منشأ رکود کاری صحافان در دلالی مواد اولیه است

  گفت و گو با جلیل غفاری رهبر، رئیس اتحادیه صحافان تهران

  0
  20
  صحافان

  رئیس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به رکود کاری در میان فعالان این صنف از دلال ‌بازی برخی فروشندگان مواد اولیه در حوزه کاغذ و مقوا و افزایش قیمت این کالاها در بازار گلایه کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ جلیل غفاری رهبر، رئیس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به وضعیت کسب ‌و کار صحافان در ماه ‌های اخیر گفت:‌ صحافان نیز همانند دیگر فعالان و تولیدکنندگان کشور این روزها وضعیت چندان خوبی ندارند و مشاغل و کار آن ‌ها دچار رکود و بیکاری شده است.

   وی ادامه داد: به دنبال برگزاری نشدن نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بخش زیادی از همکاران صحاف ما که در ماه‌ های پایانی سال و اوایل سال پرکار بودند، بیکار مانده‌ اند و وضعیت اقتصادی آن ‌ها تحت تأثیر قرار گرفته است.

   غفاری رهبر به رکود کاری در میان تولیدکنندگان دفتر هم اشاره کرد و افزود: از آنجایی که مشخص نیست سال تحصیلی جدید چگونه خواهد بود و آیا به روال سالیان قبل است یا خیر، بسیاری از فعالان این حوزه معطل مانده‌اند و نمی‌دانند باید چه اقدامی انجام دهند.

   وی با بیان اینکه سال گذشته صادرات دفتر به خارج از کشور ممنوع شد، عنوان کرد: امسال درخواست کرده‌ایم با توجه به رکود کاری در میان دست‌اندرکاران این حوزه و بیماری کرونا همچنین نامشخص بودن وضعیت مدارس کشور ممنوعیت صادرات برداشته شود ولی هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

   غفاری رهبر همچنین به مشکل تامین مواد اولیه برای صحافان اشاره کرد و گفت:‌ کاغذ و مقوا مهمترین ماده مورد نیاز همکاران ما برای جلدسازی و صحافی به‌شمار می‌آید؛ ولی این روزها با نوسانات زیاد و قیمت‌های بالا در بازار عرضه می‌شوند.

   وی تاکید کرد: نگاهی به بازار نشان می‌دهد که انواع و اقسام کالاهای مورد نیاز در بازار وجود دارد اما تجار با بالا و پایین رفتن نرخ ارز به‌صورت روزانه قیمت‌ها را تغییر می‌دهند که به‌نظرم این کار دلال‌بازی است و افراد با دلالی قیمت‌ها را تغییر می‌دهند.

   به گفته غفاری رهبر، متاسفانه وضعیت اکنون به‌گونه‌ای است که نوسانات نرخ ارز موجب سود عده‌ای و ضرر عده دیگر در بازار می‌شود و تاجران و واردکنندگان از این موضوع به شدت سود می‌برند و به‌‌دلیل ‌نبود نظارت در این زمینه نمی‌توان بازار را کنترل کرد.

  بیشتر بخوانید: افزایش قیمت ارز سدی در برابر صنعت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو + 6 =