صرفه جویی اقتصادی با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

  0
  44
  خرید مجازی کتاب

   در سال‌های اخیر با بودجه ۵۰ تا ۶۰ میلیاردی که هزینه برپایی نمایشگاه کتاب می شد فقط ۱۴۰ میلیارد تومان درآمد از نمایشگاه بدست می‌آمد در این شرایط برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب،صرفه‌جویی اقتصادی خوبی است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل ازایرنا ، «نادر قدیانی» اظهارداشت: شیوع بیماری کرونا همه ارکان زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد و با اجرای طرح تعطیلی مشاغل و قرنطینه انتظار می‌رفت کتاب بتواند گزینه مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت باشد.

  وی توضیح داد: با ادامه تعطیلی‌ها و ممنوعیت تردد بسیاری از شهروندان برای پر کردن اوقات فراغت به سمت کتاب خواندن روی آوردند و بنابراین سرانه مطالعه افزایش یافت. البته باید توجه داشته باشیم که به دلیل گرانی کتاب که متاثر از شرایط اقتصادی کشور است امکان خرید آن برای بسیاری وجود ندارد.

  رییس اسبق اتحادیه ناشران و کتاب فروشان افزود: پیش از این طبقه متوسط بیشترین مخاطب ما بود اما در نوسانات اقتصادی چند سال اخیر بسیاری از این طبقه به طبقه مستضعف نزول کردند و امکان خرید کتاب ندارند.

  نمایشگاه مجازی کتاب

  او ادامه داد: تعطیلی کتاب فروشی‌ها در حالی که بسیاری از مشاغل دیگر باز بودند تصمیم منطقی نبود، این تصمیم صدمات مالی بسیاری برای کتاب فروشان داشت اما در نهایت این تعطیلی فیزیکی کتاب فروشی‌ها به رونق فروش اینترنتی منجر شد چرا که فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای ما است.

  بیشتر بخوانید:

  برگزاری بیستمین جشنواره چاپ با نگاهی متفاوت

  مشکل اصلی نمایشگاه کتاب؛ تخصیص تخفیف و یارانه است

  رعایت عدالت توزیعی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

   

  کرونا فرصتی برای صرفه جویی ۶۰ میلیاردی هزینه نمایشگاه

  این  عضو هیات منصفه مطبوعات تهران با اشاره به حضور در ۳۲ نمایشگاه کتاب گفت: در ۱۶ سال  ابتدایی  هر سال کیفیت نمایشگاه‌ها نسبت به گذشته افزایش یافت اما چندین سال است نمایشگاه کتاب دیگر کیفیت لازم را ندارد.

  وی در توضیح ناکارآمدی نمایشگاه  بین‌المللی کتاب در سال‌های اخیر گفت: طبق آمار خانه کتاب ۷۵ درصد از کل کتاب‌هایی که در ایران منتشر می‌شوند بر عهده ۱۰۰ ناشر است و ۲۵ درصد مابقی توسط یک هزار ناشر منتشر می‌شوند. در مجموع یک هزار و ۱۰۰ ناشر علاقه‌مند به حضور در نمایشگاه هستند.

  نمایشگاه مجازی کتابقدیانی گفت: هزینه برگزاری نمایشگاه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود و کل فروش آن حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است که البته تمام رقم فروش برای ناشران سود نیست، بلکه تنها درصدی از آن سود است. با این اوصاف برگزاری نمایشگاه در واقع چندان به صرفه نیست، نه برای ناشر، نه برای دولت. در این شرایط نمایشگاه مجازی کتاب فرصت خوبی برای شروع دوباره است.

  به گفته این فعال بازار نشر، بنابراین بودجه و یارانه‌ای که برای برپایی این نمایشگاه‌ها داده شده در عمل موفق نبوده است و برپایی نمایشگاه مجازی کتاب علاوه بر صرفه جویی میلیاردی مطمئنا نتایج بهتری در بر خواهد داشت.

  وی افزود: هرچند اولین نمایشگاه مجازی کتاب که درکرمان انجام شد موفق نبود اما باید توجه کنیم که اولین تجربه نمایشگاه بین‌المللی کتاب به شکل فیزیکی هم موفق نبود پس باید تلاش کرد و در مسیر ارایه کتاب در فضای مجازی خلاقه عمل کرد.نمایشگاه مجازی کتاب نیازی  برای آینده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نوزده + نوزده =