بازار نشر قم و صنعت چاپ

  0
  26

  رئیس اتحادیه ناشران قم ورود موثر و مهم آیت الله العظمی سبحانی را در ماجرای تخصیص ارز کاغذ را ستود. ایشان در خصوص  بازار نشر قم و ظرفیت ها و مشکلات آن صحبت کردند. ایشان بازار نشر قم را سرشار از پتانسیل های شغلی دانستند.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری حوزه، حمید خرمی امروز در جمع خبرنگاران در قم گفت: امروزه بیش از ۱۳۰۰ ناشر و ۲۰۰ کتاب فروش در قم فعالیت دارند که با وضعیت موجود، هر ساله در قم بیش از ۷ هزار مجوز چاپ کتاب صادر می شود.بازار نشر قم قوم با این تفاسیر بازاری پر رونق است.

  وی افزود: نوسان ارز باعث شد که ارزش ریالی و تمام شده خدمات چاپ تا ۵ برابر افزایش یابد؛ یعنی کاغذ با قیمت هر بند ۸۰ هزار تومان به ۵۳۰ هزار تومان نیز رسید که امروزه این رقم به ۳۵۰ هزار تومان رسیده است.

  خرمی تصریح کرد: از همین روی بسیاری از موسسات فعال انتشاراتی و چاپخانه داران با تعدیل نیرو و تعطیلی مواجه شدند؛ از همین روی برخی از چاپخانه داران به سمت صنایع بسته بندی روی آورده اند.

  رئیس اتحادیه ناشران یادآورشد: ظرفیت های بسیاری خوبی در استان قم از حیث بازار نشر وجود دارد؛بازار نشر قم فعال است.  وجود ۱۰۰ هزار طلبه و ۲۰ هزار طلبه خارجی ظرفیت عالی را برای چاپ آثار و کتب فراهم آورده است و کتب این میزان طلبه بایددر قم تولید شود.

  وی گفت: باید از این فرصت عالی در این جهت استفاده کنیم و امیدواریم که در نشست ایده یابی جهت توسعه صنعت چاپ و نشر بهترین  روش ها برای گسترش فضای نشر و رشد و تنوع بخشی به آن ایجاد شود.

  خرمی با ذکر این مطلب که آمریکا سالانه ۱۵ میلیارد دلار درآمد را از محل انتشار کتاب دارد، تصریح کرد: از این حیث در دنیا رتبه اول را دارا است؛ انگلیس و چین رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند؛ خوشبختانه ایران در آسیا نسبت به کشورهایی چون ترکیه و عربستان و عراق وضعیت بهتری دارد.

  وی گفت: در حالی که مسئولان کاغذ در حال خروج کاغذ از ارز دولتی به ارز نیمایی بودند خوشبختانه با دخالت به موقع قمی ها و همچنین عنایت آیت الله العظمی سبحانی این مساله فعال منتفی شده است زیرا اگر این اتفاق رخ می داد مشکلات مضاعف می شد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × یک =