مشهد؛ قطب دوم صنعت چاپ ایران

  گفت و گو با علی‌اصغر جلیلیان، مدیرعامل شرکت جهان چاپ مشهد

  0
  61
  مشهد

  مدیرعامل شرکت جهان چاپ مشهد گفت: صنعت چاپ با اقتصاد کل کشور گره خورده است، به این معنا که اگر وضعیت کل کشور بهبود یابد این حوزه نیز وضعیتش درست خواهد شد و یا بالعکس.

  علی‌اصغر جلیلیان از مدیران فعال و باتجربه صنعت چاپ در مشهد است. او از نسل دوم چاپخانه‌ داران مشهد است که از سال 1338 در این حوزه فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه از جمله چاپخانه ‌های بزرگ استان است که کلیه کارهای چاپی از صفر تا صد در چاپخانه انجام می‌ گیرد. وی درباره وضعیت چاپ استان مشهد به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ با اقتصاد کل کشور گره خورده است، به این معنا که اگر وضعیت کل کشور بهبود یابد این حوزه نیز وضعیتش درست خواهد شد و یا بالعکس.

  جلیلیان بیان کرد: در حال حاضر با توجه به معضلاتی که کرونا برای کل جهان ایجاد کرده است، حوزه چاپ دستخوش رکود شده و اکثر همکاران در حالت تعطیل یا نیمه تعطیل به سر می‌ برند و با ظرفیت کمتر از 50 درصد کار می‌ کنند.

  وی در ادامه بیان داشت: جدا از مسئله کرونا چاپ مشهد در وضعیت مناسبی به سر می ‌برد، به لحاظ تکنولوژی با صنعت چاپ تهران برابری می ‌کند و می ‌توان گفت قطب دوم چاپ ایران، مشهد است. دستگاه‌ های مدرن و کارخانجات بزرگی در مشهد وجود دارد که می ‌توانند پشتیبان صنعت چاپ در این استان باشند.

  جلیلیان افزود: حوزه چاپ در مشهد در زمینه بسته‌ بندی از رشد و گسترش خوبی برخوردار است اما در زمینه نشر نتوانسته با قدرت لازم عمل کند و یکی از دلایل اصلی‌ آن نیز استان قم است؛ این شهرستان به دلیل آنکه کاغذ دولتی دریافت می‌ کند می‌ تواند قیمت ‌ها را کمتر از استان ‌های دیگر تمام کند. ما در این حوزه نمی ‌توانیم با استان قم برابری کنیم چرا که هزینه ‌های آن ‌ها کمتر تمام می ‌شود و مشتری نیز به دنبال قیمت کمتری است.

  مدیرعامل شرکت جهان چاپ یکی از مشکلات مهم حوزه چاپ مشهد را در عدم ثبات اقتصادی دانست و افزود: مسئله مهمی که اینجا وجود دارد عدم‌حمایت مسئولان دولتی است، کمک‌ هایی که انتظار می‌ رود تا دولت برای تسهیل امر صادرات و بخش ارزی به فعالان حوزه چاپی انجام دهد، صورت نمی‌ گیرد. ما حتی نمی‌توانیم پیش‌ بینی یک ماه آینده بازار را داشته باشیم، قیمت ‌های مواد اولیه به ‌شدت در حال افزایش است و همین مشکل بزرگی برای فعالان صنعت چاپ مشهد به وجود می ‌آورد.

  وی درباره وضعیت سفارشات چاپی استان خراسان رضوی هم توضیح داد و گفت: صنعت چاپ در مشهد توانایی‌هایی بالایی دارد؛ به این معنا که ما نیازی به برون‌سپاری سفارشات چاپی نداریم؛ مشکل اینجاست که با آمدن بیماری کرونا و وضعیت تحریم‌ها میزان سفارشات چاپی به‌شدت کم شده است، برای مثال کارخانه‌ای که مشتری من بود و روزی یک‌میلیون تومان سفارش داشت در حال حاضر هفته‌ای یک‌میلیون سفارش کار می‌دهد؛ یا مشتری که تیراژ سفارشاتش 50 هزارتایی بود الان پنج‌هزارتایی شده است.

  جلیلیان در پایان گفت: آینده صنعت چاپ مشهد جای رشد فراوانی دارد اما دولت باید در این میان به کمک تولیدکنندگان این حوزه بشتابد به این معنا که حداقل برای مدت شش ماه ثبات را به کشور بازگرداند تا ما بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم؛ به این ترتیب می‌توانیم نه‌تنها با تهران رقابت کنیم بلکه بخش صادرات را نیز گسترش دهیم.

  بیشتر بخوانید: حل مشکلات مالیاتی چاپ مشهد و لزوم توجه مسئولان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 + هشت =