همه چیز درباره سیل سیستان و بلوچستان

  0
  37
  سیل

  فرمانده نیروی هوایی ارتش از برقراری یک پل هوایی میان تهران و پایگاه دهم شکاری کنارک جهت انتقال مایحتاج مورد نیاز سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، امیرخلبان، عزیز نصیرزاده با اشاره به اقدامات انجام شده توسط نیروی هوایی ارتش در زمینه امداد رسانی به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به شرایطی که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، مسیر ترابری به مراکز استان‌های دیگر طولانی و امکان تردد زمینی کمی فراهم است؛ در همین راستا از ابتدای وقوع سیل در این استان یک پل هوایی میان تهران و پایگاه دهم شکاری نیروی هوایی در کنارک برقرار کردیم.

  وی با اشاره به برقراری پرواز ترابری میان تهران و پایگاه هوایی شهید دل حامد گفت: تاکنون دو سورتی پرواز ۷۴۷ از تهران  به کنارک انجام و بالغ بر ۹۰ تن مایحتاج اولیه مور نیاز مناطق سیل زده به این استان منتقل شده است. نماینده چابهار: نمادین بودن پروژه آبرسانی به روستاهای منطقه دشتیاری شایعه است

  نماینده مردم چابهار در مجلس تاکید کرد که افتتاح پروژه آبرسانی به روستاهای مناطق دشتیاری توسط رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو واقعی بوده و در این پروژه به ۱۸۰ روستای منطقه آبرسانی انجام می‌شود.

   عبدالغفور ایران نژاد  با اشاره به ویدئوی پخش شده در فضای مجازی در خصوص نمادین بودن افتتاحیه انتقال آب لوله کشی از سد به مناطق دشتیاری توسط رئیس مجلس شورای اسلامی در منطقه چابهار، بیان کرد: این پروژه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی از سد به مناطق روستایی در سطح استان بود. در این افتتاحیه آقای لاریجانی و وزیر نیرو حضور داشتند و قبل از آغاز مراسم وزیر نیرو و رئیس مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرده و توضیحات لازم ارائه شد.

  دربحران سیل سیستان و بلوچستان آسیب دیدگان خاش و دلگان فراموش شدند

  در بحران سیل سیستان و بلوچستان، آسیب دیدگان ناشی از بارش های سنگین و سیلابی خاش فراموش شدند و هم اینک به پلاستیک، چادر امدادی، مواد غذائی، لوازم بهداشتی و سوخت نیاز دارند.

  ساکنان شهر خاش، نقاط گوهرکوه، ایرندگان، پشتکوه، حاشیه تفتان، نوک آباد، اسماعیل آباد، خان بی بی، تلگزی، شوگه، دشت آبخوان، کارواندر، سرتلاپ، چاه کمال، حوزه چاه احمد، ناصری، کلکوه، سنگان، ناصرآباد، فیروزآباد، تمندان، کوشه، نرون، سنیب، اسکل آباد، برهان آباد، قاسم آباد، ساکنان ارتفاعات بیرک و سیاه بند و الله آباد پنج انگشت، قادرآباد، دشت رباط و غیره در روزهای اخیر بر اثر وقوع بارش های سنگین خسارت دیده اند و شهرها و نقاط روستائی به زیر آب رفتند.

  شماری از مردم محروم منطقه خاش سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه خدمات دهی هلال احمر فقط در زمان فرو ریختن سقف منازل و آن هم در حد اسکان اضطراری و تهیه برخی اقلام ضروری است، بر ضرورت و اهمیت اعطای تسهیلات بدون بهره و بلاعوض از سوی دولت تاکید کردند.

  احمد کریمی از ساکنان ایرندگان خاش گفت: دهها منزل مسکونی مردم این بخش محروم که خشت و گلی هستند بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی تخریب شده اند، اما از سوی نهادهای رسمی مانند هلال احمر و ارگان های دولتی برآورد خسارت نشده اند و ایرندگانی ها به مانند سایر مردم خاش مظلوم واقع شده اند.

