پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه؛ اصلی ترین مشکل نشر

  0
  11
  سرانه مطالعه در جامعه

  مدیر انتشارات سرانه گفت: چاپ و نشر کتاب با مشکلات و مسائل متعددی روبرو است. بزرگ ترین و اصلی ‌ترین مشکل از کتاب نخواندن و پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مرادی مدیر انتشارات سرانه گفت: چاپ و نشر کتاب با مشکلات و مسائل متعددی روبرو است. بزرگ ترین و اصلی ‌ترین مشکل، کتاب نخواندن و پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه است. نیازی نیست اینجا به میزان تفاوت میان سرانه مطالعه در جامعه ایران و سایر کشور‌ها بپردازیم، چون موضوع اظهرمن الشمس است.

  وی با بیان کاهش سرانه مطالعه در جامعه افزود: مردم ما اگر به این نتیجه برسند که با خواندن کتاب هم سطح فرهنگی جامعه را ارتقا می ‌بخشند و هم وضعیت اقتصادی بهتری پیدا می ‌کنند، دیگر از خریدن و خواندن کتاب نه به مثابه هزینه بلکه به چشم یک فرصت استثنایی می ‌نگرند.

  مرادی با بیان اینکه اگر مردم خرید کتاب را در سبد خرید ماهیانه خود قرار دهند، چرخ صنعت چاپ و نشر کتاب به حرکت در می ‌آید گفت: با خرید ماهیانه کتاب اشتغال ایجاد می‌ شود.

  کتاب

  مدیر انتشارات سرانه اشاره کرد: هر ناشر با کمترین ظرفیت، ۱۰ نفر را به کار مشغول می ‌کند. ضمن این که با خواندن کتاب، دانش و اطلاعات انسان در همه زمینه ‌ها ارتقا پیدا می یابد. اکنون در هر خانواده اقلاً یکی ۲ نفر جوان دانش آموخته بیکار وجود دارد و به جای این که فکرشان را به کار بیاندازند غرولند می‌ کنند. تولید کتاب یکی از راهکار‌های ایجاد اشتغال در کشور است و این تولید زمانی رونق می‌ گیرد که مردم برای خریدن کتاب هزینه کنند.

  مرادی افزود: مشکلات دیگری هم وجود دارد که همگی ناشی از کتاب نخواندن مردم و کاهش سرانه مطالعه در جامعه است. مثلاً در کرمانشاه چاپخانه ‌ای که به صورت حرفه ای و با هزینه ‌های معقول کتاب چاپ کند وجود ندارد. چون تولید کتاب کم است بی شک چاپخانه‌ ها نیز رغبتی به تهیه دستگاه‌ های چاپ و صحافی کتاب نشان نمی ‌دهند.

  وی در انتها خاطرنشان کرد: ناشران ناچارند چاپ کتاب خود را به قم یا تهران ارسال کند که خود مستلزم تقبل هرینه‌ های حمل و نقل و عدم امکان نظارت بر چاپ و کیفیت کار است. اگر مردم کتاب بخوانند، کتاب بیشتری تولید می ‌شود، وقتی کتاب بیشتری تولید شود، چاپخانه ها به کار می ‌افتند و هر چاپخانه به نیروی انسانی و کارگر نیاز پیدا می‌ کند و این گونه بیکاری کاهش پیدا می‌ یابد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + 15 =