ناشران برجسته در نمایشگاه کتاب غایب بودند

  0
  13
  ناشران

  یک فعال فرهنگی گفت: بهترین حالت برای اینکه کتاب ارزان به دست مردم برسد همان است که کاغذ یارانه ای به ناشر ان بدهند و با توجه به تعداد چاپ و تیراژ بر قیمت گذاری نظارت داشته باشند.

  به گزارش  چاپ و نشر به نقل از دیار آفتاب؛ اراک از ۸ الی ۱۳ آبان ماه میزبان برگزاری دهمین نمایشگاه کتاب استان مرکزی بود در همین راستا با ابوالفضل فخرالاسلام فعال فرهنگی و یکی از ناشران استان مرکزی در خصوص برگزاری نمایشگاه های کتاب به گفتگو نشستیم.

  فخرالاسلام فعال فرهنگی و یکی از ناشران استان مرکزی گفت: از حدود بیست سال گذشته در دولت های قبل یارانه کاغذ به ناشران داده می‌شد که هم در قیمت‌گذاری کتاب‌ها و هم در یارانه کاغذ و تعداد تیراژی که چاپ می شد تأثیرات خوبی داشت و  با نظارت دقیق اداره ارشاد انجام می گرفت.

  وی افزود: ولی در دوره اصلاحات موضوعی را مطرح کردند که اینکار به نفع ناشران و به ضرر مردم شد و در نتیجه تصمیم گرفتند که نمایشگاه هایی را تأسیس کنند و یارانه کتاب و کاغذ را به نمایشگاه‌ها بدهند و آنها هم با برپایی نمایشگاه در حقیقت کتاب را با قیمت ارزان به دست مردم برسانند.

  مدیر انتشارات فخر الاسلام اراک اظهار کرد: این در صورتی است که از آن تاریخ به بعد قیمت کتاب‌ها به جهت آزاد بودن کاغذ بدون نظارت و با اختیار کامل ناشران به هر مبلغی که دلخواه آنها بود در ابتدا و یا انتهای کتاب درج می‌شد و عملاً با دادن ۳۰ درصد تخفیف نمایشگاهی بازهم مردم کتاب را گران می‌خریدند.

  وی با اشاره به مشکلات بعدی که با این اتفاق ایجاد شد گفت: موضوع بعدی که در این خصوص ایجاد شد این بود که در این نمایشگاه ها تعداد به خصوصی از ناشرانی که کتاب های روزمره و عوام پسندی را چاپ می کنند که از نظر تعداد چاپ به حد نصاب قابل قبولی در نمایشگاه ها می رسد اینها می توانستند در همه نمایشگاه ها شرکت کنند و در این صورت آنها همیشه از یارانه ها که نمایشگاه ها برای برپایی نمایشگاه های استانی یا سراسری در نظر می گرفتند منتفع می شدند و سود مخصوص همین چند تعداد ناشری بود که به تعداد مورد نیاز بخشنامه کتاب چاپ می کردند.

  فخرالاسلام ادامه داد: ولی سایر ناشرانی که از نظر تعداد عنوان به حد نصاب نرسیده بودند از هیچ کمکی برخوردار نمی شوند و مجبور هستند کتاب ها را با تیراژ پایین و آن هم تنها برای مؤلف چاپ کنند و به همین خاطر در بحث نمایشگاه ها یک مافیای قدرتمندی ایجاد شده که به صورت هماهنگ و شاید با داشتن کارت ملی های متعدد و تهیه بن های کارت کتاب برای خودشان درآمد کسب می کنند.

  وی با ارائه پیشنهاد برای رفع این مشکلات بیان داشت: بهترین حالت برای اینکه کتاب ارزان به دست مردم برسد همان است که کاغذ یارانه ای به ناشر بدهند و با توجه به تعداد چاپ و تیراژ بر قیمت گذاری نظارت داشته باشند.

  مدیر انتشارات فخر الاسلام اراک با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب استان مرکزی در اراک گفت: در این نمایشگاه اخیر استان مرکزی وقتی جوانب مختلف آن بررسی شد گاها کتابی که از نظر چاپ ده هزار تومان برای آن صرف شده بود که با ۷ درصد سود هم حساب کنیم می بایست به ۲۰ تومان فروخته می شد به بیش از ۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده بود و این موضوع مهمترین دلیلی بود که در این نمایشگاه عمدتا برای دیدن آمده بودند و خرید آنچنانی انجام نمی گرفت.

  وی با بیان اینکه یکی از مهمترین معایب نمایشگاه کتاب استان عدم برخورداری شهرستان ها از این نمایشگاه بود افزود: در خصوص برگزاری نمایشگاه کتاب استانی از ابتدا ما منتقد این بودیم که سهمیه یارانه ای که برای استان مرکزی در نظر گرفته شده ویژه همه شهرستان ها و سایر نقاط استان است ولی این نمایشگاه در صورتی برگزار شد که در اراک برگزار شد و اقداماتی که بتوانند مردم را به این نمایشگاه بیاورد یا پیش بینی نشده بود و یا  اصلا امکان این موضوع را در نظر نگرفته بودند.

  فخرالاسلام در این خصوص تصریح کرد: در واقع حق ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت استان که از این نمایشگاه کتاب سهمی داشتند پایمال شده و این بایستی در دوره های با یک برنامه ریزی دقیق جبران شود تا بتوان اینگونه نمایشگاه را در معرض دید همگان قرار داد و یا اینکه بتوان آن را نوبتی در سایر شهرستان های استان دایر کرد.

  وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب یک رویداد فرهنگی است گفت: نمایشگاه کتاب علاوه بر اینکه می تواند اثرات فرهنگی مثبتی داشته باشد از نظر اثربخشی بسیار عالی است ولی هدف و پایه گذاری که برای نمایشگاه می شود باید بر طبق ساختار مناسب باشد تا مردم بتوانند کتاب های لازم و مورد علاقه خود را تهیه کنند ولی بسیاری از ناشران برجسته در این نمایشگاه های استانی حضور ندارند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 2 =