بهبود وضعیت چاپ استان اصفهان با ادغام سرمایه های کوچک

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  15
  وضعیت چاپ استان اصفهان

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور گفت: استان اصفهان به دلیل وسعت و جمعیتی که دارد یکی از قطب‌های بزرگ صنعت چاپ کشور محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه  وضعیت چاپ استان اصفهان به دلیل بحران اقتصادی که دامن‌گیر کل کشور شده است واحدهای متوسط و کوچک در این استان با بیکاری شدیدی مواجه شده‌اند و این امر باعث تعطیلی بسیاری از چاپخانه‌ها شده است.

   غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان تهران و نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور درباره وضعیت چاپ استان اصفهان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: در اصفهان افراد حقوقی و فعالی همچون محمدعلی انصاری‌پور در کسوت رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران استان اصفهان فعالیت می‌ کنند. حضور افرادی مانند ایشان که از ارتباطات و بیان خوبی برخوردار هستند می‌تواند برای بهبود وضعیت چاپ استان اصفهان بسیار مفید باشد؛ افرادی که بتوانند دغدغه‌ها و مشکلات اساسی فعالان این صنعت را به خوبی درک کنند و برای حل آن‌ها با مسئولان مربوط و تصمیم‌گیر به چانه‌زنی بپردازند؛ این موضوع خود موهبتی است که این استان از آن بهره‌مند است.

  وضعیت چاپ استان اصفهانشجاع در ادامه بیان داشت: اصفهان یکی از شهرهای توریستی کشور ما است و صنایع‌دستی بی‌نظیری دارد، به گونه‌ای که در هر گوشه‌ای از جهان که نگاه کنید صنایع‌دستی آن را خواهید یافت، بیش از همه میناکاری و خاتم‌کاری‌های بی‌نظیری که به بهترین شکل و هنرمندانه توسط استادان این رشته آفریده شده است. باید بگویم صنایع‌دستی در این استان همچون گنجی است که پتانسیل‌های زیادی برای رشد و توسعه دارد؛ این صنایع از قابلیت صادراتی بالایی برخوردار هستند و صنعت بسته‌بندی می‌تواند در این بین نقش مهمی ایفا کند. در استان اصفهان سه مجموعه بزرگ بسته ‌بندی ترام چاپ، آنیل برتر رسانه و چاپ ماتریس وجود دارند که می‌توانند جوابگوی خوبی برای این بخش باشند.

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور همچنین اظهار کرد: استان اصفهان به دلیل وسعت و جمعیتی که دارد یکی از قطب‌های بزرگ صنعت چاپ کشور محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین تولیدکننده کاغذ ایران، شرکت اترک در این استان واقع‌شده است؛ اما متأسفانه به دلیل بحران اقتصادی که دامن‌گیر کل کشور شده است واحدهای متوسط و کوچک در این استان با بیکاری شدیدی مواجه شده‌اند و این امر باعث تعطیلی بسیاری از چاپخانه‌ها شده است.

  وی با ارزیابی وضعیت چاپ استان اصفهان متذکر شد: در مجموع وضعیت عمومی چاپخانه‌های کوچک و متوسط در استان اصفهان خوب نیست. همان‌طور که جناب انصاری‌پور در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود بیان داشتند، تعدادی از واحدهای لیتوگرافی و چاپخانه‌ها در این اوضاع مجبور به تعطیلی شدند و یا نیمه تعطیل هستند. یکی از دلایل این موضوع را می‌توان گرانی مواد اولیه‌ای همچون کاغذ، مقوا و مرکب دانست. مواد اولیه مورد نیاز صنعت چاپ یا به دست این فعالان نمی‌رسد و یا به چندین برابر قیمتی که در تهران عرضه می‌شود به دستشان می‌رسد. از سویی مشکلات و رکودی که به دلیل بیماری کرونا کل کشور را در برگرفته است این صنعت را نیز تهدید می‌کند.

