ادغام اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان برای نظارت بیشتر

  گفت و گو با احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران

  0
  79
  چاپ

  احمد ابوالحسنی از رایزنی با مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برای تشکیل اتحادیه استانی چاپخانه‌داران تهران همچنین تجمیع و ادغام اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان خبر داد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به دیدار هفته گذشته هیئت مدیره این اتحادیه با مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران (اینجا بخوانید) گفت: در این دیدار مسائل مختلفی مطرح شد که مهم‌ترین آن‌ها استانی شدن اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بود. این موضوع برای بسیاری از چاپخانه‌داران اهمیت دارد اما در طول سالیان مختلف به آن بی‌توجهی شده است.

   وی افزود: اکنون بخش زیادی از چاپخانه‌ها به خارج تهران و در حاشیه این شهر رفته‌اند و به نا‌چار مجبور شده‌اند در اتحادیه‌های صنفی غیر مرتبط عضو شوند که هیچ ارتباطی با صنعت چاپ ندارند.

   ابوالحسنی با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داد: به عنوان مثال چاپخانه‌ای با ۲۵۰ کارگر و اپراتور اکنون زیرمجموعه اتحادیه عکاسان یک شهر است که کل کارگران این چاپخانه‌ بیشتر از اعضای اتحادیه عکاسان آن است و علاوه بر آن، خدمات صنفی مورد نیاز آن‌ها را نیز ارائه نمی‌دهد که با تشکیل اتحادیه استانی چاپخانه‌داران تهران بخش زیادی از مشکلات آن‌ها حل می‌شود.

  اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان وی با بیان اینکه صنعت چاپ نقشی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارد و باید به آن توجه شود، عنوان کرد: همچنین برخی از چاپخانه‌‌ها در حاشیه شهر مشغول کار شده‌اند که اغلب آن‌ها بدون مجوز هستند و نظارتی بر فعالیت آن‌ها وجود ندارد که در این دیدار خواستار رسیدگی به وضعیت این واحدها نیز شدیم.

   ابوالحسنی با اشاره به اینکه بخش زیادی از این چاپخانه‌ها فعالان چاپ دیجیتال هستند که هر کتاب و کالایی را بدون مجوز چاپ می‌کنند، گفت: بخش زیادی از کتاب‌های غیر ارزشی و نامناسب با ارزش‌های نظام و جامعه از آنجایی که نظارتی بر چاپ دیجیتال نیست، به‌راحتی در این واحدها چاپ می‌شوند.

   وی همچنین با طرح این موضوع که فعالان چاپ دیجیتال اکنون زیرمجموعه هیچ اتحادیه‌ای نیستند، ادامه داد: فعالیت‌ها و مسئولیت‌های چاپ دیجیتال به هیچ‌ اتحادیه‌ای واگذار نشده است و نه اتحادیه چاپخانه‌داران و نه لیتوگرافان اجازه واگذاری جواز کسب به چاپ دیجیتال ندارند.

   به‌گفته ابوالحسنی، اگر شرایطی ایجاد شود که وضعیت چاپ دیجیتال از نظر قانونی مشخص شود و به دلیل قرابت و نزدیکی با صنعت چاپ به اتحادیه چاپخانه‌داران واگذار شود نظارت بر فعالیت واحدهای آن بهتر خواهد شد.

  اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافانتجمیع دو اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان

   وی همچنین از ارائه پیشنهاد تجمیع و ادغام دو اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان خبر داد و گفت: در بسیاری از شهرهای کشور فعالان دو اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان به‌صورت یکجا و در یک اتحادیه در کنار هم هستند و اگر شرایطی ایجاد شود که دو اتحادیه چاپخانه ‌داران و لیتوگرافان هم در تهران ادغام شود، روند رسیدگی به فعالیت‌های این دو بخش سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد.

   ابوالحسنی با بیان اینکه تجمیع فعالیت‌های مختلف چاپی در اتحادیه چاپخانه ‌داران یک ضرورت برای پیگیری حقوق فعالان بخش‌های مختلف این صنعت است، یادآور شد: اگر اتحادیه لیتوگرافان و فعالان چاپ دیجیتال به اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران بپیوندند، می‌توانیم در قالب یکپارچه و سراسری مطالبات و خواسته‌های صنف صنعت چاپ را از نهادهای مختلف پیگیری کنیم.

  وی تأکید کرد: در این دیدار، احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران قول مساعد داد که استانی شدن اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران همچنین بحث تجمیع اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان را پیگیری و نتیجه را به ما اعلام کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 4 =