  مسعود ریگی از ساکنان دیگر گوهرکوه خاش با بیان اینکه سقف خانه‌های مردم خاش بعد از گذشت پنج روز از بارش‌ها هنوز چکه می‌کند و بسیاری از منازل نیز فرو ریخته اند، ادامه داد: مردم گوهرکوه رسانه و صدای رسا ندارند و متاسفانه هر خدمتی در شهرستان و یا استان انجام می شود، مردم این منطقه محروم می مانند.

  محمد براهویی هم گفت: بسیاری از مردم منطقه خاش از لحاظ مالی ضعیف هستند و هیچ درآمدی نداشته و برای نان شب شان مانده اند و اگر درآمدی هست، همین یارانه شان بوده که آن هم در شرایط دشوار اقتصادی کشور هیچ دردی را دوا نمی کند.

  حجم آسیب ها زیاد است ؛ بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دشت چابهار شده است

   معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان وبلوچستان گفت: این میزان بارندگی در برخی از ایستگاهها از جمله فنوج به ۲۲۶ میلی متر نیز رسیده که باعث سرریز شدن سدهای منطقه شد و بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دشت چابهار شده است.

  علی زینی وند خواستار تجمیع کمک ها از طریق هلال احمر و شورای خیرین هاسب شد و گفت: شورای خیرین هاسب متشکل از خیریه های زیادی است که از قبل نیز در زمینه ساخت فضای آموزشی و بهداشتی در منطقه فعالیت داشته و دارای سایت و ساختمان مرکزی در تهران می باشد.

  وی گفت: با توجه به از بین رفتن بسیاری از زیرساخت‌ها، کمک های نقدی نیز مورد نیاز است که هم وطنان می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب هلال احمر  ۵۲۶۳۶۳۶۳۵۳ نزد بانک ملت واریز کنند.

  معاون استاندار سیستان وبلوچستان گفت: حجم آسیب ها زیاد است چرا که میانگین بارندگی در سیل اخیر در طول ۲۴ ساعت از ۱۲۵ میلی متر فراتر رفت در حالی که میانگین سالانه در طول ۵۰ سال گذشته توسط ایستگاههای باران سنجی ۱۱۳ میلی‌متر گزارش شده است.

  یخبندان شبانه در سیستان و بلوچستان تشدید می‌شود

   رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از عصر امروز با تشدید جریانات شمالی و وزش بادهای سرد شمالی دمای هوای استان بین ۳ تا ۶ درجه کاهش می یابد و یخبندان شبانه تشدید می شود.

  علی ملاشاهی اظهار کرد: انتظار می رود در این مدت وزش باد شدید با سرعت ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت در شمال، مرز شرقی، برخی نواحی مرکزی، نوار غربی و سواحل استان روی دهد که پیامد آن خیزش گردوخاک و کاهش دمای هواست.

  خسارت ۷ میلیارد تومانی به زیرساخت‌های سلامت در سیل سیستان و بلوچستان

  وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از بروز بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌زده و همچنین ارایه خدمات لازم به سیل‌زدگان، در عین حال از خسارت حدود هفت میلیارد تومانی به زیرساخت‌های سلامت در سیل استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه بزرگترین اولویت ما در مبارزه با بیماری های واگیر، آموزش مردم است، گفت: رسانه ها و سازمان صدا و سیما باید در ارائه آموزش های لازم به مردم در جهت کنترل بیماری ها به وزارت بهداشت کمک کنند و پس از آن، نقش همکاری های بین بخشی، بسیار مهم و اساسی است و همه بخش ها باید به کمک وزارت بهداشت بیایند و یا ما به آنها کمک کنیم تا این وضعیت مهار شود.

  برای کمک به سیل‌زدگان به هر شماره حسابی اعتماد نکنید

  اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور از شهروندانی که قصد کمک به سیل زدگان را دارند، خواست کمک‌های خود را به شماره‌ حساب‌ نهادهای رسمی نظیر هلال احمر واریز کنند.

