تاثیر مستقیم حباب قیمت کاغذ بر قیمت کتاب

  گفت و گو با محمود آموزگار، نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

  0
  25
  حباب قیمت کاغذ

  نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیان اینکه، کاغذ دولتی هم به دلیل افزایش قیمت بقیه ملزومات تولید کتاب جلوی افزایش قیمت کتاب را نگرفت، گفت: کاغذ دوباره و برای چندمین‌بار در سال‌های اخیر با حباب قیمت کاغذ مواجه خواهد شد؛ اتفاقی که تاثیر مستقیمی بر قیمت کتاب خواهد گذاشت.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری آنا، با گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز ارزی برای کاغذ فرهنگی در اختیار ناشران و روزنامه‌نگاران قرار نگرفته است و به نظر می‌رسد از ارز دولتی خبری نیست.

  قیمت کاغذ در بازار آزاد اگرچه با افزایش نرخ ارز افزایش قیمت چندانی نداشته است، اما تقاضای ناشران برای خرید کاغذ موردنیاز خود از بازار آزاد در ماه‌های پیشرو احتمال افزایش قیمت کاغذ وجود دارد. با این اتفاق دوباره و برای چندمین‌بار در سال‌های اخیر با حباب قیمت کاغذ مواجه خواهد شد؛ اتفاقی که تاثیر مستقیمی بر قیمت کتاب خواهد گذاشت.

  محمود آموزگار، نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در همین رابطه گفت: بنده چندین بار در گفتگو با رسانه‌ها در این زمینه اشاره کرده‌ام که با افزایش قیمت کاغذ، هزینه تمام شده کتاب هم بالا می‌رود و این اتفاق اظهرمن ‌الشمس است.

  وی افزود: قیمت کتاب با کاغذی که دلار ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص یافته، ۲۰۰ درصد افزایش داشته، پس این افزایش به خاطر کاغذ نیست. باقی ملزومات تولید کتاب مثل چاپخانه، لیتوگرافی و … قیمت‌شان بالا رفته است. لذا طبیعی است که اگر ارز کاغذ از ۴۲۰۰ تغییر کرده و بالاتر برود قیمت کتاب هم بالاتر می‌رود.

  نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ابراز کرد: برخی هم از این موقعیت استفاده کرده و بار تمام این گرانی‌ها را بر دوش کاغذفروشان می‌اندازند که درست نیست.

  بیشتر بخوانید: نگرانی ناشران از عدم اختصاص ارز به کاغذ نشر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج − سه =