7 اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

  0
  24
  بانک مرکزی

  عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در اینستاگرام خود درباره اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی، نوشت:

  ۱- سامان دهی بانک ‌های ناسالم: تغییر مدیران متخلف بانک‌ های ناسالم، کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک‌ ها و کاهش شدید اتکای بانک‌ های ناسالم بر اضافه برداشت از بانک مرکزی.

  بانک مرکزی

  ۲- تعیین هیئت سرپرستی بر مؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آنها در بازار و شروع اصلاح ترازنامه و حل مشکل ناترازی آنها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیر مجاز

  ۳- ادغام بانک ‌ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه: این طرح طبق برنامه و با دقت، باهمکاری ستاد کل نیروهای مسلح درحال تحقق و در مراحل پایانی است.

  ۴- تدوین و اجرای سیاست گذاری نوین پولی، سامان دهی اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش شدید حجم آن و منوط کردن هر گونه دریافت اعتبار و اضافه برداشت بانک‌ ها به ارائه وثیقه.

   ۵- اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران، نحوه شناسایی درآمد و حد مجاز تملک سهام بانک‌ ها، با هدف ارتقای نظارت بانک مرکزی و الزام بانک‌ ها به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ‌ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد.

  ۶- وضع مقرات جدید در تراکنشهای بانکی: تفکیک حساب‌ های تجاری ازحساب ‌های اشخاص، محدودیت در تراکنش ‌های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب‌ های تجاری. همچنین، معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش‌ ها و مبادلات چک‌ های تضمینی برای مقابله با پولشویی.

  ۷- تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک‌ ها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات و وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان باپشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق.

  بیشتر بخوانید: کرونا، گمرک، بانک مرکزی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 1 =