کتاب های صوتی پدیده رو به گسترش صنعت نشر

  0
  16
  کتاب های صوتی

  کتاب صوتی اولین‌ بار برای مخاطبان نابینا طراحی شد، اما این پدیده از سوی افرادی که به‌راحتی می‌ توانستند ببینند هم مورد اقبال قرار گرفت و همین اقبال، ناشران را وادار کرد برای اینکه خوراک راحت ‌تری برای آدم‌های تنبل در خواندن تهیه کنند، دست به انتشار  کتاب های صوتی بزنند که می‌ دانند مخاطب دارد.

  سال‌هاست که ناشران ایرانی هم در کنار چاپ و انتشار کتاب‌ های چاپی، فایل صوتی‌ اش را هم وارد بازار کتاب می ‌کنند، اما بعد از گذشت چند دهه از ورود این پدیده، چقدر به مخاطبان کتابخوان اضافه شده است و آیا مخاطب ایرانی از این پدیده استقبال کرده است؟

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری برنا؛ مهدی حسین زادگان، مدیر داخلی انتشارات ققنوس که در تولید کتاب های صوتی پیشگام است گفت: ناشران معتقدند که نسخه چاپی کتاب بیشتر از کتاب های صوتی به فروش می رود و این فقط مربوط به ذائقه مخاطب ایرانی نیست، بلکه کتاب خوان‌های دنیا بیشتر تمایل دارند کتاب را در دستشان بگیرند تا این‌که فایل صوتی یک اثر را گوش کنند.   

  مدیر داخلی نشر «ققنوس» که در عرصه تولید و انتشار کتاب های صوتی و ‌ای بوک‌ها پیشتاز است، درباره علاقمندان کتاب های صوتی در کشور گفت: معمولاً آدم‌هایی به‌دنبال کتاب های صوتی ‌هستند که کتاب‌های چاپ‌شده را به‌صورت جدی دنبال نمی کنند و همین مسئله برای ناشر فرصتی ایجاد می کند تا به‌دنبال مخاطب بیشتری باشد. 

  کتاب های صوتی‌

  مهدی حسین‌زادگان افزود: هرچند هم که توجه به نسخه‌های چاپی بیشتر از صوتی باشد، اما وقتی در متروی مسیر کرج به تهران هستید و بهترین فرصت مهیا می شود تا مخاطب کتاب مورد علاقه‌اش را بشنود، چرا این اتفاق نیفتد؟ ضمن این‌که هدف ناشران از انتشار ‌ای بوک‌ها و کتاب های صوتی این است که با نسخه ‌های متفاوت از یک کتاب، خلأهای موجود را پر کنند و اصلاً قصد جایگزین کردن کتاب های صوتی به ‌جای مکتوب وجود ندارد، چون مطمئناً کسی که کتاب چاپی میخواند، بعید است فایل صوتی آن را گوش کند.

  حسین‌زادگان ادامه داد: بسیاری از مردم هنوز راجع به کتاب های صوتی آگاهی ندارند و چنین امکانی را نمی‌شناسند. با این‌که توجه به این نسخه‌ها نسبت به سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته و چشمگیر بوده است، ولی هنوز به سقف مورد نظر نرسیده و همین مسئله نشان از ناآشنایی مردم ایران با این پدیده دارد. با این‌حال باز هم تأکید می‌کنم که کتاب صوتی نیاز جامعه ماست و همه ناشران باید به‌سمت تولید این نوع کتاب‌ها بروند و نسخه‌های مختلفی از کتاب را تولید کنند.  چرا که اصل کتاب خواندن و کتاب گوش دادن بر بالا برئن آگاهی و دانش عمومی جامعه است.

  وی افزود :شرکت‌های تولید کتاب گویا مجبورند برای ادامه حیات همراه با عناوینی که نیاز به سرمایه‌گذاریهای سنگین دارد، عناوینی متوسط نیز تولید کنند. بنابراین در کنار تولید کتاب های صوتی در زمینه ادبیات کلاسیک رمان و کودک کتاب های به اصطلاح بازاری در زمینه رازهای موفقیت و کسب کار هم تولید می شود که اتفاقا مخاطبان خاص خودش را دارد. و فروش هم دارد.

  این ناشر فعال در زمینه تولاید و توزیع کتاب های صوتی درباره هزینه های تولید کتاب های صوتی در کشور و مقایسه قیمت تولید آن با کتاب کاغذی افزود : با توجه به این‌که هزینه‌های تولید کتاب‌ها متفاوت است، آثاری که با کیفیت بهتری تولید می شود و به گوینده خوب و آهنگسازی خوب نیازمندند، هزینه بیشتری را می طلبند. در این‌صورت اگر بخواهیم در زمینه تولید کتاب صوتی به سودآوری برسیم، درکنار تولید آثار فاخر، آثاری با کیفیت متوسط نیز تولید می شود تا ما را به سودآوری برسانند و چرخه نشر بچرخد.

  بیشتر بخوانید: تاثیر مثبت کرونا بر فروش کتاب صوتی‌

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یازده + چهارده =