آلودگی هوا و تهرانی مه آلود/ باران سد تخلیه شهر تهران شد

  0
  24
  آلودگی هوا

  شهردار تهران اعلام کرد اگر باران نمی بارید مجبور به تخلیه شهر تهران می شدیم. آلودگی هوای تهران به گفته شهردارتهران از مرز خطر گذشته است. ذرات معلق در هوا به ۲۰۰ پی پی ام رسیده است.

   شهردار تهران در جلسه اتاق بازرگانی تهران  گفت: با رشد زیادی در اطراف شهر تهران مواجه هستیم از جمله در شهریار و احمد آباد، این رشد بالای جمعیت و تمرکز در نقاط شهری باعث ایجاد ترافیک و به دنبال آن تشدید آلودگی هوا می شود. وی همچنین در خصوص مسئله گرانی بنزین گفت، گران شدن قیمت بنزین بر سیستم حمل و نقل تهران تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. پیروز حناچی همچنین افزود گرانی بنزین باعث شده تا استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی چندین برابر افزایش پیدا کند و ازدحام بسیار زیادی در مترو و صف های اتوبوس ایجاد شود.

  شهردار تهران در جمع فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی به این نکته اشاره کرد که باید واگن های بیشتری به ناوگان متروی تهران اضافه شود. وی افزود: ما اکنون با کمبود دو هزار واگن مواجه هستیم در صورت تامین این تعداد می‌توانیم خطوط را به سرخط ۲٫۵ دقیقه‌ای برسانیم. افزایش قیمت بنزین سیستم حمل و نقل عمومی را با چالش جدی مواجه کرده است.

   شهردار تهران بیان داشت، پس از این اقدام ما با چالش‌های جدیدی مواجه شدیم به طوری که ۱۲ تا ۱۳ درصد به یک باره به بار حمل و نقل عمومی در مترو اضافه شد. این در حالی است که تا قبل از افزایش قیمت بنزین مترو ۱۶ درصد از حمل و نقل عمومی را بر عهده داشت و اکنون این رقم به ۲۹ درصد رسیده‌اند البته زیرساخت‌های مترو نسبت به دیگر بخش‌های حمل و نقل عمومی از وضعیت بهتری برخوردار است.

  حناچی همچنین افزود: قبل از تحریم ها ما خودمان قادر به تولید واگن بودیم اما متاسفانه با ادامه وضعیت  تحریم ها مشکلات حمل و نقل عمومی دو چندان شده است. مشکلات مالی و ارزی بر عملکرد ما در این خصوص تاثیر گذاربوده است.

  آلودگی هوای تهران از مرزهای خطر گذشته

  شهردار تهران با اشاره به آلودگی هوا در روزهای اخیر گفت: شب گذشته ذرات معلق در هوا به ۲۰۰ پی پی ام رسید که یک حالت خطرناک است و وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیری باید شهر تخلیه شود و اگر باران نمی‌بارید اکنون شهر تخلیه شده بود که البته این امر ناشی از تمرکز است. برای کنترل آ‌لودگی هوا علاوه بر کاهش آلاینده‌ها باید به مساله تمرکز نیز توجه ویژه‌ای شود.

  شهردار تهران در خصوص بودجه خود گفت: بیش از ۷۵ درصد بودجه شهرداری مستقیما به ساخت و ساز وابسته است برنامه ما این است که این وابستگی را به ۵۰ درصد کاهش دهیم که برای این کار لازم است منابع جدیدی را تعریف کنیم. بر همین اساس اقداماتی صورت گرفته و لایحه‌ای که ۳۰ سال است در دولت مانده را به جریان انداختیم.

  مشکل آلودگی هوا این روزها گریبان اهالی شهر تهران را گرفته است. دیروز هوای تهران به قدری آلوده بود که گمان می کردی در میان هوای مه آلود لندن قدم بر میداری در صورتی که   خیابان ها، خیابان های تهران است و مه ، مه نیست بلکه دود است و کم کم دارد نقش معاون اول عزرائیل را برای تهرانی ها ایفا می کند.

  به گفته پیروز حناچی گران شدن بنزین و اتخاذ سیاست های اینچنینی برای کاهش آلودگی هوا تاثیری نداشته است، تنها ازدحام در مترو را بیشتر کرده و باری را بر دوش های نحیف شهرداری گذاشته که در کشیدن آن احساس ناتوانی می کند به غیر از آنکه ویروس تحریم ها نیر نیرویش را دو چندان تحلیل برده است. گویا همه چیز  این روزها دست به دست هم داده  تا تهرانی ها را از پا بیندازد! گرانی بنزین، آلودگی هوا، ازدحام مترو و تحریم های ناعادلانه اجانب!

  این روزها نان که سهل است هوا نیز بر مردم این سرزمین حرام شده است. تنفس هوای مانده ملولشان کرده  و مشکلات اقتصادی کمرشان را خم، امید همه ما اما به آسمان است، بلکم باران بیاید و رحمتش را شامل حال تهرانی های گمشده در دود و مه و مشکلات اقتصادی کند!

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  20 + سیزده =