حل مشکلات مالیاتی چاپ مشهد و لزوم توجه مسئولان

  گفت و گو با نادر زو‌اشکیانی مدیرعامل مجموعه ‌اشکان لفاف

  0
  50
  چاپ مشهد

  مدیرعامل مجموعه ‌اشکان لفاف گفت: وضعیت صنعت چاپ مشهد نسبت به سابق سیر صعودی پیدا کرده است.

  مجموعه ‌اشکان لفاف توس از مجموعه‌ های بزرگ و نامی صنعت چاپ مشهد است. این شرکت در سال 1389 شروع به کار کرده است. نادر زو‌اشکیانی مدیرعامل مجموعه ‌اشکان لفاف توس است. وی درباره فعالیت‌ های چاپخانه‌ اش به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: شرکت ما حدود 50 نفر پرسنل دارد. ماشین‌ هایی که در حال حاضر در چاپخانه کار می ‌کنند شامل دستگاه هلیوگراور، لمینیت و لمینیت حلالی، چندین دستگاه برش، دستگاه پاکت ‌ساز و پلیت‌ ستر هستند.

  وی درباره وضعیت صنعت چاپ مشهد گفت: چاپ مشهد نسبت به سابق سیر صعودی پیدا کرده است. کشورهای همسایه سفارشات و کارهای چاپی خود را به چاپخانه‌ داران استان خراسان رضوی می ‌سپارند؛ از طرفی به دلیل هم‌جواری مشهد با کشورهایی همچون افغانستان و ترکمنستان و عراق زائران برای زیارت حرم امام رضا به ایران می ‌آیند و همین امر باعث می ‌شود تا چرخه اقتصادی کشور به واسطه حضور زائران همواره رونق داشته باشد.

  زواشکیانی در ادامه گفت: همان ‌طور که می‌ دانید چاپ یک صنعت مادر است و هر کالایی که تولید می‌ شود به ‌نوعی با این حوزه سر و کار دارد. به این ترتیب وقتی سایر صنایع کار برای انجام داشته باشند این حوزه نیز فعال است. از دیگر نکات مثبت چاپ مشهد دستگاه‌ های خوب و به‌روزی است که در این استان وجود دارد.

  وی بیان داشت: از معضلاتی که در حوزه چاپ مشهد وجود دارد می‌توان به مشکلات ارزی و مالیاتی اشاره کرد. مشکل اصلی که چاپخانه ‌داران با آن مواجه هستند مسئله مالیات بر ارزش افزوده است که جا دارد تا مسئولان به آن توجه کنند و این بار را به‌ نوعی از دوش چاپخانه ‌داران بردارند. پرداخت این مالیات در اصل به عهده مشتری است و شیوه اخذ این نوع مالیات ضرر زیادی به تولیدکنندگان وارد می ‌کند.

  سعید زواشکیانی در ادامه اظهار کرد: به نظر بنده آینده صنعت چاپ مشهد قابل پیش ‌بینی نیست، بی‌ثباتی که کل اقتصاد جهانی را تهدید می ‌کند روی حوزه چاپ نیز اثرات خود را گذاشته است؛ برای مثال جنسی که شما امروز با یک قیمت تهیه می‌ کنید هفته دیگر ممکن است قیمتش تغییر کند و به همین دلیل نمی ‌توان هیچ‌ گونه پیش ‌بینی برای وضعیت چاپ در مشهد داشت. قوانین کشور و وضعیت ارز نیز از ثبات لازم برخوردار نیست؛ همین امور بر مشکلات می ‌افزایند.

  مدیرعامل شرکت اشکان لفاف توس در ادامه بیان داشت: یکی از راه‌ های حل مشکلات ارزی تک‌نرخی کردن ارز است. همچنین باید قوانین ویژه‌ای برای صادرات این استان وضع کرد به طوری که حداقل راه برای رفت‌وآمد تاجران افغان به خراسان باز باشد.

  بیشتر بخوانید: پتانسیل بالای صنعت چاپ در مشهد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 − سیزده =