نفس‌ های صنعت چاپ به شماره افتاده!

  0
  28
  صنعت چاپ

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از روزنامه اعتماد؛ سعید کلاری، مدیر چاپخانه ناب نقش از فعالان صنعت چاپ نوشت: مدت مديدی است كه اقتصاد در كشور ما حال و روز خوشی ندارد، كسب و كارها از رونق افتاده‌اند مخصوصا نفس توليدی ‌ها به عنوان يكی از موتور‌های اصلي و محركه اقتصاد به شماره افتاده.

  دولت وضعيتی ايجاد كرده كه حتی تحليلگران اقتصادی و مالی نمی ‌توانند، اتفاقات پيش‌رو را به صورت تقريبی با ضريب خطای بالا حدس زده بالطبع نمی ‌توان دورنمای مشخصی برای وضعيت فعلی و پيش رو متصور بود.

  وجود تحريم‌های سنگين بلای منحوس كرونا و حضور مديران و تصميم‌گيران كار نابلد و غيرمتخصص در مناصبی تخصصی 3 ضلع به وجود آمدن شرايط بسيار آشفته كشور است. تحريم‌ها قطعا تاثير زيادی بر روند حركتی اقتصاد و معيشت افراد جامعه داشته اما بلاشك وجود دو ضلع ديگر ايجاد اين وضع يعنی ويروس كرونا و به‌طور خاص حضور گسترده مديران كوتوله در مناصب بزرگ و اخذ تصميمات خلق‌الساعه و غيركارشناسی باعث پررنگ‌تر شدن اثرات دو ضلع ديگر شده به نحوی كه اگر تصميمات عاجلی از سوی مسئولان ارشد دولتی در راستای اصلاح امور گرفته نشود چه ‌بسا شاهد ورشكستگی كشور باشيم.

  در شرايط كنونی شاهد هستيم، صنعتگران و توليد‌كنندگان دو راه بيشتر پيش رو ندارند؛ يكی آنكه كسب و كاری كه سال ‌ها برای آن زحمت كشيده و خون دل‌ ها خورده‌اند، تعطيل كرده و شايد سرمايه حاصله را وارد بازار سفته‌بازی و دلالی كنند كه به ‌دليل نداشتن تجربه امكان خسران بسيار زياد است يا اينكه كماكان ايستاده و لباس رزم اقتصادی بر تن كرده و به جنگ اين هجمه‌های سهمگين رفته و براي حفظ موقعيت خود و كسب وكارشان تلاش مضاعفی داشته باشند.

  افراد گروه دوم بسيار ارزشمند بوده چرا كه علاوه بر اينكه پذيرفته‌اند در اين ميدان سخت كماكان حضور داشته باشند، باعث روشن ماندن چراغ بخش توليد و حفظ كور سوی اميد هستند. در روزهای اخير شاهد بوديم به دليل وجود بيماری ‌های كهنه و مزمن اقتصادی، دولت در سلسله اقداماتی كذايی در بازارهای مختلف مالی از جمله دلار باعث افسارگسيختگی قيمت آن شده تا بلكه بتواند كسری بودجه و بدهی ‌های سنگين خود را تسويه كند.

  اين مثال واضحی از مديريت مديران غيرمتخصص و كوتوله‌ای است كه به جاي درمان و رفع مشكلات با مسكن‌ها قصد كمتر كردن درد‌ها را دارند اما غافل از اينكه اين بيماری به اين تحركات جوابگو نبوده و نياز به جراحي دارد. اثرات چنين اقداماتی ايجاد ايستايی در روند حركتی بخش‌های مختلف اقتصادی است چرا كه با نوسانات شديد تنظيم با شرايط روز زمانبر بوده و ايجاد وقفه می ‌كند.

  صنعت چاپ

  صنعت چاپ به عنوان صنعت چهارم در جهان در ايران به دليل وابستگی بالاي 90 درصد به خارج از كشور بيشترين تاثير و لطمه را از اين افزايش ‌های ناگهانی می‌گيرد. در كنار ماشين‌آلات چاپ كه تماما وارداتی بوده مركب، كاغذ، زينک و تا حدود زيادی الكل 4 متريال اساسی در صنعت چاپ هستند. وضعيت كاغذ و مقوا اصلا خوب نيست. با وجود اينكه كاغذ‌های با كيفيت مانند اندونزی و كره كمياب يا ناياب شده‌اند با اين حال كاغذ‌های بی‌كيفيت چينی و هندی جايگزين آنها شده و با وجود قيمت گزاف، كيفيت توليدات چاپي را تحت تاثير قرار داده و به دستگاه‌ های گران‌قيمت چاپ آسيب زيادی وارد می‌كند.

  اين روزها شرايط در مورد مركب و الكل هم مانند شرايط كاغذ و مقوا بوده فقط با اين تفاوت كه طي مدت كوتاه‌تری شاهد افزايش ناگهانی و سريع قيمتی حدود 150 درصد بوده. كمترين تاثيری كه چنين اتفاقاتی می‌تواند به همراه داشته باشد، ايجاد موج ورشكستگی و تعطيلی واحد‌های چاپي است.

  متاسفانه به دليل سياست گذاری ‌های اشتباه در گذشته توسط مديران وزارت ارشاد در جهت هدايت صحيح سرمايه بيش از يك دهه است كه به دليل عدم تعادل عرضه و تقاضا در اين صنعت و عدم توازن سرمايه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت چاپ باعث شده به‌‌رغم سرمايه‌گذاری ‌های سنگين سوددهی متناسبی وجود نداشته باشد و وجود سود اندك از عوامل مهمی است كه باعث می ‌شود مديران چاپخانه توانايی كمتری در مقابله با مشكلات روز، آسيب‌پذيری بيشتری داشته و توانايی كمتری برای مقابله با مشكلات و حفظ كسب و كار خود داشته باشند.

  با اين تفاسير اين روزها نفس ‌های صنعت چاپ به شماره افتاده و باعث نگراني زياد فعالان اين عرصه شده و به‌زودی شاهد موج جديد تعطيلی چاپخانه‌ ها خواهيم بود.

  بیشتر بخوانید: ارتباط بسیار گسترده‌ صنعت چاپ با هنر و فرهنگ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده + 11 =