همراهی چاپخانه داران آذربایجان غربی با رکود، تعطیلی و ورشکستگی

  گفت و گو با دکتر مجید محبی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان

  0
  50
  چاپخانه داران آذربایجان غربی

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی گفت: در ۶ ماهه گذشته ۳۰ واحد چاپ خانه در استان به دلیل مشکلات مالی و عدم نوسازی دستگاه‌ها تعطیل شدند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از هاناخبر، دکتر مجید محبی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز صنعت چاپ برگزار شد، افزود: عدم حمایت از صنعت و چاپخانه داران آذربایجان غربی عمده مشکل چاپخانه داران این استان است، باوجود اینکه استان ظرفیت های خوبی در حوزه صنعت دارد ولی عدم حمایت برخی سازمان ها و ادارات باعث شده این صنعت با رکود مواجهه شود و حتی با تعطیلی یا ورشکستی برخی واحدها مواجه باشیم.

  وی ادامه داد: با بیان اینکه  تا ۶ سال گذشته آذربایجان غربی جز ۳ استان برتر کشور در حوزه چاپ و نشر بوده، اما درحال حاضر به دلیل نبود دانش علمی به ویژه در چاپ سه بعدی، عدم حمایت برخی سازمان ها و عدم پرداخت تسهیلات برای بروز رسانی ناوگان چاپ استان رتبه فعلی استان در کشور کمتر از 10 نیست.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی اظهار کرد: مشکل بیمه، مالیات، شرایط کرونایی، گرانی کاغذ و مواد اولیه، عدم مساعدت ادارات وبانک ها برای خرید و نوسازی دستگاه های بروز چاپ، برون سپاری و سفارش از استان های دیگر از جمله مشکلات اصلی صنعت چاپ  در استان به شمار می رود.

  محبی افزود: در حال حاضر ۳۰۰ واحد مجاز چاپ و بیش از ۳۰۰ واحد غیر مجاز در استان وجود دارند که در روزهای اخیر ۸۰ واحد از آنها در خوی شناسایی شده است.

  وی با تاکید بر اینکه در زمان شیوع ویروس کرونا و مصادف شدن آن با ایام عید در استان خسارت زیادی به صنعت چاپ وارد شد و بیشتر سالنامه ها، کاتالوگ ها و سررسیدها برگشت خورد.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی گفت: مطالبات زیادی صنعت چاپ استان از ارگان هایی از جمله علوم پزشکی و آب و فاضلاب استان دارند  و بانک صادرات و کشاورزی استان که نیز علاقه ای به همکاری با چاپخانه ‌های داخل نداشته  که سبب خروج سرمایه از استان می شوند.

  محبی ادامه داد: موزه چاپ و کتابت آذربایجان غربی درحال آماده سازی بوده و برخی دستگاه ها و کتب ونسخ خطی آن تهیه شده و هم زمان با افتتاح تالار مرکزی ارومیه افتتاح می شود.

  این مسئول با بیان اینکه سفارشاتی که از اقلیم کردستان دریافت می شود در تهران و اصفهان چاپ می شود گفت: این امر نشان از فرسودگی و کمبود ماشین آلات استان است و همکاری بانک ها در اعطای تسهیلات کم بهره برای نوسازی صنعت چاپ استان امری ضروریست.

  بیشتر بخوانید: 11 شهریور ماه؛ یادآور تلاش و زحمت اهالی هنر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 20 =