قیمت بنزین تک نرخی می شود

  0
  51
  قیمت بنزین

  قیمت بنزین آبان ماه امسال از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. بنزین سهمیه ای اما ۱۵۰۰ تومان است که به هر ماشین ۶۰ لیتر تا آخر ماه تعلق می گیرد. این تغییر ناگهانی قیمت بنزین دلایل متعددی داشت. مهار کردن ترافیک، جلوگیری از قاچاق سوخت و ایجاد درآمد برای دولت در نبود صادرات نفتی از جمله دلایل گران کردن قیمت بنزین بود. البته گران کردن این کالای بسیار مهم در افزایش قیمت های سایر کالاهای اساسی نیز اثر گذار بود. این روزها اما زمزمه های تک نرخی کردن بنزین به گوش می رسد.

  یعنی دیگر خبری از سهمیه بندی بنزین با قیمت ۱۵۰۰ تومان نخواهد بود اما دولت رأفت بیشتری به خرج می دهد و ۳۰۰۰ تومان را به ۲۰۰۰ تومان  کاهش می هد که نه سیخ بسوزد و نه کباب؛ با گران شدن قیمت بنزین درکشور ناآرامی ها و اعتراضات فراوانی شکل گرفت که البته با دخالت دولت آرام شد حال باید دید مردم در برابر خبر تک نرخی شدن قیمت بنزین چگونه برخورد خواهند کرد؛ این در حال است که گویا تک نرخی کردن این ماده حیاتی منافعی برای دولت و برای مردم به همراه خواهد داشت. نماینده مجلس درباره این تصمیم دولت با خبرنگاران صحبت کرد.

  غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت در مجلس اظهار کرد: برآوردهای ما می‌گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین کنیم، چیزی بالغ بر ۴۰ هزار تومان درآمد حاصل می‌شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از همشهری آنلاین، غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس در مورد احتمال تک ترخی شدن قیمت بنزین در بودجه ۹۹ گفت: مجلس  درسال ۹۸ به خاطر تایید حکم حکومتی در مورد بنزین نمی‌توانست ورود پیدا کند اما درسال ۹۹  با چند شرط می تواند به موضوع بنزین ورود داشته باشد. اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گوید ما حق نداریم یک ریال درآمد دولت را کم کنیم و یک ریال هم نمی توانیم هزینه آن را افزایش دهیم در واقع درآمد را می توانیم افزایش دهیم و هزینه را نیز می توانیم کاهش دهیم ولی عکس آن را نمی توانیم عمل کنیم .

  افزایش  قیمت بنزین و تولید درآمد برای دولت

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: دولت مدعی است از حیث افزایش قیمت بنزین ۳۱ هزار میلیارد درآمد دارد اگر فرمولی ما در مجلس تهیه کنیم که ۳۱هزار میلیارد تومان به اضافه یک ریال بیشتر شود و درآمد دولت تامین شود دولت نمی تواند اعتراض کند. در حال حاضر از محل افزایش قیمت بنزین ۳۱هزار میلیارد ریال درآمد کسب می شود که ما این عدد را با فرمولی که طراحی کرده ایم به دولت می دهیم .

  نماینده رشت در مجلس افزود: ما در محاسبات مان گفته‌ایم اگربنزین تک نرخی بخواهیم داشته باشیم  باید بین هزار و ۷۰۰تومان تا ۲ هزار تومان  یک نرخ را ثابت کنیم و صددردصد با این قیمت، عدد ۳۱ هزار میلیارد تومان دولت نیز تامین می‌شود، برآوردهای ما می گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین کنیم چیزی بالغ بر ۴۰ هزار تومان درآمد حاصل می‌شود.

  جعفرزاده تاکید کرد: ما طبق اصل ۷۵ نمی توانیم درآمد دولت را کاهش دهیم و باید آن را افزایش دهیم پس باید مصوبه‌ای در کمیسیون تلفیق و صحن علنی در لایحه بودجه ۹۹ داشته باشیم که ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت بنزین تامین شود.

  این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: با بنزین تک نرخی یعنی نرخی ثابت بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان  هم اصل ۷۵ رعایت میشود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می‌شود. قرار است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است که کمیسیون با آن موافقت کند، دولت هم دلیلی برای مخالفت ندارد مگر اینکه بخواهد مردم را اذیت کند.

  بیشتر بخوانید:

  کارت سوخت ماشین های بدون بیمه باطل می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 3 =