افزایش قیمت مواد اولیه صنعت چاپ و هرج و مرج ناشی از آن

  گفت و گو با سعید کلاری مدیر چاپخانه ناب‌نقش

  0
  30
  صنعت چاپ

  یک فعال حوزه چاپ گفت:‌ در مواد اولیه صنعت چاپ، بالاخص مرکب و الکل، افزایش قیمت‌ ها به ‌قدری زیاد و سریع بوده که باعث ایجاد یک آشفتگی عجیب و هرج و مرج زیادی شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، سعید کلاری، فعال حوزه چاپ در گفت‌ و گو با ایبنا، با اشاره به تاثیرات مشکلات اقتصادی بر صنعت چاپ گفت: از ابتدای سال ۹۹ به علت حضور ویروس منحوس کرونا کشور و بخش اقتصادی دچار چالش عمیقی شد و در این میان تحریم‌ ها در کنار سوءمدیریت ‌ها باعث سنگین‌ تر شدن این چالش برای فعالان حوزه ‌های مختلف؛ به ‌خصوص تولیدکنندگان شده است.

   وی افزود:‌ صنعت چاپ به‌عنوان یکی از صنایع تولیدی و خدماتی که از اثرات منفی این اتفاقات بی‌نصیب نمانده، به ‌دلیل وابستگی بالای ۹۰ درصد مواد اولیه صنعت چاپ و ماشین‌آلات این صنعت به خارج از کشور و وارداتی بودن اکثر مواد مصرفی و ملزومات، مشکلات زیادی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

   کلاری درباره اثرات وابستگی صنعت چاپ بر مشکلات اقتصادی عنوان کرد: وابستگی این صنعت به خارج از کشور موجب شده است که چاپ در زمره صنایعی قرار گیرد که زودتر و بیشتر از دیگر صنایع شاهد و تحت تاثیر نوسانات شدید اقتصادی حاصل از تحریم‌ ها، تصمیمات کارشناسی ‌نشده و اشتباه مدیران مالی و اقتصادی در سطوح بالا باشد.

   وی با بیان اینکه دُلاریزه شدن اقتصاد و گره‌ خوردن زیاد آن با اقتصاد ما، همچنین کاهش ارزش پول ملی باعث ایجاد شوک‌ های مالی و روانی زیادی به بخش تولید؛ به‌ خصوص بخش صنعت چاپ شده است، گفت: این موضوع به‌گونه ‌ای شده که افزایش‌های چندبرابری، به یک‌باره و بعضا هرچند روز یک‌بار، امکان هرگونه برنامه‌ریزی را از مدیران چاپخانه‌ ها سلب کرده است.

  مدیر چاپخانه ناب‌نقش درباره اثرات این موضوع بر بازار کاری چاپخانه‌ داران توضیح داد: در چنین شرایطی، اولویت اول اغلب مدیران چاپخانه‌ ها حفظ کسب و کاری است که برای آن خون دل‌ ها خورده و رنج‌ ها کشیده ‌اند؛ اما استمرار این وضعیت اقتصادی تاب و توان را از آن‌ ها گرفته و به یاس و دلزدگی تبدیل شده است.

   کلاری تاکید کرد: دولت به‌ خاطر بدنه بسیار فربه و کم تحرکی که دارد، در پی اقداماتی است که فقط متوجه حفظ این بدنه ناکار آمد می ‌شود و بی ‌توجه به عواقب تصمیماتش، عرصه را بر فعالان صنعتی تنگ کرده است.

  بیشتر بخوانید: رکود در صنعت چاپ سر به فلک کشید

  مواد اولیه صنعت چاپ

  آتش به جان مرکب

  کلاری همچنین درباره افزایش قیمت انواع مواد اولیه صنعت چاپ عنوان کرد: در بخش ملزومات صنعت چاپ کاغذ، مرکب، زینک و تا حدود زیادی الکل چهار ماده اصلی و لازم برای تولید یک محصول چاپی به‌شمار می ‌آیند که وجود اخلال در تهیه و تامین هر یک از آن ها به تنهایی می ‌تواند مانع تولید محصولات چاپی در بخش نشر و سایر حوزه ‌ها شود.

   وی ادامه داد:‌ به ‌طور مشخص در حوزه مرکب و الکل، افزایش قیمت‌ ها به ‌قدری زیاد و سریع بوده که عملا برای مدیران، امکان تطبیق با شرایط و افزایش قیمت‌ ها به ‌صورت به ‌روز، امکان ‌پذیر نبوده و باعث ایجاد یک آشفتگی عجیب و هرج و مرج زیادی شده است.

