آلودگی هوا و سرطان برای تهرانی ها

  0
  29
  باران

   بر طبق آخرین اخبارها هوای تهران امروز نیز همچون روزهای دیگر آلوده است و به گروه های حساس توصیه می شود تا از خانه های خود خارج نشوند. آلودگی هوا سلامتی مردم تهران را تهدید می کند.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل ازجام جم آنلاین، هر چند که صبح جمعه به دلیل تعطیلی مدارس و موسسات اداری حجم ترافیک صبحگاهی کمی داشتیم اما همچنان بسیاری از مناطق تهران در آلودگی هوا به سر می برند. این آلودگی هوا به دلیل عدم بارش باران و نوزیدن باد در روزهای گذشته همچنان پایداری خود را حفظ کرده است.

  همچنین آسمان صاف و برقراری وارونگی دما در ساعات بعدازظهر، شرایط مناسب جهت پراکندگی آلاینده‌ها را محدود کرده و در برخی مناطق کیفیت هوا در شرایط نامطلوب باقی خواهد ماند. در شامگاه جمعه نیز پیش‌بینی می‌شود با افزایش حجم ترافیک، بر غلظت ذرات معلق افزوده شده و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار گیرد. با این‌ حال در ساعات پایانی جمعه با افزایش نسبی سرعت باد تا حدودی از غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد.

  آلودگی هوا و سنگینی مسئولیت مقامات

  بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا، صبح روز شنبه ۳۰ آذر ۹۸ نیز با آغاز تردد خودروها در اولین روز هفته، شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها در بیشتر مناطق پایتخت خواهیم بود؛ هرچند باوجود شرایط مساعد جوی در ابتدای روز، نسبت به روز گذشته از میزان کمتری برخوردار است. عدم وزش باد مؤثر در طی روز نیز سبب می‌شود پراکندگی آلاینده‌ها محدود شده و کیفیت هوا در مناطق پرتردد در وضعیت نامطلوب باقی بماند. در عین حال در اواخر وقت شنبه با تداوم پایداری جوی، تجمع ذرات معلق ناشی از تردد خودروها و به‌تبع آن برقراری وضعیت ناسالم به‌ویژه برای گروه‌های حساس دور از انتظار نخواهد بود.

  با توجه به شرایط بد آب و هوایی و آلودگی شدید هوای پایتخت شاید وقت آن رسیده است که مسئولان به فکر چاره ای اساسی باشند. تعطیل کردن مدارس و یا موسسات اداری برای یکی دو روز یا حتی یک هفته هم چاره معضلات و مشکلات پیش آمده نیست. در اینگونه مواقع تنها کاری که مسئولان انجام می دهند این است که یا طرح ترافیکی جدیدی ایجاد می کنند و یا مدارس را تعطیل می کنند. دست آخر هم می نشینند و نگاهشان را به آسمان می دوزند که باران ببارد و بادی بوزد و باری سنگین بر زمین گذاشته شود.

  این روزها خبرهایی می خوانیم حاکی از آنکه تنفس هوای آلوده باعث ایجاد سرطان می شود. یک جور بیماری خاموش که اندک اندک در بدن خود را نشان می دهند. کودکانی که در این شهر زندگی می کنند و بزرگ می شوند به احتمال زیاد در آینده نه چندان دور به دلیل ابتلا به سرطان بزرگسالی خود را نبینند و یا اینکه مجبور هستند با بدنی رنجور به زندگی خود ادامه دهندو جوانان هم به احتمال زیاد دوره کهنسالی خود را نبینند اگر که چاره ای اساسی برای آلودگی هوای تهران اندیشیده نشود.

  چندی پیش شهردار تهران در سخنان خود گفت اگر باران نمی آمد مجبور به تخلیه شهر تهران می شدیم. شنیدن این حرف از یک مقام مسئول رنج زیادی به همراه دارد. هر چند که شهردار تهران تمام تلاش های خود را به عمل آورده اما مسلما راهکار درستی داده نشده که امروز به جای کارهای درست و اصولی مجبور هستیم که شهر تهران را تخلیه کنیم! اداره کردن یک شهر آنهم کلان شهری همچون تهران کار سختی است و مسلما دشواری های بسیار زیادی دارد اما زمانی که پا به میدان می گذارید و مسئولیتی را می پذیرید باید بدانید که چالش های بسیاری پیش روی خود خواهید داشت.

  یک شهردار تنها عنوان یک شهردار را با خود یدک نمی کشد، این عنوان علاوه بر افتخار و شهرت کوهی از مسئولیت و سختی ها است. هر مقام مسئولی باید پاسخگو باشد. باید در جریان همه امور قرار داشته باشید و همه چیز را به درستی مدیریت کند چرا که عده بیشماری از زن و مرد و کودک و کهنسال چشم شان به آنهاست.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نه − 7 =