کاغذ رایگان هم وضعیت اقتصاد ناشران را بهبود نمی بخشد

  گفت و گو با مجید باشعور؛ مدیر مسئول انتشارات تایماز

  0
  21
  کاغذ رایگان

  مدیر مسئول انتشارات تایماز گفت: اگر برای انتشار کتاب کاغذ رایگان هم در اختیار ناشر قرار دهند کمکی به بهبود وضعیت اقتصاد نشر نمی ‌کند، چون تقاضایی برای خرید کتاب در جامعه وجود ندارد

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ مجید باشعور مدیر مسئول انتشارات تایماز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت قیمت کاغذ گفت: قیمت کاغذ به دلیل افزایش قیمت دلار بالا رفته است البته باید قیمت بالاتر از این قیمت بازار باشد، اما به دلیل اینکه تقاضایی برای خرید کتاب در بازار وجود ندارد قیمت کاغذ زیاد افزایش نیافته است.

  کاغذ رایگان

  وی افزود: تقاضای کتاب بسیار پایین است و عملاً دیگر کتاب، فروش خاصی نخواهد داشت برای همین فکر می ‌کنم اوضاع بازار کتاب در ادامه هم خوب نخواهد بود، در بازار نشر تنها با افزایش قیمت کاغذ مواجه نبودیم بلکه قیمت سایر ملزومات چاپ هم از قبیل زینک و جوهر افزایش یافته است مهم‌ ترین افزایش قیمتی که در بازار نشر اتفاق افتاده افزایش دستمزد نیروی انسانی است.

  مدیرمسئول انتشارات تایماز ادامه داد: چون هزینه‌ های جاری در جامعه گران ‌تر از قبل شده است دیگر نمی توان به نیروی انسانی که با انتشاراتی ‌ها کار می‌ کند، گفت: دستمزد دو سال قبل را بگیرد باید دستمزد نیروی انسانی را هم افزایش داد. در نتیجه هزینه تمام شده انتشار کتاب افزایش یافته است و به دنبال این افزایش، با افزایش قیمت کتاب هم مواجه هستیم.

  باشعور بیان کرد: با وضعیت اقتصادی که بر نشر حکمفرما است بی شک انتشار کتاب یک کار فرهنگی است و ناشر نمی ‌تواند در این بازار به دنبال منفعت اقتصادی باشد بلکه ناشر باید درآمد واقعی خود را از جای دیگری به دست بیاورد به گونه ‌ای که وضعیت اقتصادی نشر پیش می ‌رود نمی‌ توان انتظار داشت انتشار کتاب منبع درآمدی برای ناشر باشد.

  کاغذ رایگان

  وی تصریح کرد: به طور غیر رسمی خبر‌هایی از تعطیلی ناشران می‌ شنوم بسیاری از ناشران کار نشر را رها کرده اند و دنبال کار‌های پردرآمد‌تر رفته اند در ادامه هم این وضعیت تعطیلی ناشران و رفتن آن‌ ها به سمت فعالیت‌ های پر درآمد ‌تر اتفاق خواهد افتاد کلیت وضعیت نشر نشان می‌ دهد اگر از بازار نشر و محصولات فرهنگی حمایت نشود اوضاع نشر به مراتب بدتر از وضعیت کنونی خواهد بود. حمایت از ناشر به معنای این نیست که کاغذ به ناشر بدهند.

  کاغذ رایگان نیز کارساز نیست

  مدیر مسئول انتشارات تایماز با اشاره به ارائه کاغذ رایگان به ناشران اظهار کرد: باید تقاضای خرید کتاب را در جامعه افزایش داد و گر نه اگر برای انتشار کتاب کاغذ رایگان هم در اختیار ناشر قرار دهند کمکی به بهبود وضعیت اقتصاد نشر نمی ‌کند، چون تقاضایی برای خرید کتاب در جامعه وجود ندارد اگر این کار را بکنند تنها سرمایه کشور را هدر داده اند اولویت اصلی بازار نشر باید روی مصرف کننده باشد و باید او را برای خرید کتاب ترغیب کنند.

  باشعور درباره کتاب‌ های در دست انتشار نشر تایماز بیان کرد: هم اکنون کتاب «فرهنگ مصور آلمانی» را در دست انتشار داریم این کتاب در هفته جاری وارد بازار نشر می‌شود در واقع مانند فرهنگ مصور انگلیسی رنگی منتشر شده است؛ شاهین نصیری طوسی کتاب را ترجمه کرده و اگر بازار نشر خوب باشد از این کتاب استقبال خواهد شد.

  # کاغذ رایگان

  بیشتر بخوانید: پارادوکس صنعت نشر در سه ماه نخست امسال چه بود؟

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده − 16 =