انتقاد از توزیع کاغذ حمایتی و عدم نظارت

گفت ‌و گو با رضا مصطفوی، مدیر انتشارات عهد مانا

0
11
توزیع کاغذ دولتی

مدیر انتشارات عهد مانا با انتقاد از توزیع کاغذ حمایتی و عدم نظارت‌ بر آن گفت: خرید کاغذ از تعاونی ناشران و فروش به دلالان و ناشران ضعیف‌ تری که نمی ‌توانند از کاغذ تعاونی استفاده کنند به نوعی بیزینس تبدیل شده است.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ رضا مصطفوی، مدیر انتشارات «عهد مانا» در گفت ‌و گو با خبرگزاری فارس با انتقاد از توزیع کاغذ حمایتی و با بیان اینکه وزارت ارشاد در حال ایجاد گروهی خاص است که کارشان شده بیزینس کاغذ، اظهار داشت: خرید از تعاونی ناشران و فروش به دلالان و ناشران ضعیف‌تری که نمی‌توانند از کاغذ تعاونی استفاده کنند به نوعی بیزینس محسوب می‌شود.

توزیع کاغذ دولتی

گروه خطرناکی که آخرین‌رمق‌های کتاب در جامعه را می‌گیرند

وی افزود: برخی ناشرانی که روابط خوبی با صنف دارند، با یک جلسه به حواله کاغذ می ‌رسند و حالا زندگیشان از طریق نشر تأمین نمی ‌شود و از مابه‌التفاوت نسبتاً قابل توجه کاغذ تعاونی و بازار آزاد استفاده می ‌کنند. این گروه تازه ‌تأسیس، طبقه خطرناکی هستند که آخرین رمق ‌های کتاب در جامعه را می‌گیرند.

این فعال عرصه کتاب با تأکید بر اینکه این گروه از رانت‌ های اسمی و رسمی استفاده می‌کنند؛ تصریح کرد: متأسفانه گاه از ناشران یا برندهای ایدئولوژیک و انقلابی جامعه از این رانت ‌ها استفاده می ‌کنند و به نظر می‌ رسد این دسته در برابر دسته بزرگتر و فراگیرتر، که روابط سببی یا نسبی با صاحبان قدرت دارند، چندان قابل توجه نیستند.

مصطفوی ضمن اشاره به اینکه اقتصاد حمایتی همیشه فسادزا بوده و عده‌ای را به نان و نوا رسانده و عده‌ای دیگر را به خاک سیاه نشانده، ابراز داشت: ناشرانی که نخواهند یا نتوانند از روابط استفاده کنند و ضوابط را دور بزنند، از تأمین اولیه کاغذ خود هم ناتوان شده‌اند و حالا در حال ازپا افتادن هستند.

بیشتر بخوانید: بازار کتاب نیازمند سامان ‌دهی جدی‌ تر

کاغذ حمایتی

قیمت‌گذاری آزاد کتاب علی‌رغم توزیع کاغذ حمایتی 

به گفته مدیر نشر عهدمانا،‌ مشکل دیگر هم این است که بسیاری از ناشران که کاغذ تعاونی دریافت می‌‌کنند، اما در قیمت‌گذاری کتاب، آزاد حساب می‌کنند. یعنی این وسط مصرف‌کننده هیچ نفعی نمی‌برد.

این ناشر با تأکید بر این مطلب که نظارت‌های تعریف‌شده برای دریافت کاغذ حمایتی، هم درست نیست، هم به راحتی قابل دور زدن است گفت: نظارت‌ها نیم‌بند است که باعث شده بخش عمده‌ای از توزیع کاغذ حمایتی، تبدیل به کتاب نشوند! از سوی دیگر، سازمان ‌ها و نهادهای حمایتی انقلابی که قرار بود دستگیر صنعت و صنف نشر باشند، حالا کجا نشسته‌اند و دارند این آشفتگی را تماشا می‌کنند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هفده − یک =