افزایش قیمت ارز سدی در برابر صنعت چاپ

  گفت و گو با بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ

  0
  31
  قیمت ارز

  عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران گفت: حجم سفارشات چاپ و بسته‌ بندی چه از داخل و چه از خارج از کشور بسیار است،‌ اما متغییر بودن قیمت ارز و گرانی مواد اولیه دست ما را بسته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ شاید کمتر صنعتی را بتوان در دنیا یافت که تأثیرگذاری آن بر صنایع دیگر به مانند صنعت چاپ باشد. نقش صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و پیشران تولید در بین کلیه صنایع پذیرفته شده و شناخته شده است. نقش این صنعت در کشورمان ایران نیز در بین کلیه صنایع مشهود و مورد توجه است.

  صنعت چاپ در رشد تولید ناخالص ملی جزو پنج صنعت اول و از اثرگذارترین صنایع است. در ایران اما این صنعت همواره از مشکلات ریز و درشت رنج برده است،‌ زمانی نبود متولی مشخص و درست برای این صنعت سرچشمه مشکلات بود، زمانی دیکر فرسوده بودن ناوگان و حالا کمبود مواد اولیه،‌ گرانی قیمت ارز و نداشتن یک اتحادیه صنفی منسجم.

  این روزها نیز که تمامی صنایع کشور از شیوع کرونا در جامعه متضرر شده‌اند،‌ چاپ که در سال‌‌ های گذشته نیز صنعتی با چهره‌ای رنگ‌پریده بود‌، بیمار گونه‌ تر به فعالیت خود ادامه می‌ دهد و مشکلاتش بیشتر و بیشتر شده ‌است.

  برخی فعالان این صنعت در ماه ‌های اخیر در رسانه ‌ها با اعلام خبرهایی چون تعدیل نیروی گسترده،‌ فروش دستگاه‌ های چاپ به دلیل جبران خسارات‌، نبود سفارشات چاپی‌، ضررهای اقتصادی ناشی از تعطیلی ‌های کرونایی و … هشدارهایی را درباره ادامه این صنعت در ایران مطرح کرده ‌اند،‌ برای بررسی وضعیت فعلی صنعت چاپ به سراغ بابک عابدین، عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ رفته‌ ایم. عابدین وضعیت صنعت چاپ در سال‌ های پیش رو را اصلا مناسب نداست و گفت: در روزگاری هستیم که حجم سفارشات بالاست اما دستمان برای عمل به این سفارشات خالی است. این گفت‌ و گو به شرح زیر است:

  قیمت ارز

  وضعیت صنعت چاپ در روزهای فعلی چگونه است؟ آیا توانسته ‌اید با افزایش قیمت ارز که این روزها مشکلات زیادی را برای صنایع ایجاد کرده،‌ کنار بیایید؟

  همکاران ما در صنعت چاپ در ماه ‌های اخیر دچار مشکلات شدیدی شده ‌اند،‌ مهم ترین دلیل این مشکلات نیز نوسانات قیمت ارز بوده که در تامین مواد اولیه ما را دچار مشکل کرده است،‌ متاسفانه در ماه‌ های اخیر محاسبه قیمت تمام شده و درج در قرارداد غیر ممکن است، چرا که هر لحظه قیمت‌ ها متفاوت است و ما هر روز باید قیمت جدیدی ارائه کنیم.

  در ایران متاسفانه نوسانات قیمت ارز و افزایش هزینه‌ های خرید مواد اولیه،‌ دستگاه‌ ها و غیره موجب شده ما نتوانیم از این فرصت استفاده کنیم وگرنه حجم سفارشات کم نیست،‌ اما امکان عرضه نداریم

  علاوه بر این عمل به تعهدات کاری و قراردادی به دلیل غیر ممکن بودن دسترسی به ارز عملا شدنی نیست،‌ با یوروی 30 هزار تومانی چگونه می ‌توان به تعهدات عمل کرد؟ قیمت‌ ها را نیز 24 ساعت بیشتر نمی ‌توانیم ثابت نگه داریم بنابراین بسیاری از همکاران ترجیح داده ‌اند فعلا از ارائه خدمات خودداری کنند،‌ تنها امیدواری ما برگشت تسهیلات ارزی بانک مرکزی است که آن هم در شرایط فعلی بعید است شدنی باشد.

  با توجه به سخنان شما به نظر می رسد،‌ حجم سفارشات چاپی در ماه ‌های اخیر کاهش نیافته بلکه افزایش قیمت ارز موجب شده صنعت چاپ نتواند به پذیرش سفارشات بیاندیشد؟

  بله،‌ در بحث صنعت بسته ‌بندی ما نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان و کشورهای همسایه چون ترکیه و … نیز با طبق استعلامی که از همکارات گرفته ‌ایم،‌ حدود دو درصد با افزایش تقاضا روبرو بوده ‌ایم،‌  نیاز به محصولات چاپ و بسته ‌بندی در ترکیه،‌ عراق،‌ امارات،‌ پاکستان،‌ عمان،‌ قطر و … افزایش داشته است،‌ چرا که به دلیل شیوع کرونا مردم از خریدهای فله و بدون بسته‌ بندی خودداری می ‌کنند،‌ مراجعات حضوری به فروشگاه‌ ها کاهش داشته است و این فرصتی برای توسعه صنایع چاپ و بسته‌ بندی فراهم کرده است.

