیه کارهایی است که از استان‌های دیگر سفارش گرفته‌ایم و یا حتی ممکن است که یکسری از شرکت‌ها در اصفهان سفارشاتشان را به دیگر استان‌ها بفرستند.

  وی افزود: برای هرکسی مواردی از بازار اهمیت دارد و مرکز بودن می‌تواند یکی از موارد قابل‌توجه باشد اما این مزیت نمی‌تواند در برابر ارزش‌های دیگری که یک تأمین‌کننده می‌تواند برای مشتری خود خلق کند، چندان مهم باشد. به نظر من تفکرات استانی متعلق به گذشته است و ما باید از این تفکر خارج شویم. امروز دنیا خارج از مرزهای کشورها و شرکت‌ها به تأمین‌کننده و مشتری فکر می‌کند و کشور ما نیز باید از این تفکرات خارج شود و جهانی به قضیه نگاه کند.

  بیشتر بخوانید: توجه به ظرفیت ‌های فراوان بخش خصوصی و رفع موانع

  مدیرعامل مجتمع ترام چاپ درباره آینده وضعیت چاپ اصفهان اظهار کرد: با تمام این احوالات صنعت چاپ اصفهان با توجه به تأسیس چند چاپخانه بزرگ در استان، به‌خصوص مجموعه ترام چاپ، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده جعبه‌های مقوایی کشور ازنظر حجم کار و تکنولوژی ماشین‌آلات، با گام‌های خیلی بلند و سریع به سمت جلو در حال حرکت بوده و به‌صورت یک برند درآمده است. به این زعم می‌توان گفت بزرگ‌ترین شرکت‌های مصرف‌کننده بسته‌بندی کشور بخشی از ملزومات بسته‌بندی خود را از ترام چاپ و استان اصفهان تأمین می‌کنند. صنعت چاپ یک صنعت-هنر است و می‌دانیم که هنر در اصفهان قدمت تاریخی دارد و همین قدمت می‌تواند باعث رشد زیاد آن در این حوزه شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × یک =