صنعت نشر وابسته به کاغذ ارزان و دولتی

  0
  51
  کاغذ ارزان

  عضو کمیته تخصیص کاغذ در وزارت ارشاد: صنعت نشر ما صد در صد به کاغذ ارزان و دولتی وابسته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ محمدعلی جعفریه، عضو کمیته تخصیص کاغذ در وزارت ارشاد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: کاغذ محصول مورد نیاز برای تولید کتاب است و با توجه به این که کتاب، کمتر در سبد کالایی مردم قرار دارد، بهتر است برای کنترل قیمت، کتاب ‌ها با کاغذ ارزان ‌تر تولید شوند.

  وی افزود: در حال حاضر نود درصد کتاب ‌ها در حوزه ‌های علوم انسانی با کاغذ دولتی تولید می‌شود، ولی قیمت کتاب هنوز از دید بسیاری از خریداران بالا است؛ بنابراین اگر این کاغذ دولتی نبود، قطعا قیمت کتاب‌ها فاجعه می‌شد.

  جعفریه گفت: با توجه به این که از تولید تا فروش کتاب زمان بر است و ناشران سرمایه‌ای ندارند که بتوانند در فاصله تولید تا توزیع تمام کتابهایشان، نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند، توزیع کاغذ دولتی به چرخه اقتصادی کارشان کمک می‌کند.

  عضو کمیته تخصیص کاغذ وزارت ارشاد در ادامه بر ضرورت کاغذ ارزان و دولتی تاکید کرد و گفت: اگر کاغذ دولتی نباشد و کتاب گران شود، کل صنف نشر از چاپخانه‌ها تا لیتوگراف ضربه می‌خورند و علاوه بر این که شمارگان کتاب‌ها پایین می‌آید، مولفان و مترجمان انگیزه‌ای برای حفظ تولیدات خود ندارند.

  جعفریه گفت: عمده کاغذ‌هایی که اکنون در ظهیرالاسلام است، کاغذ‌هایی است که از سال ۹۷ در انبار‌ها مانده است و متاسفانه برخی توزیع کنندگان کاغذ هم هستند که کاغذ‌های خود را احتکار کرده اند.

  وی افزود: کاغذ فروشان باید از فاکتور‌های رسمی استفاده کنند تا در این حوزه کار‌ها به سلامت پیش برود. توزیع کاغذ دولتی از سال ۹۷ و همزمان با نوسان‌های ارزی شروع شد.

  بیشتر بخوانید: تعادلی بین کاغذ یارانه ای، کاغذ آزاد و قیمت کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده + 14 =