   این فعال حوزه چاپ با بیان اینکه مرکب‌ها در صنعت چاپ ایران از بعد فنی، معمولا به چند دسته تقسیم می‌شوند، گفت: این رتبه‌بندی‌ها بر اساس شرایط مالی و اقتصادی و متاثر از نوع روابط سیاسی کشورمان با دیگر کشورهای صاحب صنعت مرکب سازی شکل گرفته و تابع استاندارهای روز صنعت چاپ دنیا نیست.

   کلاری با توضیح درباره این موضوع افزود: در این بازار معمولا برندهای معتبر و شناخته شده توسط نمایندگی‌های خوشنام و شناخته شده وارد و توزیع می‌شود و بخش دیگر مرکب‌ها با برندهای ناشناخته و غیرمعتبر هستند که به‌صورت مقطعی و با شرایطی خاص و توسط افراد مرتبط و یا غیر مرتبط با صنعت چاپ وارد و توزیع می‌شوند.

   وی با بیان اینکه برند‌های معتبر و مرکب‌های درجه یک در بازار چاپ شامل کشورهای اروپایی مانند آلمان، ترکیه، ایتالیا و اسپانیا و قبل تر‌ ها کشور فرانسه و انگلیس هستند، تاکید کرد:‌ در پی تنش ‌های سیاسی و مالی شاهد قطع واردات و عرضه محدود مرکب این برندها در بازار بودیم که اغلب با افزایش قیمت بالایی همراه بودند.

   کلاری یادآور شد: همچنین مرکب‌های محصول کشور کره را می‌ توان در گروه درجه ۲ قرار داد که این مرکب‌ها به‌دلیل فشار تحریم‌ها، مدتی است کلاً از بازار ایران خارج شده‌اند و مرکب‌ های چینی هم که در رتبه‌بندی درجه سه و الی اخر هستند اغلب بر اساس تجربه مدیران چاپخانه ‌ها استفاده می‌شوند که این دسته هم به تناسب نوسان قیمت دلار، دچار افزایش قیمت شده‌اند.

  افزایش ۱۵۰ درصدی مرکب در کنار دیگر مواد اولیه صنعت چاپ

  کلاری همچنین به مرکب‌ های تولید داخل اشاره کرد و گفت: در کنار مرکب ‌های خارجی باید به نمونه‌ های تولید داخل هم اشاره کنیم که مصرف ‌کنندگان اختصاصی خود را دارند و انتخاب بیشتر فعالان حوزه چاپ کتاب مرکب‌ های ایرانی است.

   وی ادامه داد:‌ البته متاسفانه این نوع مرکب‌ ها هم با توجه به اینکه بعضی مواد مورد استفاده در ساخت آن وارداتی بوده به‌ناچار از تبعات نوسانات ارزی در امان نمانده و آنها هم عملا افزایش قیمت داشته ‌اند.

  این فعال صنفی با بیان اینکه در مجموع از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون در کنار افزایش قیمت کاغذ، زینک و الکل، قیمت مرکب به‌ طور میانگین ۱۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است، گفت: در نقطه مقابل، اجرت چاپ افزایش آنچنانی نداشته و باید گفت که بار اضافه شدن هزینه‌ ها بر دوش مدیران چاپخانه‌ ها بسیار سنگینی می ‌کند و متاسفانه هیچ مسئول و نهادی بر این افزایش قیمت‌ ها و فشارهای مضاعفی که بر تولیدکنندگان به وجود می‌آید، نظارتی ندارد.

   کلاری با اشاره به خلا ضوابط قانونی برای کنترل قیمت ‌‌ها در بازار مواد اولیه صنعت چاپ یادآور شد:‌ مسئله اصلی اینجا است که هیچ ضابطه ‌ای در نرخ‌ گذاری‌ های مواد اولیه صنعت چاپ وجود ندارد و در این آشفته بازار هر فروشنده افزایش دلار و مراحل سخت اداری برای واردات را عامل این شرایط می‌ داند.

   وی با بیان اینکه مقصر اصلی دولت و مدیران غیر متخصص آن هستند، خاطرنشان کرد:‌ این امر باعث خواهد شد بسیاری از چاپخانه‌داران حتی چاپخانه‌ های برند و با مدیریت سطح بالا در کنترل هزینه‌ها در کار با مشکل روبه‌رو شوند و امکان افزایش قیمت‌ مکرر را نداشته باشند.

  به گفته کلاری این موضوع موجب می‌شود که دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه به‌مرور و به‌دنبال استمرار این وضعیت توانایی کنترل اوضاع را از دست بدهند و نتوانند کار خود را با توجه به حجم گسترده مشکلات دنبال کنند؛ در نتیجه باید منتظر موج جدید تعطیلی‌ها در واحدهای چاپی و خاموشی چراغ چاپخانه‌ها باشیم که این موضوع این بسیار نگران‌کننده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهارده − 7 =