بررسی چالش ها و مشکلات اهالی نشر در هفته کتاب

  گفت و گو با هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

  0
  49
  هفته کتاب

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: هفته کتاب فرصتی است تا هر نهاد گزارش عملکرد خود را ارائه و آن را با فعالیت ‌های سال گذشته خود مقایسه کند تا مشخص شود برای چالش‌های روبه‌رو چه تمهيداتی لازم است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به برنامه‌های اتحادیه همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: اتحاديه امسال هم برنامه‌ های مختلفی در هفته کتاب دارد که مانند سال گذشته حول محور آشتی مردم با كتاب‌فروشی ‌ها است و به بازدید از کتاب‌فروشی‌ ها مرتبط است.

   وی افزود: درباره حضور در كتاب‌فروشی ‌ها، برنامه‌ای در اتحادیه تنظيم شده بود كه با دستورات جديد ستاد ملی مقابله با كرونا كارگروه ويژه هفته كتاب اتحاديه مشغول انجام تغييراتي در آن است.

   حسن‌پور با بیان اینکه متناسب با محدوديت‌های فعلی يا محدودیت‌های احتمالی آتی، كتاب‌فروشان می ‌توانند علاوه بر تماس حضوری با ارتباطات تلفن و اينترنتی مايحتاج مخاطبان را تامين كنند، عنوان کرد: اين اتحاديه فروش كتاب توسط كتاب‌فروشان، چه به شكل حضوری و چه با استفاده از سفارش های تلفنی و از طریق فضای مجازی را متضمن تعادل صنعت نشر و تقويت تمام اضلاع آن مي‌داند.

  هفته کتاب وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتاب‌خوانی گفت: كتاب، همدمی مناسب و مفيد است و لازم است دائم اين موضوع را يادآور شویم؛ آن‌چنان‌که در كشورهای توسعه‌يافته يكي از ملاك‌های مهم توسعه فرهنگي كتاب‌خوانی است؛ بنابراين برگزاری هفته‌ای با عنوان كتاب حتماً ضرورت دارد.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیان اینکه كرونا نشان داد، کتاب سالم‌ترين مونس و همدم است، یادآور شد: اين نكته در فاصله نه چندان دور اثبات خواهد شد و بعدها جامعه‌شناسان از مضرات بعضي همدمان ناخواسته خانواده‌ها در اين دوران بسيار سخن خواهند گفت؛ لذا لازم است به اين بُعد از قضيه يعني دوستی كتاب توجه ويژه شود.

   وی همچنین خطاب به مدیران و مسئولان فرهنگی تاکید کرد: هفته كتاب فرصتی است تا مشكلات اهالی كتاب تحليل شوند و علاوه بر آن، هر نهاد گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد خود دهد كه بر اساس تحليل‌های سال گذشته چه اقداماتی انجام داده و براي چالش‌های روبه‌رو چه تمهيداتي دارد.

   به گفته حسن‌پور، مشكلاتي مانند تهيه كاغذ فرهنگی ناشران براي ماه‌های آتي جدي است که دست‌اندرکاران فرهنگی کشور باید به آن دقت کنند. همچنین؛ بساط گستران به‌شکل سيستماتیک و بي‌مهابا بر ادامه حيات كتاب‌فروشان مي‌تازند و احكام بعضاً سبك براي امتخلفين و تكثيركنندگان غيرمجاز كتاب چرخه نشر را رو به اضمحلال مي‌برد.

  بیشتر بخوانید: هفته کتاب محل ارزیابی اقدامات یکساله حوزه کتاب

  وی یادآور شد: این افراد با اقداماتشان ريشه مولف و ناشر و اهل كتاب را با هم مي‌زنند، همچنین تكثير فايل‌های پي‌دي‌اف در سايت‌ها و كانال‌ها حقوق مولف و ناشر را همزمان ضايع مي‌كند و این‌ها همه مسائلي هستند که در سال‌های قبل مطرح شده‌اند و امروز اهالی كتاب در هفته كتاب منتظر اعلام نتايج برخورد با آن‌ها هستند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده − 8 =