  تعطیلی مدارس منطقه دشتیاری برای پنجمین روز متوالی

  با توجه به وقوع بارش های سنگین و سیلابی روزهای گذشته و شرایط نا مناسب منطقه در جهت کمک به حفظ سلامت فرزندان مردم مدارس این منطقه برای پنجمین روز متوالی تعطیل هستند.

  وضعیت بحرانی ذخایر خونی در سیستان و بلوچستان

   مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت ذخایر فرآورده‌های خونی به مرحله بحرانی رسیده است که این وضعیت نگران‌کننده است.

  دکتر خسروی در جمع خبرنگاران گفت: ذخیره فرآورده‌های خونی در سیستان و بلوچستان با توجه به بارندگیهای چند روز گذشته در این استان به پایین‌ترین سطح رسیده است. تعداد اهداء کنندگان خون کاهش چشمگیری داشته است.

  مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: بیماران تالاسمی که اغلب در جنوب استان هستند، نیازمند خون و فرآورده‌های خونی هستند.

  “گاندو”ها در فصل زمستان تمایلی به خوردن ندارند | نکات طلایی در مواجهه با تمساح‌ها پس از سیل

  همزمان با وقوع سیل و طغیان رودخانه‌ها در استان سیستان و بلوچستان، تمساح‌های پوزه کوتاه که به آنها “گاندو” گفته می‌شود از محیط‌های آبی خارج و در خشکی پراکنده شدند و به باور برخی، خزندگان تهدیدی برای انسان است؛ ولی به گفته محققان این حوزه، گاندوها هر چند که حیوانات شکارگری هستند، ولی در فصل زمستان تمایلی به خوردن ندارند؛ از این رو در مواجهه با این خزندگان بهتر است با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند.

  باربد صفایی مهرو، محقق حوزه خزنده‌شناسی گفت: تمساح تالابی با نام محلی “گاندو”در استان سیستان و بلوچستان شناخته می‌شود و زیستگاه آن در کشورهای نپال، هند و پاکستان و غربی‌ترین پراکنش جهانی این خزنده مربوط به سیستان و بلوچستان در ایران است.

  وزیر بهداشت وارد چابهار شد

   وزیر بهداشت به عنوان نماینده هیات دولت به منظور بازدید از مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان و ارزیابی روند خدمات بهداشتی، درمانی و فوریت های پزشکی در سفری دو روزه وارد چابهار شد. سعید نمکی وزیر بهداشت در این سفر به بررسی وضعیت سیل زدگان و میزان خسارت سیلاب در مناطق جنوب استان می پردازد.

  رئیس بنیاد مسکن وارد مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان شد

  علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و محمد مخبر رئیس ستاد اجرائی فرمان وارد مناطق سیل زده چابهار و کنارک شدند.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ابلاغیه ای به رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ماموریت داد که اوضاع سیل زدگان سیستان و بلوچستان را مورد بررسی قرار دهد.

  استان سیستان و بلوچستان بویژه مناطق جنوبی آن از روز جمعه (۲۰ دی) درگیر سیل و آبگرفتگی است. امدادرسانی در برخی از شهرها و روستاها آسان‌تر بوده اما شرایط تعدادی از روستاها بخصوص در «دشتیاری» متفاوت است و مسیر دسترسی به آن مناطق دشوار است.

  از روز گذشته برخی اقلام بوسیله بالگرد به دست مردم این مناطق رسیده و کار بازگشایی جاده‌ها کم کم آغاز شده است اما این مردم نیازهای فوری و بیشتری دارند که امیدوارند مسئولان سریع‌تر برای آنها اقدام کنند. مردم این مناطق معتقدند عدم مدیریت صحیح سدها و سیل‌بندها موجب تشدید سیل شده است، ادعایی که مسئولان باید درباره آن توضیح دهند.

  بیشتر بخوانید:

   

  همه چیز درباره صادرات بنزین

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده + 6 =