  شجاع با ذکر مثالی ادامه داد: اکنون یکی از مشکلات کارفرمایان این است که باید هزینه‌های ابتلاء کارگران خود به بیماری کرونا را متقبل شوند و این در حالی است که با توجه به شیوع همه‌گیر این بیماری معلوم نیست که کارگر بیماری را از کجا گرفته است. بند شش پروتکل‌های بهداشتی کارفرما را مسئول می‌داند. با توجه به این موضوع که چاپخانه‌ها ملزم به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هستند این مسئله ظلمی است که در حق کارفرمایان این حوزه می‌شود؛ یکی دیگر از دلایل تعطیلی مجموعه‌های کوچک و متوسط نیز وضع این قانون غیرمنصفانه است.

  مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان تهران در مورد تعاونی چاپخانه‌داران اصفهان توضیح داد و گفت: استان اصفهان شرکت تعاونی بسیار خوبی داشت که با حمایت‌ها و رهبری جناب انصاری‌پور فعالیت می‌کرد؛ اما متأسفانه با بحران ارزی که در سال 91 رخ داد سرمایه آن به یک‌سوم کاهش پیدا کرد؛ از طرفی اعضای این شرکت نیز همکاری‌های لازم را برای ادامه فعالیت شرکت تعاونی نداشتند.

  شجاع در همین باره افزود: همان‌طور که می‌دانید برای تهیه مواد اولیه‌ای همچون زینک، مرکب و کاغذ توسط تعاونی نیاز به سرمایه داریم؛ به دلیل کمبود بودجه و عدم همکاری اعضا در تأمین هزینه‌های لازم، شرکت تعاونی استان اصفهان مجبور شد تا به وزارت دارایی اعلام عدم فعالیت کند؛ البته هنوز هم جای امیدواری هست چراکه شرکت تعاونی استان اصفهان ساختمانی دارد که فعالیت‌هایش را در آنجا متمرکز می‌کرد و هنوز پابرجاست، ما امیدواریم با توجه به فعالیت‌های مفید و ارزنده جناب انصاری‌پور که وجودشان برای چاپ استان اصفهان یک موهبت محسوب می‌شود، بار دیگر شرکت تعاونی این استان فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.

  وضعیت چاپ استان اصفهانبیشتر بخوانید: صنعت چاپ استان اصفهان حال مساعدی ندارد

  شجاع یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی را ادغام سرمایه‌های چاپخانه‌های کوچک دانست و افزود: در شرایط کنونی ما با بحرانی شدید اقتصادی روبرو هستیم و معمولاً در این بحران‌ها مجموعه‌هایی که متوسط یا کوچک هستند محکوم به فنا می‌شوند؛ چاپخانه‌های متوسط و کوچک برای احیای خود راهی ندارند جز آن‌که با ادغام مجموعه‌های خود از نابودی نجات پیدا کنند.

  وی درباره وضعیت برون‌سپاری کارهای چاپی اصفهان گفت: این استان از معدود استان‌هایی است که علاوه بر انجام سفارشات چاپی خود از شهرها و استان‌های دیگر نیز سفارش قبول می‌کند. اصفهان قادر است تمامی نیازهای خود را خود استان، فراهم کند.

  شجاع در ادامه یکی از مشکلات صنعت چاپ اصفهان را تعویض‌های مکرر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان دانست و بیان داشت: از دیگر مشکلاتی که در استان اصفهان وجود دارد این است که مدیر کل‌های وزرات ارشاد زود به زود عوض می‌شوند و این یک ضعف برای اداره فرهنگ و ارشاد اصفهان محسوب می‌شود؛ چراکه آشنایی با مشکلات صنعت چاپ این استان زمان‌بر است و این تعویض‌های مکرر باعث می‌شود تا مدیران کل نتوانند نقش مؤثری در بهبود اوضاع صنعت چاپ اصفهان ایفا کنند.

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور در پایان افزود: استان اصفهان جزو استان‌هایی است که می‌توان به آینده آن بسیار خوش‌بین بود. سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی در این استان انجام‌ شده است که آتیه خوبی را نوید می‌دهد به شرطی که واحدهای کوچک به شکل مجتمع‌های بزرگ دربیایند و از طرفی شرکت تعاونی استان دوباره بتواند فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 5 =