قاچاق کتاب و تولید کتاب های بی محتوا

  0
  52
  قاچاق کتاب

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل ازخبرگزاری میزان، نیکنام حسین پور مدیر عامل موسسه «خانه کتاب» بیان داشت: باید فکری جدی برای جلوگیری از ترویج  قاچاق کتاب اندیشیده شود.

  وی همچنین افزود کتاب های بی محتوایی امروز در بازار کتاب یافت می شود که تنها برای آنکه نویسنده اش دیده شود نوشته می شود، وی این مطلب را به ضرر فرهنگ کشور دانست و افزود باید جلوی قاچاق کتاب و چاپ کتاب های بی محتوا گرفته شود.

  نیکنام حسینی‌پور همچنین در ادامه گفت: یکسری از مراکز دانشگاهی داشتن کتاب را برای دانشجویان و مدرسان خود اجباری می کنند این مسئله باعث می شود تا کتاب های بی محتوا و بی ارزش تولید شود. عده ای برای اینکه تنها رزومه دانشگاهی برای خود دست و پا کنند  به نوشتن کتاب آنهم با محتوای نه چندان ارزشمند می زنند.

  تولید کتاب های بی محتوا

  وی در همین راستا ادامه داد: کتاب‌سازی و حواشی پیرامون این رویداد سبب شده تا کتا‌ب‌ها از نظر محتوا کم ارزش شوند، طبیعتاً در این شرایط کیفیت کتاب‌ها کاهش یافته و کمیت کتاب به عنوان ارزش برای افراد شناخته می‌شود.

  مدیرعامل موسسه خانه کتاب همچنین افزود بیشترین کتابهایی که این روزها نوشته می شود یا در حوزه روانشناسی زرد است یا در حوزه ای که به آن سلامت می گویند و به تغذیه مربوط می شود. وی این مطلب را باعث پایین آمدن سطح فرهنگ دانست.

  دبیر هجدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در همین رابطه اذعان کرد: کتاب‌سازی در حوزه نشر یک فاجعه است، البته برای جلوگیری از این وضع تمهیداتی صورت گرفته اما هنوز مفید واقع نشده است.

  وی افزود این روزها به دلیل به وجود آمدن فضای مجازی به راحتی می توان کتاب های قاچاق تولید و در دسترس عموم قرار داد. صنعت چاپ و نشر به دلیل به وجود آمدن تکنولوژی روز به شدت تغییر کرده و به سادگی می توان کتاب بی محتوایی را تولید و به صورت غیر مجاز انتشار داد. باید جلوی این مطلب گرفته شود.

  مدیر موسسه خانه کتاب در ادامه گفت: خوشبختانه با پیگیری نیروی انتظامی و مسئولان مربوطه تا حد بسیار زیادی از قاچاق کتاب و انتشار کتاب های غیر مجاز جلوگیری به عمل آمده و توانستیم تا حدودی حقوق مولفان و ناشران را حفظ کنیم.

  حسینی‌پور در پایان پیرامون ضرورت برخورد با دست‌فروشان کتب قاچاق خاطرنشان کرد: برخورد جدی و فکر شده با کتاب‌های قاچاق واجب و لازم است، بسیاری از دست فروشانی که در کنار خیابان انقلاب به فروش کتاب‌های غیر مجاز و یا غیر قانونی دست می‌زدند طی سالهای گذشته تعدیل و کاهش داده شده‌اند، هم اکنون تعداد و میزان کتاب‌های قاچاق در بازار کاهش چشم‌گیری داشته است ولی کافی نبوده و نباید از این نکته گذشت که فروش کتب قاچاق همچنان در سطح بازار وجود دارد.

  مسئله قاچاق کتاب و وجود دستفروشان خیابان انقلاب مسئله تازه ای نیست. این پدیده همواره وجود داشته، هر زمان که پا به میدان انقلاب میگذاری با این مسئله روبرو می شوی به غیر از کتاب فروشانی که کتاب هایشان کف خیابان انقلاب ریخته شده و به قیمت هایی ارزان تر از مغازه ها کتاب هایشان را به فروش می رسانند در جای جای میدان انقلاب زمزمه های پایان نامه ، پایان نامه به گوش می رسد، این مطلب گویای آن است که نه تنها کتاب های بی محتوا این روزها بازار را اشغال کرده اند، تولید علمی بی محتوا هم در بازار پایان نامه ها انجام می شود. پایان نامه، مقاله، کتاب های قاچاق که گاه با محتوا های مستهجنی نیز تولید می شوند از زیر دست مسئولان مربوطه در می رود. در این میان اما بیشترین آسیب به ناشران و مولفین کتاب هایی که کتابشان قاچاق می شود می رسد.

  از سوی دیگر اما کتب روانشناسی زرد است که این روزها بازارشان داغ است، با شعارهایی همچون  پولدار شو، اعتماد به نفست را بالا ببر و تمام این توصیه های مهم با چند خط آبکی و در کتابی آبکی تر به خورد مردم داده می شود که باید برایشان فکری اندیشیده شود.

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 1 =