رکود صنعت چاپ و نشر و مشکلات کاغذ فروشان

  0
  82
  مدیر نشر قو

  رکود صنعت چاپ و نشر و استفاده های نا به جا موجب ورود کاغذ‌های وارداتی ناشران به خیابان ظهیرالاسلام شده است. امروز با کارشناسان تعزیرات و اتحادیه کاغذ و مقوا و بازرسان اصناف در خیابان ظهیرالاسلام بازار فروش کاغذ حضور یافتیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما: در آغاز ورود تعدادی از فروشندگان کاغذ که از رکود صنعت چاپ و نشر به ویژه در ایام شیوع کرونا گلایه داشتند، گفتند: چرا باید ناشری که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کاغذ وارد کرده است، چون چاپ کتاب برایش به صرفه نیست، کاغذهایش را با دو برابر قیمت به ما بفروشد و واقعاً دولت اگر قصد سامان دادن بازار کاغذ را دارد کاغذ را تحویل ما دهد نه ناشر.

  شیوع بیماری کرونا موجب لغو همه مراسم‌های عقد و عروسی و ترحیم شده است و به همین علت کارت عروسی و ترحیم چند ماه است که چاپ نمی‌شود و کاسبی کاغذ فروشان کساد شده است. و رکود صنعت چاپ و نشر روز به روز بیشتر می شود.

  در این گشت مشترک تعزیرات از انحصار واردات در دست تعدادی افراد خاص انتقاد و اینگونه مطرح شد که اگر دولت دخالت خود را از بازار کاغذ بردارد رانت‌ها حذف می‌شود.

  نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا که ما را در این گشت مشترک تعزیرات همراهی می‌کرد در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: متأسفانه تجار کاغذ و مقوا را به قیمت مناسب تحویل ما نمی‌دهند و به مشکلات فراوانی خورده ایم.

  آقای احمد شریفان افزود: هم اکنون هیچ تاجری کالا‌های خود را با فاکتور ارائه نمی‌کند و ما فروشندگان هم مجبوریم فاکتوری به خریداران ارائه نکنیم.

  وی گفت: هم اکنون انبار‌های زیادی در کشور وجود دارد که مملو از کاغذ است و جنس را ارزان نمی‌کنند تا به قول خودشان تکلیف قیمت دلار مشخص شود.

  نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا افزود: با توجه به تعطیلی مدارس و اینترنتی شدن قبوض آب و برق و لغو عروسی‌ها و مراسم ترحیم ما با کمبود تقاضا مواجهیم و حتی ناشران هم از آنجا که قیمت تمام شده کتاب برایشان بسیار بالا تمام می‌شود از نشر کتاب فاصله گرفته اند. و همین امر در رکود صنعت چاپ و نشر بیشترین تاثیر را گذارده است.

  آقای شریفان گفت: ما قطعاً در بحث کاغذ سلطان کاغذ داریم، اما آن فردی که سال گذشته به عنوان سلطان کاغذ دستگیر شد واقعاً بی گناه بود و هیچ تأثیری در بازار کاغذ نداشت.

  رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران هم درباره رکود صنعت چاپ و نشر  در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: تجار موظفند کالا‌های خود را در زمان فروش به فروشندگان با فاکتور ارائه دهند و ما از مسئولان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌کنیم که تاجرانی که ثبت سفارش می‌کنند مکلف کنند که فاکتور ارائه دهند.

  آقای ناصر مدیحی افزود: اگر قرار باشد ناشران با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کاغذ وارد کنند و این کاغذ‌ها صرف انتشار نشود و سر از خیابان ظهیرالاسلام دربیاورد چه لزومی دارد که این ارز داده شود و نتیجه کار چیزی جز دلال پروری نیست و باعث رکود بیشتر رکود صنعت چاپ و نشر میشود.

  وی گفت: قطعاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت باید در این خصوص پاسخگو باشند که به جای انحصار واردات، آن را در اختیار اتحادیه‌ها و مغازه دار‌ها قرار دهند تا به نوعی رقابت هم در بازار ایجاد شود.

  عمده فروشندگان کاغذ در خیابان ظهیرالاسلام از کسادی بازار گلایه فراوان داشتند و همین موجب رنجش خاطر آن‌ها شده بود و از ترس تعزیرات تعداد قابل توجهی از اصناف این خیابان اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند.رکود صنعت چاپ و نشر در این میان و با دلالی گری بیش از پیش خواهد شد.

  بیشتر بخوانید:

  فعالان حوزه کتاب در قشم منتظر یاری مسئولان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده − 5 =