حمایت از ناشران حوزه دفاع مقدس و شهدا

  0
  61
  حوزه دفاع مقدس و شهدا

  مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، گفت: آمادگی داریم به‌ عنوان یک بسته حمایتی، یک گرنت ویژه به تمام ناشران، مترجمان و نویسندگانی که در حوزه دفاع مقدس و شهدا قلم می‌زنند و فعالیت دارند، اختصاص دهیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا، ایوب دهقانکار در حاشیه نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در گفتوگویی اظهار داشت: در حوزه آثار دفاع مقدس ما معتقدیم که طبق اشاره مقام معظم رهبری، یک نهضت ترجمه معکوس صورت گیرد. معظم له واژه نهضت را به‌کار بردند و ما باید گنجینه دفاع مقدس را در درجه اول استخراج و به زبان فارسی مکتوب کنیم و در گام بعدی این گنجینه ارزشمند را برای استفاده تمام آزادگان جهان به زبان‌های مختلف ترجمه کنیم.

  وی ادامه داد: ما در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، آمادگی داریم که یک گرنت ویژه به تمام ناشران، مترجمان و نویسندگانی که در حوزه دفاع مقدس و شهدا قلم می‌زنند و فعالیت دارند، اختصاص دهیم. این موضوع را به‌عنوان یک بسته حمایتی ویژه مطرح کردیم. یک سری ناشران هم شروع به‌کار کرده‌اند و نویسندگانی نیز در حال مکتوب کردن آثار مرتبط با شهدا هستند. امروز نیز با تعدادی از اهالی قلم دیدار داشتیم که کتاب‌هایشان در زمینه خاطرات رزمندگان، زندگینامه شهدا و مقوله جنگ به اتمام رسیده و در روزهای آینده منتشر خواهد شد. همه فعالان و اهالی قلم حوزه دفاع مقدس و شهدا می‌توانند از این طرح بهره‌مند شوند.

  مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، درباره همکاری با دیگر نهادهای مرتبط با دفاع مقدس در چهل‌سالگی آن، گفت: امسال این توفیق حاصل شد که در همین نمایشگاه، افتخار میزبانی همه نهادها و دستگاه‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشیم. در کنار دیگر وزارتخانه‌های کشور، آثار مرتبط با حوزه ایثار و دفاع مقدس را به نمایش گذاشتیم و خودمان هم به این امر واقفیم که انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتظار متفاوتی است. مخصوصا در حوزه فرهنگ‌سازی ایثار و مقاومت، نقش ما و انتظاراتی که از ما می‌رود، بسیار پررنگ‌تر است و امسال تلاش کردیم که بتوانیم بخشی از این حق بزرگی که بر گردمان هست را ادا کنیم.

  رونمایی نمایشگاه مجازی کتاب‌های حوزه دفاع مقدس و شهدا در آبانماه

  دهقانکار درباره دستاوردهای حوزه دفاع مقدس و شهدا افزود: تا پایان نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در خدمت همه دستگاه‌ها و مردم عزیز هستیم، در آبان‌ماه نمایشگاه مجازی کتاب‌های دفاع مقدس را داریم که با همکاری مجمع ناشران دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این‌کار را انجام خواهیم داد. این احتمال نیز وجود دارد که برخی از روزهای این نمایشگاه با هفته کتاب تقارن پیدا کند.

  وی در پایان با اشاره به آمار کتاب‌های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس و شهدا در ۴۰ سال اخیر، اظهار کرد: در این نمایشگاه، آمار تمامی کتاب‌هایی که از سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۹ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده را به نمایش گذاشته‌ایم. براساس آمار موجود، در بازه زمانی چهل ساله، بالغ بر ۱۸ هزار عنوان کتاب شامل حدود ۱۳ هزار و ۵۸۷ عنوان کتاب‌ چاپ اول و ۴۶۴۵ عنوان کتاب چاپ مجدد در این حوزه منتشر شده است.

  بیشتر بخوانید: رونمایی از 43 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 + هفت =