ناشران کرمانی و گلایه از گرانی کاغذ

  0
  9
  ناشران کرمانی

  یار مهربان روزگار کودکی ما این روزها حال خوبی ندارد و گرانی کاغذ سبب شده که بسیاری از ناشران کرمانی حتی حاضر به شرکت در نمایشگاه کتاب نشوند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم از جیرفت، هفتمین نمایشگاه کتاب استانی جنوب کرمان دو شنبه یازدهم آذرماه جاری با حضور بیش از ۲۷۰ ناشر و نمایندگی و ۳۸ هزار و ۵۶۰ عنوان کتاب در ۱۲۰ غرفه در حسینیه شهدای جیرفت برگزار شد و در این مدت شاهد استقبال پرشور و بی‌‌نظیر مردم جنوب استان کرمان از این نمایشگاه بودیم.

  با این وجود عباس غلامی مدیر هفتمین نمایشگاه کتاب استانی جنوب کرمان از ثبت‌نام بیش از ۷۰۰ ناشر از سراسر کشور برای حضور در این نمایشگاه خبر داد و گفت: با این وجود فقط ۲۷۳ ناشر در این نمایشگاه حضور پیدا کردند.

  گویی گرانی کاغذ باری سنگینی بر دوش ناشران شده است این روزها با گرانی کاغذ کار ناشران هم لنگ شده و بسختی روزگار خود را می‌گذرانند.

  هفتمین نمایشگاه کتاب استانی جنوب کرمان با حضور ناشرانی از سراسر کشور در جیرفت برپا شده و شب گذشته به کار خود پایان داد اما وقتی پای صحبت‌های ناشران کرمانی حاضر در این نمایشگاه نشستیم متوجه شدیم اوضاع نشر و چاپ در کشور رنگ و بوی خوبی ندارد.

  این روزها همه حرف از گرانی می‌زنند اما گرانی کاغذ یکی از مهمترین معضلاتی است که این روزها قشر فرهنگی از جمله ناشران و روزنامه‌نگاران که از مهمترین عوامل عرصه فرهنگی هستند با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

  پای صحبت و درد دل ناشران شرکت‌کننده در هفتمین نمایشگاه کتاب استانی جنوب کرمان نشستیم و متوجه شدیم که گرانی کاغذ سبب شده که بعضی از ناشران پای خود را از این عرصه عقب کشیده و عطایش را به لقایش ببخشند.

  همچنین متوجه شدیم که صنعت نشر و چاپ روزگار خوبی را سپری نمی‌‌کند اما با این وجود ناشران شرکت‌کننده در این نمایشگاه معتقدند که نباید ناامید شوند بلکه باید سخت تلاش کنند و راه گذشته را ادامه دهند.

  در نمایشگاه کتاب امسال جنوب کرمان نیز بیش از هر زمان دیگری گرانی کاغذ تاثیر گذاشته بود و شرایط شکننده و دشوار ناشران را نمایان می‌کرد.

  محمدی نماینده یکی از انتشاراتی‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه می‌گوید: تنها گرانی کاغذ نیست و گرانی در سایر لوازم و ادوات مربوط به چاپ هم بر دوش ما سنگینی می‌کند و عرصه را برایمان تنگ کرده است.

  وی با ابراز امیدواری از اینکه در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود چرا که روز به روز تعدادی از ناشران کرمانی از خیر نشر می‌گذرند گفت: باید از حوزه فرهنگ بیشتر حمایت کرد چرا که وضعیت ناشران بر اثر گرانی کاغذ بسیار شکننده شده است.

  رضایی نماینده یکی دیگر از انتشاراتی‌ها هم به گرانی و نوسان قیمت کاغذ اشاره کرده و افزود: این یکی از مشکلاتی است که باعث بالا رفتن قیمت کتاب شده و این موضوع موجب سخت شدن خرید کتاب برای اهالی کتابخوان است.

  وی افزود: متاسفانه به دلیل گرانی کاغذ بسیاری از ناشران فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و به هیچ عنوان آثار جدید را برای نشر و چاپ پذیرا نیستند.

  علیزاده انتشاراتی دیگری نیز که در هفتمین نمایشگاه کتاب استانی جنوب کرمان حضور داشت گفت: نویسندگان باید صبر را پیشه کنند تا بحران کاغذ سپری شود شرایط موجود به هیچ وجه نباید مانع تالیف آثار نویسندگان باشد.

  وی با بیان اینکه کتاب ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته و این باعث شده قدرت خرید مردم پایین بیاید و ناشران متضرر شوند افزود: تبلیغات برای نمایشگاه بسیار خوب بود اما قدرت خرید مردم با توجه به تورم‌هایی که گریبان‌گیر کشور است پایین بود.

  علیزاده عنوان کرد: می‌طلبد مردم با خرید کتاب به چاپ کتاب کمک کنند و نگذارند این امر مهم فرهنگی متوقف شود چرا که اگر چاپ کتاب پایین آید فرهنگ جامعه هم پایین می‌آید.

  وی با یادآوری اینکه در سال‌های قبل قدرت خرید کتاب مردم بسیار بالا بود افزود: متاسفانه امسال به دلیل گرانی کتاب قدرت خرید مردم کم شده است.

  علیزاده با اشاره به استقبال مردم جنوب استان کرمان از این نمایشگاه گفت: اتفاقی که در جیرفت افتاده مثال‌زدنی است و بسیار کار خوبی رخ داده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 1 =