  اما در ایران متاسفانه نوسانات قیمت ارز و افزایش هزینه‌ های خرید مواد اولیه،‌ دستگاه‌ ها و غیره موجب شده ما نتوانیم از این فرصت استفاده کنیم وگرنه حجم سفارشات کم نیست،‌ اما امکان عرضه نداریم.

  از سوی دیگر قیمت محصولاتی که نیاز به بسته ‌بندی و چاپ دارند،‌ نیز افزایش داشته است و بالا بردن قیمت خدمات چاپ و بسته‌ بندی منجر به افزایش قیمت بی ‌رویه کالاها در آینده نزدیک خواهد شد.

  گفتید که کشورهای همسایه نیز با افزایش تقاضای بسته‌بندی مواجه شده‌اند و سفارشات دو درصد رشد داشته است،‌ این افزایش منجر به بهبود بازار صادرات ما خواهد شد؟

  ببینید،‌ اکنون تقاضا از خارج از ایران برای سفارش محصولات بسته‌بندی و چاپ بسیار است‌، زیرا افزایش قیمت دلار در ایران به نفع آن‌ها تمام شده و قیمت تمام شده آن‌ها را کاهش می‌دهد،‌ اما تمهیدات عجیب و غریب بانک مرکزی برای برگشت ارز حاصل از صادارت و مشکلات و نگرانی‌هایی که دارد،‌ تمایل برای ورود بسیاری از صادرکنندگان محصولات چاپی به این بازار را کاهش داده است.

  قیمت ارز

  این تمهیدات عجیب و غریب چیست؟

  ببنید همه نگران شده‌اند که نتوانند ارز را به موقع به کشور بازگردانند و جریمه شوند،‌ طبیعتا عمده تجار دوست دارند که ارز به کشور بازگردد و صادرات رونق گیرد،‌ چون منفعت آن‌ها نیز در این نهفته است،‌ اما فشار حداکثری به سیستم تولید داخلی و صادرکننده موجب می‌شود که صادرکننده عطای این کار را به لقایش ببخشد.

  بهترین اقدام برای رفع این گونه موارد این است که دولت با بخش خصوصی مذاکره کرده و این مسائل را رفع و رجوع کند. امسال فرصت بسیار مغتنمی در سال جهش تولید ایجاد شده است که نباید بگذاریم مشکلات ارز مانع این اتفاق شود.

  وضعیت واردات مواد اولیه چگونه است؟ برخی فعالان صنعت چاپ از دشواری‌ هایی که در این مسیر وجود دارد و عدم ثبت سفارش‌ ها سخن می‌ گویند.

   آن‌ هایی که طی 9 ماه گذشته برای واردات مواد اولیه ثبت سفارش کرده بودند،‌ در یک اقدام غافلگیرانه توسط بانک مرکزی به یکباره تأییدیه دریافت کردند،‌ این امر موجب مشکلاتی شد؛ زیرا بانک به همه واردکنندگان 10 روز فرصت داد که کالا را بخرند و گرنه دیگر تمدید نخواهد شد،‌ واردکنندگان نیز برای تامین ارز خود به بازار روی آوردند و تقاضا در بازار شدت گرفت و این موجب افزایش قیمت دلار شد. اینکه در هفته‌های گذشته برخی روزها دلار روزی هزار تومان افزایش قیمت پیدا می‌کرد،‌ به این دلیل بود. حجم فشار روی بازار ارز برای اینکه هر کس بتواند سفارش خود را به انجام برساند،‌ زیاد شد.

  درباره وضعیت صنعت چاپ و بسته بندی سخن گفتید،‌ از چاپ کتاب و مطبوعات چه خبر؟ چاپخانه‌داران فعال در ابن بخش چه وضعیتی دارند؟

  چاپ کتاب و مطبوعات و محصولات تجاری به دلیل کرونا صدمات بسیاری دیده‌اند‌، به هر حال مراجعات مردم به کتابفروشی‌ها و خرید کتاب کاهش داشته است،‌ از سوی دیگر سفارشات کارت ویزیت که سرمایه خوبی را به این چاپخانه‌ها برمی‌گرداند،‌ بسیار کاهش یافته است،‌ چاپ تراکت‌ها و تخفیفات نیز به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا کاهش چشمگیر داشته است،‌ بنابراین سفارشات چاپی در این بخش‌ها اصلاً خوب نیست.

  برخی از چاپخانه‌ها در ماه‌ های اخیر یا تعطیل کردند و یا هر سه روز یک بار فعالیت می‌ کنند‌، قطعا ما در این بخش‌ها به زودی دچار مشکلات تامین حقوق کارگران و … خواهیم شد و موجی از تعدیل نیرو را خواهیم داشت. همچنان که در ماه‌های ابتدای سال حجم قابل توجهی از کارگران صنعت چاپ بیکار شدند.

  بیشتر بخوانید: افزایش قیمت مواد اولیه صنعت چاپ و هرج و مرج ناشی از آن

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + سیزده =