چاپ نشریات در زنجان کاهش یافت

  0
  36
  درخواست تسهیلات

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: شمار نشریات و خبرگزارهای این استان با اعمال ماده ۱۶ طی سال گذشته از ۸۷ به ۷۲ مورد و تعداد چاپ نشریات نیز در ۶ ماهه پارسال از ۴۷۳ شماره به ۴۴۵ شماره در این مدت کاهش یافته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا – فاطمه کرباسی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اطلاع رسانی استان با اشاره به اعمال تغییرات ماده ۱۶ بر نشریات توسط اداره کل مطبوعات داخلی و شورای نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بر اساس این ماده، صاحب امتیار موظف است طی چند ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند در غیر اینصورت با یکبار اخطار کتبی و فرصت ۱۵ روز دیگر  در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه باطل می‌شود.

  وی یادآورشد: عدم انتشار منظم یک نشریه طی یکسال بدون عذر موجه که به تشخیص هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می رسد، موجب  لغو پروانه می‌شود.چاپ نشریات در زنجان کاهش یافته است. 

  این مسؤول ادامه داد: از مجموع پنج روزنامه فعال در سال گذشته پس از اعمال ماده ۱۶ این تعداد به چهار روزنامه رسیده و تعداد شماره های چاپ شده در ۶ ماهه پارسال ۳۷۶ مورد بود که این میزان در ۶ ماهه اول امسال به ۳۶۷ مورد کاهش یافت.چاپ نشریات به میزانی که بیان شد کاهش یافته است.

  وی اظهار داشت: متوسط ضریب کیفیت در سال گذشته ۳۱.۴ درصد و این رقم در ۶ ماهه امسال به ۳۷.۷۵ درصد رسید و میانگین نظم در انتشار روزنامه ها سال  گذشته ۵۱.۴۷  درصد و امسال ۶۳.۵۳ درصد ثبت شد.

  این مسؤول ادامه داد: از مجموع ۲۰ هفته نامه استان در سال گذشته و با مشمول اعمال ماده ۱۶ این تعداد به ۱۲ مورد کاهش یافت که تعداد شماره های چاپ شده طی سال گذشته ۵۲ شماره و ۶ ماهه اول امسال ۴۱ مورد و میانگین ضریب کیفیت ۵.۸  درصد بوده است. چاپ نشریات در این زمینه نیز با کاهش همراه بوده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: متوسط نظم انتشار هفته نامه ها در سال گذشته ۱۳.۴ درصد بود که امسال این میزان به ۱۹.۱۲ درصد رسید و در ارتباط با ۲ هفته نامه نیز این تعداد سال گذشته ۱۰ مورد بود که با اعمال ماده ۱۶ به ۶ مورد کاهش یافت که تعداد شماره های چاپ شده ۲۱ و امسال ۱۷ مورد بدون ضریب کیفیت و میانگین نظم انتشار ۴۱.۹۲  درصد بوده است. دلایل زیادی برای چاپ نشریات وجود دارد.

   کرباسی، شمار ماهنامه های استان را نیز پس از اعمال قانون یاد شده هفت مورد و تعداد شماره های چاپ شده در سال گذشته را ۱۶ مورد عنوان کرد و افزود: طی ۶ ماه امسال انتشار ماهنامه ها به ۱۷ مورد بدون ضریب کیفی و میانگین نظم انتشار به ۷.۸ درصد رسیده است.چاپ نشریات

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: شمار پایگاه‌های خبری استان در سال گذشته  ۱۸ مورد بود که امسال این رقم به ۱۹ مورد افزایش یافته که بجز ۲ پایگاه خبری مابقی ضریب کیفی ندارند.

  وی میزان یارانه پرداختی به رسانه های استان طی سال گذشته را شامل ۱۹ روزنامه، هفته نامه و ۲ هفته نامه به مبلغ چهارمیلیارد و ۳۵۸ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این رقم در ۶ ماه اول امسال ۹۴۰ میلیون ریال به ۲ روزنامه و یک پایگاه خبری پرداخت شده که در این ارتباط  مراتب اعتراض اعلام شده که نظم در انتشار را عامل مهم عنوان کردند.

  این مسؤول، میزان آگهی پرداختی به ۳۲ رسانه استان را در سال گذشته پنج میلیارد و ۲۸۲ میلیون ریال عنوان و خاطرنشان کرد: این رقم در ۶ ماهه اول امسا ل ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال به ۲۷ رسانه استانی پرداخت شده است.

  بیشتر بخوانید:

  رکود صنعت چاپ و نشر و مشکلات کاغذ فروشان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − پنج =